TVN24 Biznes | Z kraju

Wielka firma ubezpieczeniowa sprzedaje polski oddział. Co się stanie z klientami?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
PAP
Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajach
Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajachTVN24
wideo 2/5
TVN24Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajach

Allianz przejmie polską część biznesu grupy Aviva. Wartość transakcji to 2,5 miliarda euro, czyli około 11,6 miliarda złotych. Przejęcie ma zostać zrealizowane w ciągu 12 miesięcy - podały firmy w komunikatach. Wyjaśniły również, że klienci Avivy nie muszą podejmować żadnych działań.

Allianz ogłosił w piątek zakup polskiego biznesu ubezpieczeń życiowych i majątkowych, a także działalności w zakresie funduszy emerytalnych i zarządzania aktywami od grupy Aviva. Przedmiotem transakcji jest również zakup 51 procent udziałów w spółkach oferujących życiowe i majątkowe produkty bancasurrance (bankowość ubezpieczeniowa), będące wspólnymi przedsięwzięciami Aviva i Santander.

Drugi największy podmiot w regionie

W wyniku przejęcia, Allianz stanie się drugą co do wielkości, pod względem zysku operacyjnego, firmą ubezpieczeniową Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem łącznej wartości składki przypisanej brutto, Allianz będzie w Polsce piątym co do wielkości zakładem ubezpieczeń, awansując na drugie miejsce w kategorii ubezpieczeń życiowych.

Allianz spodziewa się podwoić przychody na polskim rynku ubezpieczeniowym i osiągnąć równowagę segmentów majątkowego i życiowego.

"W szczególności silna koncentracja Avivy na dynamicznym i rentownym polskim rynku ubezpieczeń życiowych w sposób znaczący przyczyni się do poprawy rentowności operacyjnej Allianz. Ponadto, silna sieć agentów wyłącznych oraz długoterminowa współpraca joint-venture z Santander w segmencie bancassurance poszerzą bazę dystrybucyjną i wzmocnią pozycję rynkową Allianz" - napisano w komunikacie.

W przypadku uzyskania wymaganych zgód organów nadzoru, zamknięcie transakcji przewiduje się w ciągu 12 miesięcy.

Aviva podała, że do finalizacji transakcji i dalszych wspólnych ustaleń spółki Avivy w Polsce będą działały jak dotychczas, pod swoimi markami.

Co z klientami Avivy?

Klienci Avivy w Polsce nie muszą podejmować żadnych działań. Bez zmian pozostają relacje z agentami ubezpieczeniowymi i menedżerami sprzedaży Avivy - oraz zasady ich współpracy z klientami. Nie zmienia się też współpraca Avivy z bankami, brokerami, multiagencjami i innymi partnerami biznesowymi.

Aviva

Aviva zapowiedziała w komunikacie prasowym, że zamierza koncentrować się na swoich najsilniejszych biznesach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie, gdzie widzi duży potencjał wzrostu. Aviva podała, że w 2020 roku zysk netto Aviva Poland wyniósł 130 mln funtów. Aktywa brutto i aktywa netto Aviva Poland na koniec roku miały odpowiednio wartość 3,9 mld funtów i 0,4 mld funtów. Aviva Investors Poland, zarządzająca funduszami Aviva Poland, będzie częścią transakcji. Aktywa zarządzane przez Aviva Investors Poland wyniosły 3,7 mld funtów na dzień 31 grudnia 2020 roku, a zysk po opodatkowaniu w ubiegłym roku sięgnął 4 mln funtów.

Allianz

Grupa Allianz jest jednym z największych na świecie przedsiębiorstw w branży ubezpieczeń i zarządzania aktywami, obsługującym ponad 100 mln klientów detalicznych i instytucjonalnych w ponad 70 krajach. Allianz jest jednym z największych na świecie inwestorów, zarządzającym w imieniu swoich klientów ubezpieczeniowych aktywami o wartości około 790 mld euro. Ponadto, należące do koncernu firmy zarządzające aktywami PIMCO i Allianz Global Investors zarządzają na zlecenie aktywami o wartości 1,7 biliona euro. W roku 2020 roku przychody grupy wyniosły łącznie 140 mld euro, a zysk operacyjny w wysokości 10,8 mld euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Grupa Aviva

Grupa Aviva (dawniej Commercial Union) działa w Polsce od 1992 roku, obsługuje 3,5 mln klientów. Kluczowym obszarem działalności grupy są indywidualne ubezpieczenia na życie i długoterminowe inwestycje. Aviva oferuje również grupowe ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia majątkowe dla klientów indywidualnych i firm, fundusze inwestycyjne oraz ubezpieczenia zdrowotne.

Aviva w Polsce jest częścią międzynarodowej Grupy Aviva - szóstej instytucji ubezpieczeniowej na świecie i pierwszej w Wielkiej Brytanii pod względem przychodów. 

Przejęcie AXA przez Uniqę

W marcu informowaliśmy o tym, że Komisja Nadzoru Finansowego nie zgłosiła sprzeciwu wobec przejęcia AXA w Polsce przez Grupę Uniqa.

Według danych na koniec 2019 roku Uniqa razem z AXA są piątą grupą ubezpieczeniową w Polsce pod względem zebranych składek, których łączna wartość na koniec 2019 roku wyniosła prawie 4 mld zł. Razem obsługują 5 mln klientów indywidualnych i ubezpieczają 50 tys. firm w Polsce.

AXA w 2018 roku znajdowała się na 10. miejscu w Polsce w zestawieniu firm ubezpieczeniowych pod względem wysokości składek zebranych w Dziale I (ubezpieczenia na życie) – tak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wyprzedzały ją PZU, Aviva, Open Life, Nationale, Generali, Europa, Metlife, Compensa i Warta.

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości