Były szef PGNiG: żyjemy w warunkach bezustannego zagrożenia

Źródło:
TVN24 Biznes
Kossowski o znaczeniu Baltic Pipe dla Europy
Kossowski o znaczeniu Baltic Pipe dla EuropyTVN24
wideo 2/6
Kossowski o znaczeniu Baltic Pipe dla EuropyTVN24

Nie można mówić, że wszystko jest okej. Energia elektryczna, paliwa płynne, gaz, to są dobra deficytowe. W każdej chwili może mam ich zabraknąć z różnych powodów, bo wystarczy, że będzie awaria. Żyjemy w warunkach bezustannego zagrożenia - ocenił w rozmowie z TVN24 Biznes Marek Kossowski, były prezes PGNiG.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas symbolicznego uruchomienia gazociągu Baltic Pipe mówił, że "rozpoczynamy nową epokę: epokę suwerenności energetycznej". W sobotę gazociągiem zaczął płynąc gaz do do Polski. Baltic Pipe to jeden z flagowych projektów rządu, który ma Polsce zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz pełną niezależność od gazu z Rosji.

- Nie można mówić, że wszystko jest okej, powinniśmy położyć ogromny akcent na oszczędzanie. Jarosław Kaczyński stwierdził, że trzeba palić czym się da, a ja uważam, że powinniśmy oszczędzać gdzie się da i na czym się da. Energia elektryczna, paliwa płynne, gaz, to są dobra deficytowe. W każdej chwili może mam ich zabraknąć z różnych powodów, na przykład wystarczy, że będzie awaria. Żyjemy w warunkach bezustannego zagrożenia - stwierdził w rozmowie z TVN24 Marek Kossowski, były prezes PGNiG, i wyjaśnił, że jest to związane z kompletną blokadą dostaw gazu rosyjskiego do Europy. 

Mamy monopol państwowy

Ocenił, że "będzie ciężko, bo brak 150 miliardów metrów sześciennych gazu, które były dostarczane na unijny rynek musi spowodować sytuacje dużego napięcia na rynku".

Dodał, że Polska w gronie kupujących gaz nie jest na uprzywilejowanej pozycji. Firmy i ich handlowcy, którzy kupują gaz z krajów takich jak Niemcy, Francja, Holandia, Włochy, Austria są lepiej skomunikowani z dostawcami.

- Mają perfekcyjnie przygotowane służby handlowe. Polska nie ma takich kompetencji. U nas w kraju brakuje firm handlujących gazem, gdyż panuje monopol państwowy, i na rynku wewnętrznym, i w handlu z zagranicą. Dziś może to mieć mniejsze znaczenie, ale w sytuacji, gdy przyjdzie czas normalniejszego funkcjonowania rynku, to tamte państwa dużo szybciej wyjdą z kłopotów generowanych przez niestabilny rynek gazu - stwierdził Kossowski.

Były szef PGNIG tłumaczył, że przy tak dużym deficycie poszukiwanego produktu słabsi gracze wypadają z rynku.

- Firmom i ich handlowcom z Niemiec, Francji, Austrii jest bliżej do dostawców z  Algierii, Kataru, Norwegii. Im nawet z Amerykanami łatwiej będzie się dogadać. To nie politycy sprzedają gaz, nie prezydent Stanów Zjednoczonych, tylko firmy. Oczywiście politycy mogą bardzo pomóc, ale to handlowcy odpowiadają nawet za 80 procent sukcesu ze zdobycia określonego towaru - wyjaśnił.

"Bez oszczędności może być kłopot dla części odbiorców"

W rozmowie z TVN24 Biznes Marek Kossowski zwrócił uwagę, że z komunikatów PGNiG wynika, że przez Baltic Pipe w 2023 roku będzie możliwe sprowadzenie 6,3 mld metrów sześciennych gazu. Na to składa się 2,4 miliardy metrów sześciennych kontraktu z Norwegami (Grupą Equinor).

