Rynki po włoskim referendum. Renzi jeszcze porządzi

TVN24 Biznes

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | EU2016 SKRenzi jeszcze w tym tygodniu porządzi

Zachodnie giełdy na małych plusach i minusach. Na rynkach brak reakcji na bardzo dobre dane z niemieckiej gospodarki. We Włoszech premier Renzi jeszcze w tym tygodniu porządzi - podają maklerzy.

Rano dobre wskaźniki podali Niemcy. Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w październiku o 4,9 proc. mdm - podał niemiecki urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,6 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,3 proc., po korekcie z -0,6 proc.

Dymisja "zamrożona"

W ujęciu rdr zamówienia wzrosły o 6,3 proc., po wzroście poprzednio o 2,9 proc., po korekcie z +2,6 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 1,6 proc. A we Włoszech do piątku bez zmian - premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał niedzielne referendum konstytucyjne, i który zapowiedział dymisję, postanowił ją "zamrozić" do czasu uchwalenia budżetu, co ma nastąpić w piątek - taki jest według mediów wynik jego rozmowy z prezydentem Sergio Mattarellą. Włoskie media podały, że z prośbą o wstrzymanie się z dymisją wystąpił do Renziego prezydent Mattarella. Mattarella uznał, że konieczne jest zakończenie prac nad ustawą budżetową i uniknięcie ryzyka "działań prowizorycznych". Dlatego prezydent poprosił premiera, aby "wstrzymał się z dymisją" do czasu wykonania tych zadań.

Budżet gotowy do piątku

Według mediów wszystko wskazuje na to, że prace nad budżetem zakończą się w piątek i wtedy należy oczekiwać dymisji Renziego. Zawirowania we włoskiej polityce, jakie uruchomiła porażka premiera Matteo Renziego w referendum, grożą kryzysem finansowym, który może się okazać niebezpieczny dla całej strefy euro - komentuje wydarzenia we Włoszech prasa finansowa. Opozycja chce natychmiastowego rozpisania przedterminowych wyborów. W tej sytuacji nie można oczekiwać, że Włochy będą w stanie przeprowadzić poważne reformy strukturalne, które są absolutnie konieczne; zaniechania grożą kryzysem sektora bankowego, groźnym dla całej strefy euro.

Ryzyko nie wykroczyło poza Włochy

Ryzyko polityczne po referendum nie rozprzestrzeniło się na szczęście poza granice Włoch. Na giełdach w Europie we wtorek zyskują akcje spółek użyteczności publicznej, budowlanych i finansowych. Wzrosty z poprzednich dni wytracają natomiast firmy wydobywcze, bo tanieje ropa naftowa i metale przemysłowe. Zyskują włoskie banki, w tym m.in. Banco Popolare SA, UniCredit SpA i Mediobanca SpA.

Zobacz: Renzi po przegranym referendum podał się do dymisji. Były komik wyprowadzi Włochy z UE? (Film z 5.12.2016)

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | EU2016 SK