Polska elektrownia jądrowa. Ma kosztować nawet 14 miliardów złotych

Z kraju

Zawiła droga ku elektrowni atomowej. Wyprzedzili nas Białorusinitvn24bis
wideo 2/5

W Ministerstwie Energii opracowano kilka modeli finansowo-biznesowych dla budowy elektrowni jądrowej - poinformował w środę dyrektor departamentu energii jądrowej w ME Józef Sobolewski. Jak zaznaczył, szacunek kosztów budowy to 12-14 mld zł za 1000 MW.

Jak mówił Sobolewski na posiedzeniu poselskiego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej, w ministerstwie dokonano analizy różnych struktur właścicielskich. - Mamy kilka modeli, ale w tej chwili nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji - podkreślił, dodając, że obecnie to już raczej "kwestia decyzji, a nie ponownego opracowywania różnych wariantów finansowania". Sobolewski dodał, że na ten temat w kierownictwie ME trwa obecnie dyskusja.

Sobolewski dodał, że ME założyło, iż finansowanie na co najmniej pierwszy blok albo pierwszą elektrownię jądrową będzie "krajowe". - Chodzi nam o to, żeby tego projektu nie zdominowały rynki finansowe. Żeby nie był to projekt finansowy, tylko energetyczny - podkreślił. Zaznaczył, że jeszcze nie sprecyzowano, czy chodzić będzie o pierwszy blok, czy o całą pierwszą elektrownię. Zaznaczył, że o koszcie budowy będzie można mówić po otrzymaniu ofert w przetargu. Zastrzegł, że dziś szacunek kosztów budowy mówi o przedziale 12-14 mld zł za 1000 MW.

Podkreślił też, że przeprowadzone analizy wskazują, iż koszty wytwarzania energii w krajowej elektrowni jądrowej w czasie kiedy mogłaby powstać - będą niższe niż koszty wytwarzania w nowych blokach węglowych.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock