Tech

Nie będzie mandatu za brak dokumentów. Gorzej, gdy padnie bateria

Tech

mDokumenty testowane w czterech miastachtvn24
wideo 2/4

Chodzi o to, żeby kierowcy z domu wychodzili tylko z z telefonem i kluczykami do samochodu, tłumaczy idee tak zwanego pakietu kierowcy Karol Manys z ministerstwa cyfryzacji. - Wszystkie dokumenty potrzebne, gdy zatrzyma nas policja będą dostępne przy użyciu telefonu - mówi rzecznik resort

Projekt mDokumentów, nad którym pracuje resort, zakłada wprowadzenie mobilnej wersji najbardziej powszechnych dokumentów. Co za tym idzie, szykują się ułatwienia też m. in. dla kierowców.

Ci, którzy wsiadają za kółko będą mogli za pośrednictwem telefonu mieć dostęp do dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta, potwierdzenia ubezpieczenia OC, wymienia Mantys.

Telefon ma pełnić funkcje jak gdyby "tokenu". Dane nie będą zapisane w telefonie, tylko pozostaną w urzędach. W sytuacji kontroli, obywatel będzie dostawał sms- a z kodem, który - podyktowany policjantowi - będzie mu pozwalał na wgląd do danych.

Nie ma obaw, że procedurę utrudni brak zasięgu. Resort cyfryzacji gwarantuje, że "służby dysponują własną, niezależną łącznością. Policja nie będzie też potrzebować do weryfikacji danych kodu potwierdzającego z SMS-a".

Gorzej, gdy telefon się rozładuje. "To sytuacja analogiczna do pozostawienia tradycyjnego dokumentu w domu", pisze resort cyfryzacji. Innymi słowy, gdy kierowca nie weźmie dokumentów, a bateria w telefonie padnie, może liczyć tylko na mandat.

Jak na razie, planowane zmiany mają dotyczyć tylko relacji obywatel - urzędnik. Co oznacza, że w sytuacji, gdy kierowcy będą mieli stłuczkę i nie zechcą wzywać policji, mDokumenty nie przyjdą im z pomocą.

Pomysł mDokumentów nie wypali jednak, jeżeli w życie nie wejdzie w życie tzw. cepik 2.0. To unowocześniony Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Do tej pory zaczął działać I etap programu, dzięki któremu kierowcy mogą sprawdzić w internecie ile mają punktów karnych.

W ramach kolejnych etapów planowana jest m. in. możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach czy uprawnieniach do kierowania pojazdami, wyjaśniało pod koniec kwietnia ministerstwo cyfryzacji. To kluczowe dla funkcjonowania pakietu kierowcy.

Według aktualnych informacji, cepik 2.0 ma zacząć działać w pełnej wersji od czerwca 2018 r.

Tymczasem mDokumenty są obecnie na etapie programów pilotażowych. Od maja ministerstwo cyfryzacji testuje cyfrowy dowód w czterech polskich miastach: Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Po dokumentach dla kierowców planowana jest m. in. elektroniczna karta miejska, karta emeryta i rencistykarta dużej rodziny.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock