Rynki

Ropa się waha. "Na rynkach mamy dużą zmienność"

Rynki

ShutterstockCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko poziomu 46 USD za baryłkę

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko poziomu 46 USD za baryłkę - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 46,04 USD, po zniżce o 21 centy (dane z 8.30).

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 41 centów do 50,25 USD za baryłkę (dane z 8.30).

Zapasy

W środę amerykański Departament Energii (DoE) podał, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,7 mln baryłek do 455,43 mln baryłek.

To mocny wzrost zapasów, a analitycy spodziewali się ich zwyżki o 900 tys. baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,11 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 149,95 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 0,27 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 214,16 mln baryłek.

Co dalej?

- Na rynkach ropy mamy dużą zmienność - mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny Ayers Alliance Securities w Sydney.

- Sezon wakacyjnych wyjazdów w USA zbliża się do końca, a tymczasem na rynkach mamy sporą nadwyżkę ropy - dodaje.

Ropy może być jeszcze więcej, gdy na rynkach pojawi się dodatkowy surowiec z Iranu.

Zawarte 14 lipca przez Teheran i sześć mocarstw (USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) porozumienie przewiduje, że Iran radykalnie ograniczy swój program nuklearny i nie będzie dążył do wejścia w posiadanie broni jądrowej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj. Porozumienie zaakceptowała Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości