30 lat po Czarnobylu. Grozi nam powtórka katastrofy?


To największa katastrofa w historii energetyki jądrowej, i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Od wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu mija właśnie 30 lat. Czy świat odrobił tamtą lekcję i dziś jesteśmy bezpieczni?

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, podczas testu zachowania się reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, w wyniku której do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się nad znaczną częścią Europy.

Z kolei pięć lat temu trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera nawiedziło Japonię wywołując potężne tsunami. Dziesięciometrowe fale uderzyły we wschodnie wybrzeże kraju i spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima. Doszło do znacznej emisji substancji promieniotwórczych, co zmusiło tysiące rodzin do opuszczenia domów i pozbawiło je środków do życia.

W następstwie tych wydarzeń wielu zastanawia się, czy te tragedie mogą się powtórzyć i czy nasze zdrowie i życie jest zagrożone. Szczególnie, że elektrownie atomowe posiadają państwa sąsiadujące z Polską. Zaś w naszym kraju do uruchomienia pierwszego bloku ma dojść w 2024 roku na Pomorzu, a już wkrótce elektrownia jądrowa zacznie działać na Białorusi.

Niebezpieczny reaktor

Aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy grozi nam podobna katastrofa, jaka wydarzyła się dokładnie 30 lat temu w Czarnobylu, trzeba poznać konstrukcję reaktora, który wówczas tam pracował.

Był to reaktor RBMK (Kanałowy Reaktor Dużej Mocy), który zbudowano na wzór radzieckich reaktorów uranowo-grafitowych, przeznaczonych do produkcji plutonu dla celów wojskowych. W całym Związku Radzieckim wybudowano 17 reaktorów opartych na tej konstrukcji.

Z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych wielką zaletą reaktorów RBMK była możliwość montowania ich na placu budowy prawie bez ograniczenia mocy maksymalnej. Miały one jednak i poważne wady, szczególnie z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego.

Jak podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych reaktory RBMK miały konstrukcję znacznie odmienną od reaktorów PWR, WWER i BWR, które są budowane obecnie na całym świecie.

- Reaktory RBMK miały bardzo złe cechy. Z chwilą, kiedy zmniejszała się ilość wody w rdzeniu to moc reaktora, zamiast maleć, samoczynnie rosła. Ponadto reaktor nie miał obudowy bezpieczeństwa, którą posiada każdy reaktor na Zachodzie. Jest to potężna kopuła z betonu zbrojonego, która zapewnia szczelność i chroni przed awaryjnym uwolnieniem substancji radioaktywnych poza elektrownię - mówi prof. Strupczewski.

Co ciekawe, przepisy radzieckie zawierały sformułowanie o potrzebie obudowy bezpieczeństwa, ale z zastrzeżeniem „chyba że konstruktor reaktora udowodni, że nie jest ona potrzebna do zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni”. I zespoły projektantów RBMK skorzystały z tego zastrzeżenia.

Nie ma wątpliwości, że podczas przeprowadzania testu w Czarnobylu popełniono szereg błędów i wykroczeń. Ale - jak przekonuje Strupczewski - gdyby te same błędy zostały popełnione w reaktorze francuskim czy amerykańskim to reaktor by się wyłączył i nic by się nie stało.

W przypadku gdyby w reaktorze PWR – najczęściej stosowanym na świecie - operatorzy popełnili wszystkie błędy, które wystąpiły w Czarnobylu, reaktor wyłączyłby się samoczynnie wskutek wewnętrznych sprzężeń zwrotnych. Do żadnej awarii nie doszłoby w ogóle – twierdzi przedstawiciel NCBJ.

Dodaje, że odpowiedzialność za awarię ponoszą konstruktorzy reaktora i władze, które stworzyły warunki, w których bezpieczeństwo jądrowe i dozór jądrowy były bez znaczenia wobec względów politycznych.

Teoretyczna szansa

Obecnie w Rosji reaktory RBMK pracują jeszcze w elektrowniach w Smoleńsku i Petersburgu. Strupczewski przyznaje, że teoretycznie istnieje więc szansa, że może dojść do katastrofy podobnej do tej, która miała miejsce w Czarnobylu. Zastrzega jednak, że jest ona minimalna.

- Rosjanie po doświadczeniach z Czarnobyla wprowadzili zmiany i nie zrobią już takich błędów, bo przeszli bardzo gorzką lekcję - podkreśla. Jak dodaje, błędy projektowe, które spowodowały awarię w Czarnobylu usunięto przy pomocy kilku poprawek, które wprowadzono we wszystkich reaktorach RBMK. Wskazuje ponadto, że obudowy bezpieczeństwa są obecnie niezbędny elementem każdej elektrowni jądrowej.

- Dzisiaj nie widzę żadnego zagrożenia płynącego ze strony elektrowni atomowych - stanowczo stwierdza prof. Strupczewski.

Nie wyciągnięto konsekwencji

Innego zdania są aktywiści z Greenpeace, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się budowie elektrowni jądrowej w Polsce. - Trzeba pamiętać, że do katastrofy w Czarnobylu, podobnie jak kolejnej w Fukushimie, doszło w wyniku błędu człowieka, a tego nigdy nie można wykluczyć - tłumaczy tvn24bis.pl Iwo Łoś, ekspert Greenpeace ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Jak dodaje przykład Fukushimy pokazuje, że mimo upływu lat i bolesnej lekcji nie wyciągnięto odpowiednich wniosków z katastrofy w Czarnobylu. - Zupełnie niezrozumiałe jest podejmowanie takiego ryzyka, skoro na wyciągnięcie ręki mamy nowoczesne, w pełni bezpieczne technologie, tj. odnawialne źródła energii - wyjaśnia Łoś.

Jego zdaniem żadna elektrownia jądrowa nie jest w pełni bezpieczna. - Nawet w reaktorach nowej generacji możliwe są poważne awarie, z którymi wiązać się może emisja radioaktywnych zanieczyszczeń i zaczęli to przyznawać publicznie przedstawiciele sektora jądrowego - argumentuje.

Analizy ryzyka

Warto przypomnieć, że w 2014 r. zostały wykonane specjalne analizy oparte m.in. o dane meteorologiczne oraz dane konstrukcyjne elektrowni jądrowej, pokazujące jak rozprzestrzeniałyby się zanieczyszczenia radioaktywne w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej zlokalizowanej w Choczewie (woj. pomorskie).

Autorami analiz byli eksperci z Instytutu Studiów Bezpieczeństwa i Ryzyka z Uniwersytetu BOKU w Wiedniu oraz z Departamentu Meteorologii i Geofizyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Z analiz potencjalnych awarii widzimy, że nawet mieszkańcy Warszawy mogą być narażeni na niebezpieczne poziomy promieniowania. Inny przykład pokazuje konsekwencje dla Gdańska, który stałby się miastem niezdatnym do życia przez wiele lat. Trzeci z kolei wykazuje konieczność pełnej ewakuacji Gdyni w ciągu trzech godzin od rozpoczęciu wypadku.

Czarnobyl 30 lat później. „To pomnik ludzkiego bólu”:

Autor: Tomasz Leżoń//km / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl