Współzałożyciel Apple rezygnuje z Facebooka

Tech

TVN24 BiSFacebook na giełdzie zalicza swój najgorszy dzień (wideo bez dźwięku)

Współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, rezygnuje z Facebooka - poinformowała gazeta "USA Today". Jak wyjaśnił Wozniak, powodem jego decyzji jest model biznesowy Facebooka, który "zarabia pieniądze na danych użytkowników".

W liście do "USA Today" Wozniak napisał, że "Facebook czerpie wszystkie korzyści i zyski z przetwarzania danych użytkowników, a użytkownicy nie otrzymują jakichkolwiek z nich w zamian".

Współzałożyciel Apple ocenił, że chętniej płaciłby za korzystanie z usług Facebooka, niż dostarczał firmie swoje dane osobowe. Jego zdaniem dobre praktyki w kwestii ochrony danych i prywatności prezentuje koncern, który Wozniak współtworzył; "Apple zarabia na dobrych produktach, nie na swoich użytkownikach" - napisał.

Wyjaśnienia na Kapitolu

Prezes Facebooka Mark Zuckerberg we wtorek i środę będzie składał wyjaśnienia na Kapitolu w sprawie skandalu związanego z nieuprawnionym wykorzystaniem danych 87 mln użytkowników tego serwisu przez firmę Cambridge Analytica.

Kontrowersyjne praktyki Cambridge Analytica ujawniła brytyjska gazeta "The Observer". Firma, świadcząc usługi dla swoich klientów, wykorzystywała dane pozyskane z Facebooka do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich decyzje polityczne.

Nie tylko Wozniak

Steve Wozniak nie jest pierwszym, który po ujawnieniu praktyk Cambridge Analytica zdecydował się usunąć swoje konta na Facebooku. Taki krok podjął też m.in. Playboy oraz firmy Elona Muska - SpaceX i Tesla.

Autor: tol//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: