Rynki

Tani początek wakacji. Kolejne obniżki na stacjach

Rynki

[object Object]
Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/3

Informacje płynące z rynku paliw mogą napawać optymizmem. Po raz kolejny notujemy obniżki i na razie ich końca nie widać. Ostatni tydzień czerwca przyniesie kontynuację obniżek cen na stacjach, a skala spadku może sięgnąć średnio 2–4 groszy na litrze - wynika z analizy BM Reflex.

Planując wakacyjne podróże warto zwrócić uwagę na miejsce tankowania. To istotne ze względu na duże zróżnicowanie cen na stacjach, które sięga nawet 40 groszy na litrze. Osoby, które szukają oszczędności powinni unikać tankowania przy autostradach, czy też w miejscowościach turystycznych, gdzie ceny z reguły są najwyższe.

Gdzie najtaniej?

W tym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 mamy już tradycyjnie w województwie dolnośląskim. Za litr bezołowiowej 95 płacimy tu średnio 4,29 zł. Podobnie olej napędowy najtańszy jest w województwie dolnośląskim, średnio po 4,08 zł/l - informują analitycy BM Reflex. Z kolei najdroższe paliwa odnotowano w województwie warmińsko – mazurskim, tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,44 zł, a diesla – 4,24 zł. Najtaniej autogaz – średnio po 1,79 zł/l- możemy kupić w województwie opolskim, a najdrożej za LPG płacimy w zachodniopomorskim - średnio po 1,98 zł/l.

Kolejne spadki

To już piąty tydzień z rzędu, który kończy się spadkami na rynku ropy naftowej. Od spotkania producentów OPEC i poza OPEC 25 maja i decyzji o utrzymaniu niższej produkcji do końca I kwartału przyszłego roku ceny ropy naftowej spadły już 10 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztowała około 45 USD/bbl i jest najtańsza od połowy listopada 2016 roku. - Rynek wyraźnie jest rozczarowany rosnącym poziomem produkcji ropy naftowej w USA i zbyt powolnym spadkiem wysokich rezerw ropy naftowej. Bank Rosji dostrzega ryzyko dalszego spadku cen ropy naftowej. Jego zdaniem wzrost produkcji ropy w USA, Nigerii, Libii wraz ze słabnącym tempem wzrostu gospodarki Chin mogą doprowadzić do spadku cen ropy naftowej w rejon 25 USD/bbl w połowie przyszłego roku - informują eksperci z BM Refleks.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości