Limit pasażerów na dłużej. Jest decyzja władz wielkiego europejskiego lotniska

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Wakacje 2022. Jakub Porada o cenach biletów lotniczych
Wakacje 2022. Jakub Porada o cenach biletów lotniczychTVN24
wideo 2/4
TVN24Wakacje 2022. Jakub Porada o cenach biletów lotniczych

Limit pasażerów na londyńskim lotnisku Heathrow będzie obowiązywał do 29 października 2022 roku. Tak zdecydowały władze jednego z największych portów lotniczych w Europie. Zgodnie z pierwotnymi planami ograniczenie miało obowiązywać do 11 września. Dzienny limit wynosi 100 tysięcy pasażerów.

Limit wprowadzono 11 lipca, aby zmniejszyć skalę problemów wynikających z niewystarczającej liczby personelu, która w przeciwieństwie do ruchu lotniczego, nadal nie wróciła do poziomu sprzed pandemii COVID-19. Efektem tej sytuacji są opóźnione i odwoływane w ostatniej chwili loty, długie kolejki do odprawy i kontroli oraz problemy z dostarczaniem bagażu.

"Od czasu wprowadzenia limitu, podróże pasażerów poprawiły się - jest mniejsza liczba odwołań w ostatniej chwili, lepsza punktualność i krótszy czas oczekiwania na bagaże" - przekazały w wydanym komunikacie władze Heathrow. Dodały, że jeśli poziom zatrudnienia się podniesie i nadal będzie widoczna poprawa sytuacji, możliwe będzie wcześniejsze zniesienie limitu.

Skutkiem wprowadzenia limitu było zmniejszenie liczby lotów i w związku z tym władze Heathrow zwróciły się do linii lotniczych o wstrzymanie sprzedaży biletów na okres letni, jeśli spowodowałoby to przekroczenie liczby 100 tys. odlatujących pasażerów dziennie.

Limit pasażerów na lotnisku Schiphol

Władze lotniska Schiphol w Amsterdamie również niedawno ogłosiły przedłużenie obowiązywania dziennego limitu pasażerów. We wrześniu limit pasażerów wyniesie 67,5 tys. dziennie, a w październiku wzrośnie do 69,5 tys. Podobne ograniczenia obowiązują również w trakcie trwającego sezonu wakacyjnego.

W trakcie pandemii, gdy z powodu restrykcji w podróżowaniu ruch lotniczy znacząco zmalał, ograniczono też zatrudnienie, zwłaszcza wśród personelu naziemnego, a teraz, gdy popyt na latanie wrócił do poziomu sprzed pandemii, okazało się, że na lotniskach brakuje personelu do obsługi bagaży, kontroli bezpieczeństwa, ochrony czy sprzątania, przez co linie lotnicze nie są w stanie wykonywać wszystkich zaplanowanych lotów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości