TVN24 Biznes | Z kraju

Kiedy zostaną wypłacone 14. emerytury? Minister odpowiada

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Przelał swoją "trzynastkę" szpitalowi zakaźnemuTVN24
wideo 2/6
TVN24 Przelał swoją "trzynastkę" szpitalowi zakaźnemu

Wypłaty 14. emerytur przewidziane są na czwarty kwartał - podała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Projekt ustawy przeszedł przez rząd, czeka na prace komisji sejmowych, będzie procedowany na początku roku 2021 - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Minister rodziny i polityki społecznej pytana na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, o 13. emeryturę powiedziała, że "już w 2020 roku została podjęta ustawa, że na mocy ustawy emeryci będą to świadczenie otrzymywali". - Pierwsze świadczenie, przypomnę, było wypłacone w roku 2019 - dodała.

"Są zabezpieczone środki"

Odnosząc się do pytania o realizację 14. emerytur powiedziała: "projekt przeszedł przez rząd, czeka na prace komisji sejmowych, będzie procedowany na początku roku 2021, wypłaty są przewidziane na czwarty kwartał, pieniądze zabezpieczone w budżecie".

Maląg dopytywana, czy dzisiaj już nie ma wątpliwości, że jesienny termin wypłaty 14. emerytury będzie dotrzymany, odpowiedziała: "tak jak powiedziałam, projekt tej ustawy, który był procedowany na Radzie Ministrów, czeka teraz na prace w Sejmie, już jest skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a więc zapewne w pierwszym kwartale 2021 roku będzie procedowany, tak że nie ma niebezpieczeństwa".

- Jesteśmy gotowi do realizacji, są zabezpieczone środki, w mojej ocenie to jest najważniejsze i gwarantuję, że jeżeli wysoka izba nie wniesie żadnych poprawek, to na pewno świadczenie to będzie realizowane" - zapewniła szefowa MRiPS.

14. emerytura

O 14. emeryturze mówił też w tym tygodniu wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

- Liczymy, że po Nowym Roku Sejm przyjmie ustawę o tzw. czternastej emeryturze. Zakładamy, że od 1 listopada 2021 r. świadczenie to będzie wypłacane przy zachowaniu kryterium na poziomie 2900 zł - powiedział w poniedziałek w Sejmie.

W projekcie zaproponowano, aby czternastki były równe minimalnej emeryturze (zgodnie z propozycją MRiPS w przyszłym roku najniższe emerytury mają być podniesione do 1250 zł).

Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby będą miały wypłacane świadczenia w tej samej wysokości. Czternastki w pełnej wysokości mają otrzymać ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto.

Osoby, które otrzymują wyższe emerytury, czternastki będą miały wypłacane na zasadzie złotówka za złotówkę. Oznacza to, że ich czternastka będzie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2900 zł.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock