Czy będzie taniej? Prognozy cen paliw na luty

Z kraju

Jak wygląda codzienność zawodowego kierowcy?TVN24 BiS
wideo 2/12

Analitycy portalu e-pertol prognozują nieznaczne obniżki na stacjach paliw, natomiast eksperci biura maklerskiego Reflex przewidują stabilizację cen.

Jak prognozuje e-petrol, na początku lutego zmienność na stacjach nie powinna być duża, ale "możliwe są nieznaczne obniżki". Przewidywane przedziały cenowe wyglądają następująco: 4,67-4,77 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,97-5,08 zł/l i 2,18-2,23 zł/l dla autogazu.

"Szansa na brak podwyżek"

BM Reflex podkreślił natomiast, że "jest szansa na utrzymanie tej korzystnej sytuacji na początku lutego, a przede wszystkim na brak podwyżek na stacjach, bo ostatni tydzień stycznia to stabilizacja cen zarówno na rynku hurtowym jak i w detalu. Było to możliwe dzięki umocnieniu złotego wobec dolara i dość stabilnych notowań na rynku ropy naftowej" - podano.

Eksperci e-patrol zwrócili uwagę, że od trzech tygodni średnia cena benzyny bezołowiowej 95 utrzymuje się na stałym poziomie 4,75 zł/l. Olej napędowy podrożał w ostatnich dniach i znowu kosztuje ponad 5 złotych za litr. Średnio za tankowanie diesla płacimy w Polsce 5,02 PLN, to 3 grosze więcej niż tydzień temu. "Jedynie autogaz tanieje i cena tego paliwa spadła w mijającym tygodniu o 4 grosze do poziomu 2,21 zł/l. Ostatni raz tak tanio LPG można było zatankować na początku lipca ubiegłego roku" - dodali.

Olej napędowy podrożał

"Dla kierowców tankujących benzynę, podróż na ferie kosztuje niemal tyle samo, co przed rokiem. Średnia cena 95-oktanowej odmiany tego (paliwa - red.) jest wyższa o niecałe 2 proc. niż na początku lutego ubiegłego roku. W gorszej sytuacji są posiadacze samochodów z silnikiem Diesla, bo olej napędowy podrożał aż o 10 procent" - podkreślono w analizie e-petrol.

Z kolei z analizy BM Reflex wynika, że w mijającym tygodniu najtańsza benzyna bezołowiowa 95 była w województwach świętokrzyskim, małopolskim, lubuskim i śląskim ok. 4,69 - 4,71 zł/l. Olej napędowy był najtańszy w województwie lubuskim i śląskim ok. 4,94 zł/l.

Z kolei najdrożej benzynę 95 oktanową zatankujemy w województwach kujawsko-pomorskim i mazowieckim, po 4,90 zł/l, a diesla w mazowieckim po 5,12 zł/l. "Najmniej za litr autogazu zapłacimy w województwie opolskim i świętokrzyskim po 2,11 – 2,12 zł, natomiast w województwie mazowieckim litr autogazu kosztuje najwięcej, bo średnio 2,37 zł.

Autor: mp/mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock