Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Zaapelowali do premiera o obniżenie stawki VAT na ciepło. "Sytuacja jest bardzo poważna i niepokojąca"
Zaapelowali do premiera o obniżenie stawki VAT na ciepło. "Sytuacja jest bardzo poważna i niepokojąca"TVN24
wideo 2/3
TVN24Zaapelowali do premiera o obniżenie stawki VAT na ciepło. "Sytuacja jest bardzo poważna i niepokojąca"

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowało Ministerstwo Finansów. Perspektywa ratingu pozostała stabilna. "Spadek cen gazu ziemnego w Europie i nieznaczna poprawa koniunktury wskazuje na złagodzenie krótkoterminowych zagrożeń makroekonomicznych dla Polski' - dodano.

Jak napisano w informacji, agencja ratingowa S&P w piątek wieczorem ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Agencja obniżyła swoją prognozę wzrostu dla Polski na 2023 r. do 0,9 proc., uzasadniając to nadal występującymi skutkami gospodarczymi agresji Rosji na Ukrainę.

Złagodzenie krótkoterminowych zagrożeń

Według S&P pomimo presji wydatkowej przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi i zwiększonego finansowania, decyzja polskiego rządu o zaprzestaniu niektórych obniżek stawek podatkowych związanych z cenami energii prawdopodobnie doprowadzi do mniejszego deficytu niż przewidywała agencja, pomagając ustabilizować poziom długu publicznego netto na rozsądnym poziomie 45 proc. PKB. Jednocześnie - jak napisano - spadek cen gazu ziemnego w Europie i nieznaczna poprawa koniunktury wskazuje na złagodzenie krótkoterminowych zagrożeń makroekonomicznych dla Polski. Agencja uważa, że konkurencyjna, zdywersyfikowana gospodarka, silna pozycja zewnętrzna oraz dobra sytuacja finansów publicznych w Polsce pozwolą zminimalizować negatywne ryzyko, jakie niesie za sobą wojna na Ukrainie.

Wpływ konfliktu na Ukrainie

Według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe, gdyby po ustąpieniu skutków konfliktu Polska utrzymała wzrost gospodarczy oraz dobry stan finansów publicznych. Z drugiej strony rating mógłby znaleźć się pod presją, gdyby negatywny wpływ konfliktu na Ukrainie był większy i bardziej długotrwały niż obecnie spodziewany, co skutkowałoby znacznym spowolnieniem gospodarczym w średnim okresie. Ponadto obniżenie ratingu byłoby możliwe w przypadku mniejszych transferów środków z UE w wyniku napięć politycznych między Polską a władzami UE. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Czytaj też: Polska z drugą najwyższą inflacją w UE. Nowe prognozy

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości