8,1 tysięcy złotych - tyle średnio trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w stolicy. Ale metr w najbardziej pożądanej nieruchomości kosztuje nawet 40 tysięcy złotych. To sprawia, że Warszawa pozostaje najdroższym miastem do zamieszkania w Polsce. Jak zauważają eksperci, cena nieruchomości jest silnie związana z jej położeniem.
"Maksymalne ceny o poziomie porównywalnym z Warszawą można punktowo zanotować jedynie w Zakopanem, Sopocie i niektórych lokalizacjach nad linią brzegową Morza Bałtyckiego" - piszą analitycy portalu OnGeo.
Największa roczna zmiana zaszła w Gdańsku i Łodzi, gdzie wzrost wyniósł odpowiednio 11,5 proc. i 28,1 proc.
Jednak Warszawa pozostaje liderem, jeżeli chodzi o najwyższe ceny jednostkowe.
W Warszawie najdrożej
Co decyduje o wartości nieruchomości w Warszawie? Ceny mieszkań w stolicy zależą przede wszystkim od odległości od centrum. Im bliżej, tym drożej. "W Warszawie najwyższe ceny jednostkowo przekraczają nawet 40 tys. zł/mkw. Rejonami cen maksymalnych jest Stare Miasto, Śródmieście i Powiśle z wartościami w granicach 25 - 36 tys. zł/mkw" - piszą eksperci.
Im dalej od centrum tym lepiej dla portfela. Nieco taniej (ale wciąż nie tanio) jest bowiem na warszawskiej Woli (Mirów, Muranów, który po części należy do Śródmieścia), na Pradze Północ i Saskiej Kępie należącej do Pragi - Południe, Mokotowie, gdzie można znaleźć mieszkania za 20-25 tys. zł/mkw.
Ale i w najdroższych częściach stolicy można trafić na "okazje". "Niskie ceny złych lokali zdarzają się z podobnym prawdopodobieństwem w różnych częściach miasta zwłaszcza w starszym budownictwie. W zasadzie można przyjąć, że dolna podstawa cen mieszkań w Warszawie to 4 tys zł za mkw." - napisano w raporcie.
Na mapce zaznaczono, gdzie mieszkania są najdroższe. Im cieplejszy kolor, tym wyższa cena za mkw.
Oprócz lokalizacji, ceny zależą od prestiżu i nowoczesności osiedla. Jednak, jak podają twórcy zestawienia, czynników wpływających na wartość nieruchomości jest ogromnie dużo. Co sprawia, że ciężko jest ustalić cenę średnią.
"Ceny w przestrzeni miejskiej ulegają silnym wahaniom, a różne czynniki determinują te wahania. W Warszawie w szczególności w rejonie centrum czynniki biznesowe, prestiżowe i polityczno-administracyjne determinują ceny lokali mieszkalnych. Ten schemat nie powiela się w innych aglomeracjach miejskich w Polsce" - zauważają eksperci.
Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock