Kurs spółki windykacyjnej runął. Giełda zawiesiła jej notowania

Rynki

Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedziećtvn24bis
wideo 2/3

Giełda Papierów Wartościowych zawiesiła do godz. 17.30 w poniedziałek obrót akcjami i obligacjami Getback "ze względu na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu".

Ostatnia transakcja na akcjach Getback została zawarta w poniedziałek o godz. 9.04 po kursie 3,75 zł, co oznacza spadek wobec piątkowego zamknięcia o 17 proc. O godz. 12.55 notowania są zawieszone, a teoretyczny kurs otwarcia wynosi 2,55 zł (spadek o 43,6 proc).

Łącznie zawieszono obrót 28 instrumentami finansowymi, których emitentem jest Getback.

Manipulacja kursem?

Skąd to zamieszanie? W poniedziałek rano Getback podał, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". Problem w tym, że w krótkim czasie zarówno Polski Fundusz Rozwoju, jak i PKO BP zdementowały tę informację i podały, że nie prowadziły z Getbackiem żadnych rozmów, w szczególności dotyczących finansowania spółki. PFR podał dodatkowo, że w związku z komunikatem spółki, zawiadomi KNF o potencjalnym ryzyku manipulacji kursem akcji.

Notowania spółki GetBack w ostatnich 3 dniachstooq

Czekając na kapitał

Getback potrzebuje kapitału. Planował emisję akcji, z której chciał zebrać 50 mln zł. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które miało podjąć decyzję w tej sprawie, zostało jednak przerwane do 18 kwietnia.

O tym, że Getback ma problemy z gotówką może świadczyć też fakt, że firma nie wykupiła swoich obligacji na czas. Quercus TFI podał w dzisiejszym komunikacie, że na prośbę Getbacku, wyraził zgodę na przesunięcie na 18 kwietnia terminu zapadalności obligacji o wartości nominalnej 10 mln zł, których pierwotny termin zapadalności upływał 13 kwietnia. W komunikacie podano, że Quercus Ochrony Kapitału, ani żaden inny subfundusz Qusercus Parasolowy SFIO nie posiada już ani obligacji, ani akcji Getback. Kurs Quercus spadł dziś na giełdzie o 9 proc.

Getback to firma zarządzająca wierzytelnościami. Na warszawskiej giełdzie debiutowała w ubiegłym roku.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24