- Norwedzy zawsze sprzedają ze zdolnościami przesyłowymi, więc nie powinno być żadnych problemów. Reszta z tych 6,3 miliardów metrów sześciennych jest naszym wydobyciem na platformach, w których mamy udziały. Wydobywamy na Morzu Północnym 3 miliardy metrów sześciennych, może w przyszłym roku będzie trochę więcej. Do tego dojdzie 6,5 miliardów metrów sześciennych z terminala (LNG w Świnoujściu - red.), czyli to w sumie daje nam 13. Do tego dodajmy wydobycie krajowe około 4. Suma to około 17. W Polsce potrzebujemy od 20 miliardów metrów sześciennych, więc brakuje nam 3. Chyba, że zrobimy 15 procentowe oszczędności i wtedy się zbilansujemy - stwierdził były szef PGNiG.

- Bez tego działania, i podażowego (zwiększenie ilości przesyłanego gazu - red.) i bez oszczędności może być kłopot dla części odbiorców - dodał. 

Na pytanie, jak możemy oszczędzać, podał przykłady w sektorze budowlanym, "gdzie mamy ogromne straty z nieszczelnych na każdy możliwy sposób obiektów, np. nieocieplone ściany, dachy, nieszczelne okna i drzwi".

- Dotyczy to i starych obiektów, ale o dziwo i nowych. Dlatego konieczne są certyfikaty dopuszczenia do eksploatacji dla nowych obiektów oraz stopniowe modernizowanie starych obiektów. Kolejny sektor to transport, bo stare samochody w ogromnej ilości rekordowo zużywają paliwo. Ważna jest też optymalizacja transportu, ograniczenie transportu samochodami osobowymi w miastach - zauważył.

Podał również, że "jest możliwe ograniczenie strat w przesyle energii elektrycznej i dystrybucji, dzięki modernizacji sieci i całej infrastruktury sieciowej. Ważne jest też ograniczenie strat w użytkowaniu energii elektrycznej przez konsumentów indywidualnych i w firmach, w obiektach publicznych".

Przyszłość: stagflacja

Marek Kossowski stwierdził, że sektor chemiczny będzie miał ogromne problemy, jeśli ceny utrzymają się na tak wysokim poziomie. - Tu zapotrzebowanie na gaz jest na ponad 3 miliardy metrów sześciennych, co oznacza, że produkty końcowe mogą być za drogie na ostatecznego konsumenta. To przełoży się na zamykanie linii produkcyjnych, zwolnienia, a może nawet zamykanie całych fabryk - podkreślił.

 - Jeżeli sytuacja będzie się utrzymywać, to będzie to coraz bardziej bolesne dla większych grup społecznych, czyli realne ubożenie, utrata oszczędności, pojawienie się zjawiska bezrobocia, kolejna fala emigracji najbardziej wartościowych osób, odpływ inwestycji i tak bardzo mizernych. W rezultacie recesja, stagflacja - ocenił.

Zauważył, że sytuacja napięć na rynku europejskim nie wskazuje na to, żeby ceny gazu radykalnie i szybko się zmniejszyły. 

- Warto podkreślić, że duży wpływ na koszty ma kurs złotego. Gaz, ropę kupujemy za dolary, a dziś jeden dolar to 5 złotych. Jeszcze kilka miesięcy temu, to było niespełna 4 złote. Mamy ponad 25 procent w plecy - wyliczył.

Jednocześnie otwarte pozostaje pytanie, dlaczego kontrakt z Norwegami na dostawy gazu nie został podpisany wcześniej, przy innych poziomach cen.

- Rząd był przecież świadomy tego, że od dłuższego czasu, kończy nam się kontakt dostaw z Rosji. Obecna sytuacja sprawia, że kupujemy gaz bardzo drogi, dużo droższy niż na przykład dwa lata temu. Wtedy trzeba było dogadać się z Norwegami. Gdybyśmy kontraktowali gaz wtedy, kiedy nie było wojny w Ukrainie, to z pewnością warunki byłyby lepsze - powiedział.

