Nowy system poboru opłat na państwowych odcinkach autostrad. Jest przetarg

Z kraju

Zmiany dla kierowców korzystających z A4. "Przynajmniej do końca marca"TVN Turbo
wideo 2/5

Bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych. Już niedługo tak może wyglądać przejazd dwoma płatnymi państwowymi odcinkami autostrad: A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego systemu poboru opłat.

W czwartek na stronie GITD pojawiła się informacja o przetargu "na zaprojektowanie, wykonanie, implementację, obsługę i utrzymanie systemu poboru opłat za przejazd od pojazdów lekkich metodą elektroniczną z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji numerów rejestracyjnych (videotolling)".

Nowy system ma stanowić dodatkową opcję dla kierowców. Nadal będzie bowiem można dokonywać płatności metodą tradycyjną lub z wykorzystaniem elektronicznego systemu poboru opłat.

Nowe rozwiązanie ma działać na płatnych państwowych odcinkach autostrad A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica.

Opłata za przejazd

O udzielenie zamówienia mogą się ubiegać wykonawcy, którzy między innymi wykażą, że posiadają środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości co najmniej 6 milionów złotych. Ponadto zainteresowani powinni wykazać co najmniej jedną umowę, której przedmiotem było świadczenie nieprzerwanie usług poboru opłat drogowych przez okres minimum 24 miesięcy.

Dodatkowo wykonawca jest zobowiązany do wniesienia wadium w wysokości 1,2 miliona złotych. Jak czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu, musi być ono wniesione przed upływem terminu składania ofert.

Otwarcie ofert zaplanowano na 14 lutego br. Na wykonanie całego zamówienia GITD przewiduje zaś 60 miesięcy (5 lat).

Podmiot, który wygra przetarg, będzie musiał również dostarczyć aplikację, która będzie zintegrowana z systemem videotolling.

Obniżka na A4

Ten system jest dobrze znany kierowcom, którzy poruszają się autostradami A4 na odcinku Kraków - Katowice oraz A1 Rusocin - Nowa Wieś.

Przejazdy są opłacane poprzez aplikację, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną, a system natychmiast podnosi szlaban.

Od początku stycznia, by zwiększyć popularność tego rozwiązania, spółka Stalexport zdecydowała się na obniżenie cen za przejazd płatnym odcinkiem A4. Z niższych cen mogą jednak skorzystać tylko ci, którzy zdecydują się korzystać z automatycznych sposobów płatności. Nowy cennik ma obowiązywać przynajmniej do końca marca br.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24