Rynki

Pomoc frankowiczom. Reuters: rząd rozważa rezygnację ze sztandarowego pomysłu, ale będzie alternatywa

Rynki

Magierowski: eksperci pracują nad poprawkami do ustawy frankowej

Polski rząd rozważa wycofanie się z planów przewalutowania kredytów we franku szwajcarskim. W zamian za to chce umożliwić zadłużonym m.in. odzyskanie części kosztów pożyczek lub całkowitą z nich rezygnację.

Jak podaje Agencja Reutera polski rząd rozważa wycofanie się z planów zmuszenia banków do przewalutowania kredytów walutowych, w tym we franku szwajcarskim na polskie złote.

Zamiast tej propozycji chce wprowadzić przepisy, które będą pozwalały kredytobiorcom odzyskać część kosztów pożyczek lub całkowitą z nich rezygnację.

Od początku prace nad pomocą dla frankowiczów prowadzone są w Kancelarii Prezydenta, bo projekt był jedną z wyborczych obietnic Andrzeja Dudy. Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski w rozmowie z TVN24 BiS powiedział, że w kancelarii wciąż prowadzone są prace nad ustawą o pomocy dla frankowiczów i rozważanych jest kilka opcji.

Nowe plany

Z informacji, do której dotarła agencja Reutersa wynika, że nad nowym rozwiązaniem pracuje zespół doradców prezydenta Andrzeja Dudy, który rozwiązanie problemu tysięcy frankowiczów obiecał w kampanii wyborczej.

Nowe propozycje i plan ich wdrożenia ma być przedstawiony do końca maja. Nie oznacza to, że poprzednia propozycja przewalutowania kredytów została wyrzucona do kosza. Według dziennikarzy agencji pod uwagę brane są też inne warianty.

- Nie chcemy przekształcenia, ponieważ byłoby to niesprawiedliwe w stosunku do osób, które zaciągnęły złotówkowe kredyty. W ciągu dwóch, trzech lat frank może stracić, a złotówka zyskać, co spowoduje, że operacja stanie się nieopłacalna – powiedział Reutersowi Sławomir Horbaczewski, członek prezydenckiego zespołu doradców.

Jednym z rozwiązań byłoby umożliwienie kredytobiorcom rezygnacji z prawa własności zadłużonej nieruchomości na rzecz banku razem z niespłaconą częścią kredytu. - Przy jednoczesnym pozostawieniu ich w lokalach w zamian za opłaty najmu - powiedział Horbaczewski i dodał, że banki mogą zostać zmuszone do zwrotu kosztów przewalutowania, jakie nałożyły na kredytobiorców.

Zdaniem Agencji Reutera zmiana taktyki rządu to efekt sondaży, które pokazują, że ponad połowa Polaków jest przekonana, że banki po zrealizowaniu pomocy dla frankowiczów w pierwotnej wersji przerzucą koszty takiego procesu na resztę klientów.

Co więcej ponad połowa Polaków badanych w kwietniu przez CBOS jest przeciwna udzielaniu pomocy frankowiczom.

Obietnica

Pomoc frankowiczom była jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. W styczniu tego roku zaproponował on przekształcenie pożyczek w walutach obcych na złote i zmuszenie sektora bankowego do poniesienia części kosztów tej operacji. Jednak zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego bardzo mocno uderzyłoby to w banki, a część z nich musiałby ogłosić bankructwo. Według KNF koszty przewalutowania przekroczyłoby czterokrotnie zyski banków z 2015 roku.

Prezydent Andrzej Duda mówił niedawno, że nie wycofuje się ze swojej obietnicy pomocy frankowiczom:

Prezydent ws. frankowiczów: nie wycofuję się ze swojego zobowiązaniatvn24bis

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters,

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty: