TVN24 Biznes | Z kraju

Wielka firma ubezpieczeniowa sprzedaje polski oddział. Podano datę połączenia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/ams
Źródło:
PAP
Wojciechowski: dopóki stopy procentowe nie zduszą gospodarki, to inflacja dojdzie do 15 proc.
Wojciechowski: dopóki stopy procentowe nie zduszą gospodarki, to inflacja dojdzie do 15 proc.TVN24
wideo 2/4
TVN24Wojciechowski: dopóki stopy procentowe nie zduszą gospodarki, to inflacja dojdzie do 15 proc.

Datę połączenia Allianz i Avivy zaplanowano na 1 lipca 2022 roku. Spółki będą działać pod marką Allianz od 2 lipca - przekazała Aviva w komunikacie.

Finalnym warunkiem połączenia spółek są wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego. W piątek, 13 maja, Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje oznaczające zgodę na realizację planów połączenia zakładów ubezpieczeń oraz TFI Allianz Polska i Aviva Polska.

Połączenie firm Allianz i Aviva

Towarzystwa ubezpieczeniowe Santander Aviva, których akcjonariuszami są grupa Allianz oraz Santander Bank Polska, kontynuować będą działalność w dotychczasowej formie, a od 21 maja zmienią nazwy na Santander Allianz.

"Zbliżające się przekształcenia nie oznaczają zmian dla klientów, pośredników i partnerów biznesowych, gdyż wszelkie prawa i obowiązki przechodzą na podmioty przejmujące. Pracownicy kontynuują zatrudnienie w spółkach przejmujących" - napisano w komunikacie.

Allianz w 2021 roku podał, że przejmie aktywa grupy Aviva w Polsce. Wartość transakcji ustalono na 2,5 mld euro.

Allianz przejmuje Avivę

26 marca 2021 roku Allianz zawarł umowy nabycia polskich spółek z Grupy Aviva zajmujących się ubezpieczeniami życiowymi i majątkowymi, a także funduszu emerytalnego i funduszy inwestycyjnych. Transakcja obejmuje także nabycie po 51 proc. udziałów w spółkach joint venture Avivy i Santander Bank Polska oferujących życiowe i majątkowe produkty bancassurance. Transakcja dotyczy także spółki z Grupy Aviva działającej na Litwie - podano wtedy w komunikacie Allianz.

Podkreślono, że przejęcie będzie największą transakcją Grupy Allianz od dekady. W jej wyniku Grupa zajmie drugie miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zysku z działalności operacyjnej, a Polska stanie się kluczowym rynkiem dla Grupy Allianz. Dzięki transakcji Allianz stanie się piątym co do wielkości ubezpieczycielem w Polsce i drugim pod względem wielkości składki w segmencie ubezpieczeń na życie - wskazano.

Przejęcie AXA przez Uniqę

Od kwietnia 2021 roku Uniqa i AXA działają jako jedna firma pod marką Uniqa

Z raportów Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że oprócz wspomnianych wyżej firm na rynku ubezpieczeń silną pozycję mają: PZU, Ergo Hestia, Open Life, Nationale, Generali, Europa, Metlife, Compensa i Warta.

Autor:/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości