Polska i Świat

Polska i Świat

Weteran rocka nie zapomniał o weteranach wojennych

Jeden z założycieli Pink Floyd, legendarny kompozytor i basista Roger Waters przy okazji wykonania widowiska "The Wall" na Stadionie Narodowym ma się spotkać z 20-osobową grupą polskich weteranów misji wojskowych w Iraku i Afganistanie. Waters od lat łączy muzykę z antywojennym przesłaniem a jednocześnie szacunkiem dla cywilnych i wojskowych ofiar wojen - tym bardziej znaczącym, że sam przyznaje się do wojennej traumy, jaką była dla niego wiadomość, że jego ojciec - którego nigdy nie poznał - poległ w bitwie pod Anzio.

Starcie kibiców z marynarzami

Około stu pseudokibiców chorzowskiego Ruchu pobiło się z kilkudziesięcioma członkami załogi meksykańskiego żaglowca. W magazynie „Polska i Świat” już teraz próba rekonstrukcji tych wydarzeń i próba odpowiedzi na pytanie - jak doszło do bójki z wykorzystaniem niebezpiecznych narzędzi, kto zaatakował jako pierwszy? To oficjalnie wyjaśnić ma analiza nagrań z monitoringu i tych dokonywanych przez świadków zdarzenia.

Włamanie do elektronicznej niani

Domy nafaszerowane elektronicznymi urządzeniami to już nie nowość, szczególnie w Ameryce. Wszystko ma być proste, łatwo dostępne i szybkie w obsłudze. Ważna jest też jeszcze jedna funkcja - urządzenia mają być gwarantem naszego bezpieczeństwa. I o ile chronią przed intruzami z zewnątrz, siebie już niekoniecznie. Przekonała się o tym pewna rodzina z Las Vegas. Do elektronicznej niania włamali się hakerzy. Polecania, które były wydawane do dziewczynki znacznie odbiegały od komunikatów, które powinno słyszeć dziecko.

Nowe fakty czy spekulacje

Brytyjska policja w tej sprawie mówi niewiele - prasa zyskała za to nową pożywkę do spekulacji i odgrzewania teorii spiskowych, po tym jak Scotland Yard potwierdził otrzymanie zaskakujących informacji o rzekomym zaangażowaniu byłego żołnierza sił specjalnych w śmierć księżnej Diany. Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu 31 sierpnia 1997 roku, uciekając wraz z ówczesnym partnerem Dodim al-Fayedem przed pościgiem fotoreporterów. Mimo oficjalnych ustaleń dotyczących przyczyn jej śmierci, spekulacje o spisku na jej życie są jednym z ulubionych tematów brytyjskich mediów.

Deklaracje ministra

Po wydarzeniach w Gdyni minister spraw wewnętrznych żąda wyjaśnień i składa deklaracje - należy separować to środowisko od normalnych obywateli polskich. Ale to nie pierwsza z jego ust deklaracja zdecydowanych działań przeciwko piłkarskim chuliganom. Jak dotąd padały głównie słowa. Z konkretnymi działaniami bywało już gorzej - mimo że środowiska kibicowskie są wiązane nie tylko ze stadionowymi zadymami, ale też atakami na tle rasistowskim czy wojnami gangów.

Piękny żaglowiec

Wizyta meksykańskiego trzymasztowca, który zawinął do portu w Gdyni, zapamiętana zostanie zapewne z zupełnie innego powodu niż jego wygląd. Warto jednak jemu się przyjrzeć, bo uznawany jest za jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie. Imię dostał po azteckim władcy, co w języku meksykańskich Indian brzmi "spadający orzeł". U nas pojawił się już po raz drugi.

Zemsta na chrześcijanach

Egipt i płonące kościoły. W cieniu krwawych zamieszek radykałowie islamscy mszczą się na chrześcijanach. Niszczą ich świątynie, domy i sklepy. To cena jaką chrześcijanie muszą płacić za poparcie udzielone wojskowym, którzy obalili prezydenta Mohameda Mursiego. I chociaż akty agresji wobec nich nie są niczym nowym, to tym razem zaskakuje ich skala z jaka mamy do czynienia.

Co dalej z Rostowskim?

W ramach rekonstrukcji rządu premier Tusk odwoła ministra finansów Jacka Rostowskiego - taka informacja agencji Reutera od piątku emocjonuje świat finansów i polityki, zwłaszcza że miała pochodzić od trzech niezależnych źródeł bliskich otoczeniu premiera. W czasie mozolnej odbudowy wzrostu gospodarczego pogłoski o zmianach na czele resortu finansów mogą wywołać niepokój na rynkach i sporo kosztować. Na szczęście rynki mają chyba większe zaufanie do pozycji Rostowskiego niż anonimowych źródeł z kręgów PO, ale samo pojawienie się takich pogłosek nie najlepiej świadczy o sytuacji w rządzącej partii w końcówce korespondencyjnych wyborów jej lidera.

Pływanie w dobie kryzysu

Kilkadziesiąt jachtów i łodzi, wartych od kilku tysięcy do kilku milionów złotych. W gdyńskiej marinie rozpoczynają się targi Wiatr i Woda. Nasz reporter Marek Osiecimski sprawdza, czy taka impreza może być miarą odpływającego podobno kryzysu?

Weteran z zasługami

Pamięta II Wojnę Światową, wojnę w Korei i Wietnamie, a w Polsce niejedną uroczystość. Karabin Simonow, to podstawowa broń oddziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Bez niego nie odbyłaby się wczorajsza parada, ale karabin się starzeje i wkrótce żołnierzy czeka wymiana sprzętu. Tylko co kupić, by musztra dalej była paradna?

Czy pszczoły przetrwają?

W Stanach Zjednoczonych ginie co roku 1/3 pszczół, w Europie około 20 procent, w Chinach są już rejony gdzie nie ma ich w ogóle. A kiedy wyginą pszczoły, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata - powiedział kiedyś Albert Einstein. Ile więc lat nam zostało i czy możemy te tendencje odwrócić?

Ostrzegają - nie jedź

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega Polaków przed wyjazdami do Egiptu. Inne europejskie kraje robią to samo. Niemieckie i polskie biura zaczynają odwoływać wycieczki. O tym co powinni wiedzieć turyści o Egipcie.

Bezmyślność matki

Policja z Krakowa zatrzymała matkę chłopca, która pozostawiła swoje 3-letnie dziecko bez opieki w domu na kilka dni. Lekarze określają stan chłopca, który był niedożywiony i spragniony jako stabilny i niezagrażający życiu.

Drogowy rekord

W magazynie Polska i Świat najgorsza droga w Rosji, a może i na świecie. Tak przynajmniej sądzą rosyjscy blogerzy. Jacek Smaruj postanowił pójść dalej i znalazł polskie drogi, które śmiało mogą rywalizować w podobnych kategoriach.

Głos Kościoła

Fala pogaństwa jak walec idzie przez naszą ojczyznę i Europę - stwierdził abp Józef Michalik. W podobnym tonie o zagrożeniach dla Kościoła mówią także inni polscy biskupi i szukają winnych. Szkoda, że przede wszystkim poza Kościołem.

"Marsze gniewu" przeszły przez Egipt

Tysiące zwolenników obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego wzięły udział w "marszach gniewu" po piątkowych modłach. Doszło do starć i zamieszek, są dziesiątki ofiar śmiertelnych. Bractwo Muzułmańskie wzywa do codziennych protestów.

Co się dzieje w Egipcie?

Antyrządowe protesty na masową skalę rozpoczęły się w Egipcie w styczniu 2011 roku. W lutym prezydent Husni Mubarak ustąpił ze stanowiska, a władzę przejęła Najwyższa Rada Wojskowa. To ten okres uważa się za początek egipskiej rewolucji. Rewolucji, która jak widać nadal się nie skończyła. O obecnej sytuacji w Egipcie z ambasadorem tego kraju w Polsce rozmawiał Jacek Pałasiński.

Niezwykła operacja

Takie zabiegi lekarze przeprowadzają u starszych pacjentów od lat. Ale w tym wypadku operacja był niezwykła, bo niezwykły był pacjent. Lekarze ze szpitala Świętej Marty w Lizbonie wszczepili sztuczne komory serca zaledwie 3-miesięcznemu dziecku.

W pułapce

Fotoreporter w pułapce. Chciał pokazać konflikt w Syrii z perspektywy powstańców, trafił do obozu rebeliantów. Tam przeszedł piekło własnej egzekucji - zainscenizowanej po to, by go psychicznie złamać. Porwany, ostatecznie uwolniony i nauczony, że na wojnie nie łatwo odróżnić kto przyjaciel, a kto wróg.

Szybciej, bez pasów, z telefonem?

Autostrady bez ograniczeń prędkości, szybciej po innych drogach, wszędzie bez obowiązkowych pasów bezpieczeństwa i z telefonem komórkowym w ręku. Posłowie PJN proponują zmiany w kodeksie drogowym, a specjaliści odpowiadają: to apoteoza głupoty i niekompetencji. Czy wśród dziesięciu zaproponowanych punktów nie ma ani jednego, nad którym warto się pochylić?