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: KELENY / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaczyna prace nad przepisami dotyczącymi tak zwanego domniemania zatrudnienia. - Jest to duża, rewolucyjna wręcz zmiana w Kodeksie pracy - stwierdziła szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra odniosła się też do kwestii wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce.

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Ministerstwo szykuje "rewolucyjną zmianę" w Kodeksie pracy

Źródło:
tvn24.pl

Na jutro w blisko 500 miejscach w Polsce zaplanowano protesty rolników. Tak wynika z mapy przygotowanej przez Ruch Młodych Farmerów. "Polska stanie" - napisali autorzy w mediach społecznościowych.

Protesty w blisko 500 miejscach. "Polska stanie"

Protesty w blisko 500 miejscach. "Polska stanie"

Źródło:
PAP

Gigant technologiczny Fujitsu wydał oświadczenie, w którym poinformował o wykryciu złośliwego oprogramowania na kilku służbowych komputerach w firmie. "Badamy okoliczności tego wydarzenia" - przekazała spółka.

Złośliwe oprogramowanie na komputerach giganta

Złośliwe oprogramowanie na komputerach giganta

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Z tego powodu śpimy o godzinę krócej, a wskazówki zegarów trzeba przestawić z godziny 2:00 na 3:00. W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada na 31 marca - w niedzielę wielkanocną.

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump nie był w stanie zapewnić poręczenia majątkowego w wysokości 464 milionów dolarów, wymaganego przez sąd w Nowym Jorku do wstrzymania egzekucji wyroku skazującego jego firmę za oszustwa - oświadczyli w poniedziałek prawnicy byłego prezydenta USA. Trumpowi grozi konfiskata aktywów.

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Źródło:
PAP, Reuters

Nikt w Polsce nie powinien wybierać między ciepłym posiłkiem a ciepłym domem - podkreśliła w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, zapowiadając bon energetyczny. Może on trafić nawet do czterech milionów gospodarstw. Szefowa resortu klimatu mówiła też o nowym mechanizmie rozliczeń prosumentów fotowolitaiki, który jej zdaniem jest "korzystny dla obywateli i zostanie pozytywnie przyjęty". - Chcemy w drugiej połowie marca przekazać do prac rządowych ustawę o prosumentach - powiedziała.

Dla kogo bon energetyczny? "U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią zjadać 70 procent dochodu"

Dla kogo bon energetyczny? "U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią zjadać 70 procent dochodu"

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od października 2023 roku. Kredytobiorcy wyczekują obniżek, które przyczyniłoby się do zmniejszenia rat kredytów mieszkaniowych. W poniedziałek pojawiły się nowe wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, w których wskazano, kiedy może dojść do zmiany wysokości stóp procentowych.

Dwa głosy w sprawie stóp procentowych. "Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania"

Dwa głosy w sprawie stóp procentowych. "Niecierpliwie czekam na możliwość głosowania"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów poinformowało o wysokości nagród i premii wypłaconych pracownikom resortu od momentu zaprzysiężenia nowego rządu. Nagrody trafiły do 1572 osób, a średnia wysokość wynosiła 2871,46 zł brutto - przekazał wiceszef tego resortu Paweł Karbownik. W tym czasie w resorcie wypłacono również premie oraz dodatki.

Miliony na nagrody w Ministerstwie Finansów. Podano kwoty

Miliony na nagrody w Ministerstwie Finansów. Podano kwoty

Źródło:
tvn24.pl

Sklep internetowy HalfPrice kończy działalność. "Z dniem 01.04.2024 r. zostanie zamknięty" - czytamy w komunikacie na stronie marki należącej do polskiego giganta handlowego - Grupy CCC. Zmiany nie dotyczą sklepów stacjonarnych HalfPrice.

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Źródło:
tvn24.pl

Była dyrektorka i założycielka Biełsat TV Agnieszka Romaszewska-Guzy poinformowała, że w poniedziałek wręczono jej zwolnienie dyscyplinarne. TVP w komunikacie zaznaczyła, że do definitywnego zakończenia stosunku pracy doszło z inicjatywy spółki z przyczyn dotyczących pracownika.

