Złotówka prawie jak rubel. Brexit osłabia polską walutę

Rynki

plny.jpg

Widmo Brexitu stale osłabia polską walutę i obecnie jest ona drugą najwrażliwszą walutą na świecie - ocenił Morgan Stanley. Tymczasem cena brytyjskiego funta szterlinga jest dziś najwyższa od kilku dni.

Ostatnie dni przynoszą spore wahania na kursach walut, które ujawniły dużą wrażliwość polskiego złotego. Obawy przez Brexitem przełożyły się na prognozy banku Morgan Stanley według którego złotówka, po meksykańskim peso, najsilniej reaguje na niepewność związaną z referendum w Wielkiej Brytanii. Bank zbadał zachowanie walut między 9 a 14 czerwca.

Podobną wrażliwość, co słaba polska złotówka, wykazuje rand południowoafrykański i rosyjski rubel. Z kolei do najmocniejszych walut należą obecnie jen japoński i frank szwajcarski, które stanową bezpieczną przystań dla kapitału inwestorów z całego świata.

Ciągłe spadki

Złoty tracił na wartości wraz z obligacjami. Jak zapowiedział resort finansów, jeśli dojdzie do wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE istnieje ryzyko zawieszenia sprzedaży ich akcji. Ponadto, koszty obsługi polskiego długu są coraz wyższe.

Analitycy Morgan Stanley przewidują również, że wartość akcji największych europejskich spółek wzrośnie o 17 proc., jeśli Brytyjczycy nie opuszczą europejskiej wspólnoty.

Dziś przed godziną 14 cena funta szterlinga osiągnęła rekordowy od kilku dni poziom 5,644 zł. Za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić 4,105 zł, dolar kosztuje 3,946 zł, a euro 4,441 zł.

Zobacz materiał TVN24 BiŚ na temat tego, ile mogą kosztować waluty pod koniec czerwca:

Ile będą kosztować waluty pod koniec czerwca?

Autor: PMB//ms / Źródło: Morgan Stanley