Tech
Partner serwisu

30 lat po Czarnobylu. Grozi nam powtórka katastrofy?


To największa katastrofa w historii energetyki jądrowej, i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Od wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu mija właśnie 30 lat. Czy świat odrobił tamtą lekcję i dziś jesteśmy bezpieczni?

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, podczas testu zachowania się reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, w wyniku której do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się nad znaczną częścią Europy.

Z kolei pięć lat temu trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera nawiedziło Japonię wywołując potężne tsunami. Dziesięciometrowe fale uderzyły we wschodnie wybrzeże kraju i spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima. Doszło do znacznej emisji substancji promieniotwórczych, co zmusiło tysiące rodzin do opuszczenia domów i pozbawiło je środków do życia.

W następstwie tych wydarzeń wielu zastanawia się, czy te tragedie mogą się powtórzyć i czy nasze zdrowie i życie jest zagrożone. Szczególnie, że elektrownie atomowe posiadają państwa sąsiadujące z Polską. Zaś w naszym kraju do uruchomienia pierwszego bloku ma dojść w 2024 roku na Pomorzu, a już wkrótce elektrownia jądrowa zacznie działać na Białorusi.

Niebezpieczny reaktor

Aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy grozi nam podobna katastrofa, jaka wydarzyła się dokładnie 30 lat temu w Czarnobylu, trzeba poznać konstrukcję reaktora, który wówczas tam pracował.

Był to reaktor RBMK (Kanałowy Reaktor Dużej Mocy), który zbudowano na wzór radzieckich reaktorów uranowo-grafitowych, przeznaczonych do produkcji plutonu dla celów wojskowych. W całym Związku Radzieckim wybudowano 17 reaktorów opartych na tej konstrukcji.

Z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych wielką zaletą reaktorów RBMK była możliwość montowania ich na placu budowy prawie bez ograniczenia mocy maksymalnej. Miały one jednak i poważne wady, szczególnie z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego.

Jak podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych reaktory RBMK miały konstrukcję znacznie odmienną od reaktorów PWR, WWER i BWR, które są budowane obecnie na całym świecie.

- Reaktory RBMK miały bardzo złe cechy. Z chwilą, kiedy zmniejszała się ilość wody w rdzeniu to moc reaktora, zamiast maleć, samoczynnie rosła. Ponadto reaktor nie miał obudowy bezpieczeństwa, którą posiada każdy reaktor na Zachodzie. Jest to potężna kopuła z betonu zbrojonego, która zapewnia szczelność i chroni przed awaryjnym uwolnieniem substancji radioaktywnych poza elektrownię - mówi prof. Strupczewski.

Co ciekawe, przepisy radzieckie zawierały sformułowanie o potrzebie obudowy bezpieczeństwa, ale z zastrzeżeniem „chyba że konstruktor reaktora udowodni, że nie jest ona potrzebna do zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni”. I zespoły projektantów RBMK skorzystały z tego zastrzeżenia.

Nie ma wątpliwości, że podczas przeprowadzania testu w Czarnobylu popełniono szereg błędów i wykroczeń. Ale - jak przekonuje Strupczewski - gdyby te same błędy zostały popełnione w reaktorze francuskim czy amerykańskim to reaktor by się wyłączył i nic by się nie stało.

W przypadku gdyby w reaktorze PWR – najczęściej stosowanym na świecie - operatorzy popełnili wszystkie błędy, które wystąpiły w Czarnobylu, reaktor wyłączyłby się samoczynnie wskutek wewnętrznych sprzężeń zwrotnych. Do żadnej awarii nie doszłoby w ogóle – twierdzi przedstawiciel NCBJ.

Dodaje, że odpowiedzialność za awarię ponoszą konstruktorzy reaktora i władze, które stworzyły warunki, w których bezpieczeństwo jądrowe i dozór jądrowy były bez znaczenia wobec względów politycznych.

Teoretyczna szansa

Obecnie w Rosji reaktory RBMK pracują jeszcze w elektrowniach w Smoleńsku i Petersburgu. Strupczewski przyznaje, że teoretycznie istnieje więc szansa, że może dojść do katastrofy podobnej do tej, która miała miejsce w Czarnobylu. Zastrzega jednak, że jest ona minimalna.

- Rosjanie po doświadczeniach z Czarnobyla wprowadzili zmiany i nie zrobią już takich błędów, bo przeszli bardzo gorzką lekcję - podkreśla. Jak dodaje, błędy projektowe, które spowodowały awarię w Czarnobylu usunięto przy pomocy kilku poprawek, które wprowadzono we wszystkich reaktorach RBMK. Wskazuje ponadto, że obudowy bezpieczeństwa są obecnie niezbędny elementem każdej elektrowni jądrowej.

- Dzisiaj nie widzę żadnego zagrożenia płynącego ze strony elektrowni atomowych - stanowczo stwierdza prof. Strupczewski.

Nie wyciągnięto konsekwencji

Innego zdania są aktywiści z Greenpeace, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się budowie elektrowni jądrowej w Polsce. - Trzeba pamiętać, że do katastrofy w Czarnobylu, podobnie jak kolejnej w Fukushimie, doszło w wyniku błędu człowieka, a tego nigdy nie można wykluczyć - tłumaczy tvn24bis.pl Iwo Łoś, ekspert Greenpeace ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Jak dodaje przykład Fukushimy pokazuje, że mimo upływu lat i bolesnej lekcji nie wyciągnięto odpowiednich wniosków z katastrofy w Czarnobylu. - Zupełnie niezrozumiałe jest podejmowanie takiego ryzyka, skoro na wyciągnięcie ręki mamy nowoczesne, w pełni bezpieczne technologie, tj. odnawialne źródła energii - wyjaśnia Łoś.

Jego zdaniem żadna elektrownia jądrowa nie jest w pełni bezpieczna. - Nawet w reaktorach nowej generacji możliwe są poważne awarie, z którymi wiązać się może emisja radioaktywnych zanieczyszczeń i zaczęli to przyznawać publicznie przedstawiciele sektora jądrowego - argumentuje.

Analizy ryzyka

Warto przypomnieć, że w 2014 r. zostały wykonane specjalne analizy oparte m.in. o dane meteorologiczne oraz dane konstrukcyjne elektrowni jądrowej, pokazujące jak rozprzestrzeniałyby się zanieczyszczenia radioaktywne w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej zlokalizowanej w Choczewie (woj. pomorskie).

Autorami analiz byli eksperci z Instytutu Studiów Bezpieczeństwa i Ryzyka z Uniwersytetu BOKU w Wiedniu oraz z Departamentu Meteorologii i Geofizyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Z analiz potencjalnych awarii widzimy, że nawet mieszkańcy Warszawy mogą być narażeni na niebezpieczne poziomy promieniowania. Inny przykład pokazuje konsekwencje dla Gdańska, który stałby się miastem niezdatnym do życia przez wiele lat. Trzeci z kolei wykazuje konieczność pełnej ewakuacji Gdyni w ciągu trzech godzin od rozpoczęciu wypadku.

Czarnobyl 30 lat później. „To pomnik ludzkiego bólu”:

Autor: Tomasz Leżoń//km / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP