Orlen coraz bliżej przejęcia Polska Press. Zgodę na zakup medialnej grupy przez paliwowego giganta wydał właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem urzędu antymonopolowego transakcja nie wpłynie na konkurencję na rynku.
Zgodnie z komunikatem podczas przeprowadzonego postępowania urząd wziął pod uwagę udziały rynkowe łączących się przedsiębiorców, wpływ na konkurencję i pozostałe czynniki przewidziane prawem antymonopolowym. Jak podano, transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków.
"Planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na której jest obecna Polska Press, a nie był dotychczas obecny PKN Orlen. Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian" - powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Polska Press stoi na czele grupy kapitałowej, która głównie działa medialnie na 15 rynkach lokalnych w Polsce. Wydaje 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Sprzedaje powierzchnię reklamową w prasie i internecie oraz świadczy usługi poligraficzne. Do grupy należą drukarnie oraz witryny online.
Kontrowersje
Przejęciu sprzeciwia się m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wcześniej złożyła opinię w tej sprawie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego. Zdaniem przedstawicieli HFPC, "działania PKN Orlen są sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności mediów, która wyklucza prawne podporządkowanie władzom politycznym". Pismo do Tomasza Chróstnego skierował także rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
Przejęcie Polska Press przez Orlen było także tematem posiedzenia sejmowych komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz komisji kultury i środków przekazu.
Źródło: TVN24 Biznes