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

"Dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne"

Źródło:
PAP

Nowa opłata od pierwszej rejestracji aut sprowadzanych do Polski zastąpi akcyzę - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Jak stwierdził, dla kierowców zmiana ma być neutralna finansowo. Wcześniej szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że ministerstwo będzie chciało wykreślenia podatku od samochodów spalinowych z Krajowego Planu Odbudowy.

Zmiany w opłatach dla kierowców. "Rozmawiamy na ten temat z Komisją Europejską"

Zmiany w opłatach dla kierowców. "Rozmawiamy na ten temat z Komisją Europejską"

Źródło:
PAP

Zdaniem posła Andrzeja Tomasza Zapałowskiego (Konfederacja) realną szansą na uratowanie znanego Browaru Leżajsk jest "zaangażowanie dużej państwowej firmy". Jak wskazał, inwestorem mógłby być Orlen. Poseł zapytał o to Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jest odpowiedź szefa tego resortu Borysa Budki.

Czy Orlen kupi znany browar? Minister odpowiada

Czy Orlen kupi znany browar? Minister odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w lutym 2024 roku obniżyła się do 5,4 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 6,2 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Są najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Są najnowsze dane

Źródło:
PAP

LPP nie prowadzi na terenie Rosji działalności operacyjnej ani handlowej od maja 2022 roku, a Kazachstan nie jest rynkiem tranzytowym dla LPP. Spółka nie dokonywała wysyłek towarów do Rosji przez terytorium tego kraju - poinformowało LPP w poniedziałkowym komunikacie. Zarząd nie planuje powrotu do działalności na rynku rosyjskim. W piątek amerykańska firma Hindenburg Research poinformowała w raporcie dotyczącym LPP, że "zbycie działalności w Rosji było całkowitą fikcją".

Nowe oświadczenie LPP

Nowe oświadczenie LPP

Źródło:
PAP

Jak wspierać polskiego ducha przedsiębiorczości, co zrobić, by Polska utrzymywała przewagę konkurencyjną oraz jakie decyzje makroekonomiczne są potrzebne dla zapewnienia trwałego wzrostu - to były główne tematy konferencji LSE SU Polish Economic Forum 2024, która odbyła się w Londynie. Adam Sawicki z TVN Warner Bros. Discovery zwrócił uwagę na wpływ kryzysu demograficznego na polską gospodarkę.

Kryzys demograficzny wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Kryzys demograficzny wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Złożymy wniosek do Komisji Europejskiej o rozpisanie nowego konkursu na dofinansowanie dla unijnych firm produkujących amunicję - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek. Nie wykluczył postawienia Jacka Sasina i Mariusza Błaszczaka przed Trybunałem Stanu.

Wiceminister zapowiada nowy wniosek o dofinansowanie na produkcję amunicji

Wiceminister zapowiada nowy wniosek o dofinansowanie na produkcję amunicji

Źródło:
PAP

Kurs akcji LPP po otwarciu poniedziałkowych notowań rośnie o około 8 procent. Przed sesją spółka podała szacunki wyników za czwarty kwartał, które okazały się zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Akcje spółki gwałtownie taniały w piątek, a na zakończenie notowań spadek cen sięgnął ponad 35 procent. Amerykańska firma Hindenburg Research poinformowała w raporcie dotyczącym LPP, że "zbycie działalności w Rosji było całkowitą fikcją".

Właściciel Reserved pokazał wyniki. Jest reakcja na giełdzie

Właściciel Reserved pokazał wyniki. Jest reakcja na giełdzie

Źródło:
PAP

W 2023 roku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego towarzystwa ubezpieczeniowe przesłały około 1,5 miliarda zapytań dotyczących historii polisowo-szkodowych kierowców. Wyraźnie wzrosło też zainteresowanie punktami karnymi. Ubezpieczyciele mogą wykorzystywać te informacje do wyliczenia składek za ubezpieczenia komunikacyjne.

