Katarczycy zwiększą dostawy do gazoportu. Jest umowa z polskim gigantem

Rynki

Kontakt 24Metanowiec znów w Świnoujściu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z firmą Qatargas umowę dodatkową, zwiększającą wolumen LNG dostarczany przez Qatargas do łącznie 2 milionów ton rocznie - podała spółka w komunikacie.

"Całkowity wolumen LNG w ramach umów długoterminowych z Qatargas wzrośnie do 2 milionów ton LNG na rok, co stanowi około 2,7 miliarda metrów sześciennych gazu, a w latach 2018-2020 do 2,17 milionów ton LNG rocznie, czyli około 2,9 miliardów metrów sześciennych gazu" - napisano w komunikacie. Umowa dodatkowa odnosi się do umowy długoterminowej z czerwca 2009 roku.

Warunki umowy

Zarząd polskiej spółki ocenia, że warunki cenowe umowy dodatkowej są "satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii GK PGNiG w zakresie optymalizacji zarządzania portfelem gazu ziemnego". Według PGNiG, mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe grupy.

"PGNiG zdecydowanie stawia na rozwój portfela LNG oraz aktywną obecność na międzynarodowym rynku skroplonego gazu ziemnego. Bardzo się cieszę, że wspólnie z Qatargas osiągnęliśmy porozumienie, które przysłuży się realizacji długoterminowych celów obu firm. To istotne wsparcie dla realizacji naszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział, cytowany w komunikacie, Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

"Umowa ta stanowi kolejny ważny krok w pogłębianiu naszej bliskiej współpracy z Qatargas, największym na świecie producentem LNG oraz potwierdza zaangażowanie Qatargas we wspieranie projektu budowy hubu LNG w Polsce. Niewątpliwie przyczyni się także do wzmocnienia wartości Spółki dla akcjonariuszy" - dodał, cytowany w komunikacie, Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

Od kiedy?

Umowa dodatkowa będzie obowiązywała od początku 2018 roku do czerwca 2034 roku.

"Wyrażamy wielką satysfakcję z podpisania tej umowy. Stanowi ona kolejny kamień milowy w dążeniu Kataru do spełniania wymagań swoich klientów na całym świecie. Korzystając z okazji, chciałbym podziękować Spółce PGNiG za zaufanie, jakim obdarzyła Qatargas" - powiedział, cytowany w komunikacie, Saad Sherida Al-Kaabi, dyrektor naczelny Qatar Petroleum i prezes Rady Dyrektorów Qatargas. "Mając za sobą ponad 20 lat doświadczenia, Qatargas nie ustaje w budowaniu pośród swoich klientów reputacji niezawodnego i gwarantującego najwyższe standardy bezpieczeństwa dostawcy LNG" - dodał Saad Sherida Al-Kaabi. Dostarczane do Polski LNG będzie pochodziło z Qatar Liquefied Gas Company Limited, wspólnego projektu Qatar Petroleum, ConocoPhillips, and Mitsui & Co. Ltd. Dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu będą realizowane zbiornikowcami LNG typu Q-Flex.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP