Polska i Świat

Polska i Świat

Mandaty zgodne z konstytucją?

Sprawa, która od środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego urosła do rozmiarów legendy. Chodzi o mandaty wymierzane właścicielom aut za niewskazanie osoby kierowcy po uchwyceniu przez fotoradar wykroczenia, w sytuacji gdy na zdjęciu nie widać wyraźnie kto prowadził. Trybunał uznał co prawda zgodność grzywien z konstytucją, ale zawiłe uzasadnienie dało początek lawinie interpretacji, dających nadzieję na zwrot pieniędzy i anulowanie kar. Czy to możliwe?

Niepełnosprawne windy

Powszechny problem polskich miast, czyli windy dla niepełnosprawnych, które są, ale zamiast pomagać w pokonywaniu schodów, stoją nieczynne. Niszczą je wandale. Gminy zdają się jednak tego problemu nie wiedzieć.

Kosztowne igrzyska

Kraków formalnie złożył już wniosek o możliwość organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Wiadomo, że by zostać wziętym pod uwagę przy wyborze - w lecie przyszłego roku - Małopolska musi przedstawić pakiet inwestycji infrastrukturalnych i sportowych. I to one budzą największe emocje, bo przy ocenie ich kosztów pojawia się szokująca kwota 21 miliardów złotych.

Od NOPu do Platformy

To nie pierwszy taki polityczny transfer - ale chyba najbardziej znaczący. Były rzecznik prezydenta Kaczyńskiego, w swoim czasie jeden z najbliższych współpracowników prezesa Prawa i Sprawiedliwości, długoletni eurodeputowany tej partii - przechodzi na listy Platformy Obywatelskiej. Michał Kamiński w najbliższych eurowyborach ma być "jedynką" w Lublinie. Zmiana miejsc zaskakująca, bo jeszcze nie tak dawno sam Kamiński deklarował, że odchodzi z polityki.

Antypolska propaganda

Rosyjska propaganda uderza w Polskę. Państwowa stacja telewizyjna wyemitowała wywiad z byłym szefem ukraińskiej służby bezpieczeństwa, który wprost oskarżył Polskę o inspirowanie i przygotowanie przewrotu w Kijowie. A że to nie pierwsza tego rodzaju publikacja w rosyjskich mediach - trzeba zapytać, jak na nie odpowiedzieć. I czy w ogóle z nimi polemizować. Polityków pytał o to Michał Tracz.

Żywy obraz piękna

Niezrozumiała dla niektórych sztuka i odwieczne pytanie, co autor miał na myśli znajduje swoją odpowiedź. Słynne obrazy zostały ożywione. Dokonali tego gdyńscy artyści, tworząc krótki animowane filmy. Którzy malarze przenieśli się do świata filmu, o tym Marek Osiecimski.

Gdzie jest ten samolot?

Cały czas nie odnaleziono szczątków zaginionego samolotu linii Malaysia Airlines, ale są kolejne sensacyjne doniesienia w tej sprawie. Amerykańscy śledczy podejrzewają, że Boeing 777 mógł być jeszcze cztery godziny w powietrzu, po tym jak zniknął z radarów, a wysoki urzędnik Pentagonu informuje, że samolot mógł runąć do Oceanu Indyjskiego. Teorii jest wiele. Co się stało z maszyną, jak to możliwe że od kilku dni nie można jej namierzyć? O tym Michał Sznajder.

Amerykanie wylądowali

Miały przylecieć do czwartku i są. Amerykańskie F-16 opuściły bazę w Aviano we Włoszech i wylądowały w polskim Łasku. Na razie jest ich sześć, kolejne mają się pojawić w najbliższym czasie. Amerykańskie maszyny i 300-osobowy personel mają wzmocnić polską obronę powietrzną w czasie kryzysu krymskiego, ale - co ważniejsze - podkreślić zaangażowanie NATO i USA w obronę swoich wschodnioeuropejskich sojuszników. Piotr Świerczek.

Hydranty na pokaz

Spłonął dom jednorodzinny w lubuskiej wsi. Możliwe, że nie doszłoby do tragedii, gdyby działały hydranty. Strażacy musieli czekać na cysternę z wodą, która na miejsce przyjechała dopiero po dwóch godzinach. Tym razem na szczęście nikomu nic się nie stało, ale nadal pozostaje pytanie, jak to możliwe, że hydranty wymieniane co rok nie zdały egzaminu.

Dawno zapowiedziane odwiedziny

Kanclerz Niemiec z wizytą w Polsce. Angela Merkel miała pojawić się w styczniu, ale po kontuzji na nartach do Warszawy przyleciała dopiero we wtorek. Spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem zdominowała rozmowa o Ukrainie i postawie Rosji.

Co nam daje sojusz NATO?

W kontekście sytuacji międzynarodowej coraz częściej pytamy, co nam daje sojusz NATO, w którym jesteśmy od 15 lat i w jakiej kondycji jest polska armia. Okazuje się, że w całkiem niezłej. Polska dysponuje siódmymi co do wielkości siłami zbrojnymi w Sojuszu, a od kilku lat możliwości bojowe polskiej armii systematycznie rosną. Ile zatem wydajemy na wojsko i czy musimy się zbroić skoro jesteśmy w NATO?

"Kandydat środka" na czele polskiego Kościoła

Małe konklawe wybrało. Nowym przewodniczącym konferencji episkopatu Polski został arcybiskup Stanisław Gądecki. Zastąpił on arcybiskupa Józefa Michalika. Przed metropolitą poznańskim trudne zadanie, bo kościół musi się mierzyć z niewygodnymi tematami. Jaką drogę wybierze arcybiskup i czy wszystkim podoba się wybór jego osoby?

Europejska lista życzeń

Polska polityka i rewolucja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Po incydencie na lotnisku z gry wypada Jacek Protasiewicz. Nie zobaczymy też zbierającego wiele pozytywnych ocen europosła PiS Konrada Szymańskiego. Za to z listy zgłoszeń na kandydatów dało by się zmontować niezłą ekipę olimpijską.

Latający radar

Teraz o natowskiej decyzji wysłania nad Polskę i Rumunię samolotów wczesnego ostrzegania AWACS. To poza amerykańskimi myśliwcami F-16, które do polskich baz przylecą do czwartku, najbardziej znacząca militarna reakcja Zachodu na kryzys krymski. Samolot z potężną anteną radarową może kontrolować ruch wojsk w powietrzu i na ziemi, w promieniu 400 kilometrów.

Krok naprzód ws. łupków?

Są w końcu długo oczekiwane konkrety. Rząd przyjął projekt dotyczący wydobycia gazu z łupków. Ma on ułatwić i przyspieszyć wydobycie. Firmy inwestujące w ten ważny biznes od dawna narzekały, że nie ma on jasnych ram prawnych. A to właśnie gaz z łupków ma być fundamentem polskiej niezależności energetycznej, o której w ostatnich dniach znowu bardzo głośno.

Rozliczenie z zimą

Pogoda za oknem daje nadzieję, że wiosna zagościła już na dobre. Zima była w tym sezonie wyjątkowo łagodna, co zmniejszyło wydatki zarówno na ogrzewanie domów, jak i odśnieżanie ulic. Mniej też jest pozimowych dziur w jezdniach.

Niepodległy Krym?

Krym przyjmuje deklarację niepodległości, Kijów jej nie uznaje i żąda odwołania niedzielnego referendum, bo jest niezgodne z konstytucją. Kampania referendalna jednak trwa, ale do uczciwej nie należy. I nie tylko chodzi o to, że toczy się pod lufami rosyjskich żołnierzy, ale też i o to, że używa się w niej skrajnie nieuczciwych argumentów - jak ten, że władzę na Ukrainie przejęli faszyści.

Syrena - reaktywacja

Syrena - jedni jej nie lubili, drudzy kochali. Fenomen starych i nowych syren powraca. Kultowy produkt polskiej inżynierii przeżywa renesans - na bazie modelu sprzed ponad pół wieku powstają jego nowe wcielenia, a także oryginały, które już zyskują na wartości.

Pomoc dla Ukrainy

Tak wyglądają bojownicy z Kijowa, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Wcześniej pokazywaliśmy rodzinę najmłodszego manifestanta - rodziców kilkumiesięcznego Denisa - teraz przedstawiamy lekarzy, którzy w polowych warunkach nieśli pomoc ofiarom snajperów na Majdanie.