Coraz częściej pytają o uprawnienia i wykroczenia kierowców

Coraz częściej pytają o uprawnienia i wykroczenia kierowców

Źródło:
tvn24.pl

Osoby chcące zrobić zakupy zaraz po Świętach Wielkanocnych mogą mieć z tym problem - zwraca uwagę "Dziennik Gazeta Prawna". Niektóre sklepy mogą bowiem nie zdążyć zmienić stawek VAT na żywność na swoich kasach fiskalnych i będą zamknięte 2 kwietnia. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych placówek, które nie mogą, tak jak dyskonty, polegać na pracownikach IT, którzy na czas dostosowują systemy sprzedażowe do zmian stawek.

Po świętach niektóre sklepy mogą być zamknięte

Po świętach niektóre sklepy mogą być zamknięte

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", tvn24.pl

W tym tygodniu mamy poznać nowy skład zarządu Orlenu. Jak podaje "Puls Biznesu", w rekrutacji na szefa koncernu wzięło udział wielu kandydatów, ale niewielu dostało zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Kto zostanie prezesem Orlenu? Dwóch mocnych kandydatów

Kto zostanie prezesem Orlenu? Dwóch mocnych kandydatów

Źródło:
PAP

Światowa populacja żyjąca w slumsach zwiększyła się w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku o 165 milionów i osiągnęła 1,06 miliarda ludzi - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. W Azji i Afryce Subsaharyjskiej żyje 85 procent mieszkańców dzielnic nędzy. Największą część światowej populacji żyjącej w slumsach stanowią mieszkańcy Indii – 237 mln. Natomiast najwyższy odsetek osób mieszkających w slumsach odnotowano w Czadzie – to 82 proc. ludności miejskiej.

Ponad miliard ludzi na świecie żyje w dzielnicach nędzy. Co czwarty mieszkaniec pochodzi z tego kraju

Ponad miliard ludzi na świecie żyje w dzielnicach nędzy. Co czwarty mieszkaniec pochodzi z tego kraju

Źródło:
PAP

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że opozycja ma pretensje, że Niemcy dostali na produkcję amunicji 170 milionów euro a Polska 2 milionów euro. Tymczasem - jak zauważył - trzy nasze firmy wnioskowały o 15 razy mniej środków niż Niemcy ostatecznie dostały. Ironizował na portalu X: "Perfidni Teutoni, zła UE". Z puli 500 milionów euro, jakie Komisja Europejska przeznaczyła na wsparcie produkcji amunicji artyleryjskiej do Polski trafi zaledwie 2,1 miliona. Politycy spierają się, kto ponosi odpowiedzialność za taki wynik.

Spór w sprawie utraconych milionów dla zbrojeniówki. Sikorski ironizuje: Perfidni Teutoni, zła UE

Spór w sprawie utraconych milionów dla zbrojeniówki. Sikorski ironizuje: Perfidni Teutoni, zła UE

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Firma Elona Muska SpaceX buduje sieć satelitów szpiegowskich na mocy tajnego kontraktu z amerykańską agencją wywiadowczą – poinformowała agencja Reutera, powołując się na pięć źródeł zaznajomionych z tym programem. Sieć jest budowana przez Starshield wojskową odnogę firmy SpaceX w ramach kontraktu o wartości 1,8 miliarda dolarów.

Elon Musk ma tajny kontrakt z amerykańskim rządem

Elon Musk ma tajny kontrakt z amerykańskim rządem

Źródło:
Reuters, PAP

Zachodni inwestorzy nie powinni być zmuszani przez państwo do wyprzedaży swoich rosyjskich aktywów - powiedział rosyjski miliarder Oleg Deripaska. Zdaniem biznesmena związane z tym posunięcia rosyjskich władz są "nieuczciwe i krótkowzroczne", a także szkodliwe dla samej rosyjskiej gospodarki.

Rosyjski miliarder krytykuje działania władz. "Nieuczciwe i krótkowzroczne"

Rosyjski miliarder krytykuje działania władz. "Nieuczciwe i krótkowzroczne"

Źródło:
Reuters