Sztuczna inteligencja pod kontrolą. UE i USA pracują nad kodeksem

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24
wideo 2/7
TVN24"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"

Unia Europejska i Stany Zjednoczone opracują wspólny kodeks postępowania w zakresie sztucznej inteligencji (AI) - przekazano po spotkaniu w Lulea na północy Szwecji. W posiedzeniu Rady UE - USA do spraw Handlu i Technologii (TTC) brał między innymi udział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

- TTC ma do odegrania ważną rolę w tworzeniu dobrowolnych kodeksów postępowania, które byłyby otwarte dla wszystkich krajów o podobnych poglądach - powiedział na konferencji prasowej szef amerykańskiej dyplomacji.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager wyjaśniła, że wprowadzenie unijnego rozporządzenia w sprawie zasad AI zajmie 2-3 lata i dlatego "konieczne jest opracowanie dobrowolnych regulacji, z których będzie mógł korzystać przemysł".

Rozmowy UE - USA

Innymi tematami rozmów w ramach Rady UE - USA była m.in. kwestia kontroli celnych w związku z sankcjami wobec Rosji, zielona transformacja oraz konieczności zapewnienia dostępu do surowców krytycznych, których eksporterem są Chiny.

Blinken podkreślił, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i UE, chcą utrzymywać stosunki handlowe z Chinami. "Nikt z nas nie szuka konfrontacji, nowej zimnej wojny ani zerwania (kontaktów)" - zauważył.

Rząd Szwecji, sprawujący do końca czerwca prezydencję w Radzie UE, zaprosił przedstawicieli USA oraz UE na północ kraju, aby zaprezentować możliwości rozwoju przemysłu górniczego. W styczniu szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB poinformował o odkryciu pod Kiruną największych w Europie złóż metali ziem rzadkich, koniecznych do wytwarzania baterii, silników elektrycznych oraz turbin wiatrowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości