Niemiecki rząd definitywnie zakazuje łupków. Ekolodzy chcą pójść dalej

Rynki

pixabay.comNiemiecki rząd zgodził się na wprowadzenie zakazu szczelinowania gazu łupkowego

Niemiecki rząd zgodził się na wprowadzenie zakazu szczelinowania gazu łupkowego na czas nieokreślony. W piątek ustawę ma przegłosować tamtejszy parlament, ale organizacje ekologiczne twierdzą, że zakaz nie idzie wystarczająco daleko i zapowiadają walkę o "prawdziwy zakaz".

Zgodnie z nowymi przepisami, próbne wiercenia będą dozwolone, ale tylko za zgodą odpowiednich władz krajów związkowych. W zależności od obszaru na którym będą prowadzone prace.

Niemiecki przemysł pragnie zachować otwarte drzwi dla szczelinowania gazu łupkowego argumentując, że może to pomóc w obniżeniu kosztów za energię. Silna opozycja i lobby ekologów ostrzega jednak o możliwych zagrożeniach stosowania takich rozwiązań dla wody pitnej. I wydaje się, że to racje tych drugich znajdą uznanie większości niemieckich parlamentarzystów.

Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona przez Bundestag, Niemcy pójdą drogą Francji, która całkowicie zakazała wydobycia gazu z łupków. Natomiast Wielka Brytania pozwala na to pod ścisłymi wytycznymi, które dotyczą ochrony środowiska i bezpieczeństwa.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy rząd kanclerz Angeli Merkel zastanawia się nad wprowadzeniem takich przepisów. Niemcy były blisko głosowania nad podobnymi przepisami przed rokiem, ale wówczas na przeszkodzie stanęły spory między konserwatystami CDU i socjaldemokratami z SPD.

Takich problemów nie było jednak we wtorek, kiedy obie partie doszły do porozumienia co do przepisów, które zgodnie z projektem, mają zostać ponownie ocenione przez niemiecki parlament w 2021 roku. Według agencji dpa, ustawa zostanie uchwalona najprawdopodobniej już w piątek.

Sprzeciw aktywistów

Zapisy te krytykuje jednak organizacja ekologiczna Friend of the Earth Germany (BUND) wskazując, że projekt otwiera w zasadzie drogę do otrzymania pozwolenia na szczelinowanie za 5 lat.

- Porozumienie koalicji rządzącej w sprawie ustawy dopuszczającej szczelinowanie mrozi krew w żyłach. Musimy powstrzymać to prawo przed wejściem w życie i zastąpić je prawdziwym zakazem szczelinowania - podkreślił cytowany w oświadczeniu szef BUND, Hubert Weiger.

Jak przypomina Reuters, obecne prawo w Niemczech zezwala na wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych metodą szczelinowania hydraulicznego. Dotychczas władze nie wydały jednak ani jednego pozwolenia.

Autor: mb//ms / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com