Apple wybuduje gigantyczną farmę słoneczną. Wyda 850 mln dolarów

TVN24 Biznes

Forster + PartnersTak będzie wyglądała nowy kampus Apple

Prezes Apple Tim Cook właśnie ogłosił, że firma zbuduje gigantyczną farmę słoneczną w okolicach Monterey, na południe od San Francisco. Elektrownia dostarczy prąd do nowej siedziby giganta z Cupertino.

Farma jest budowana wspólnie z firmą First Solar i będzie miała powierzchnię ponad 1160 hektarów. Tim Cook poinformował na spotkaniu z inwestorami we wtorek, że elektrownia słoneczna w zupełności wystarczy, aby zasilić Apple Campus 2, czyli nową siedzibę firmy.

Apple będzie odbierać z farmy około 130 megawatów energii elektrycznej, a pozostałe 150 megawatów trafi do Pacific Gas and Electric Company. Energia pozwoli też na zasilenie 52 sklepów w Kalifornii oraz kilku biur znajdujących się na terenie stanu.

Oszczędności

Koszt budowy farmy to ok. 850 mln dolarów, ale szef Apple zaznaczył, że w dłuższej perspektywie firma i tak zaoszczędzi pieniądze na kosztach energii.

- Spodziewamy się znaczących oszczędności, ponieważ mamy stałą stawkę za energię z odnawialnych źródeł. Jest spora różnica pomiędzy tą ceną a ceną za “brązową energię” (ze źródeł zanieczyszczających środowisko, czyli tej konwencjonalnych - red.)

Jak pisze “Business Insider” Apple policzyło, ile będzie kosztowało zbudowanie i uruchomienie farmy oraz jakie koszty niesie za sobą produkcja energii słonecznej. Koszty, jakie firma zapłaci za prąd będą całkowicie przewidywalne i nie będą zależne np. od niestabilnych cen paliw kopalnych, jak ropa czy gaz. Cook nie podał jednak konkretnej kwoty. - Jestem pewien, że niektórzy z was są zainteresowani, czy jest to dobre wykorzystanie funduszy czy też nie - powiedział Cook do inwestorów. - Jest to rozsądne z finansowego punktu widzenia. Poza tym, wierzymy, że Apple powinien pomagać społeczeństwu, sprawiać, że świat będzie lepszy. Wiemy też, że zmiany klimat są faktem i teraz jest czas na zmiany - dodał.

Rekordowy zysk

W ostatnim kwartale 2014 roku Apple zanotował największy zysk w historii firmy. Ze sprzedaży swoich produktów uzyskał oszałamiającą kwotę 74,6 mld dolarów. To o 30 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Świat technologii: Fenomen Apple i kolejny rekord sprzedażyTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//km / Źródło: Business Insider, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Forster + Partners