Hałas, infradźwięki i zły wpływ na zwierzęta? Fakty i mity o wiatrakach

[object Object]
Prąd z wiatru. Fakty i mity o elektrowniach wiatrowychtvn24
wideo 2/5

Wiatraki to jedne z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Są uznawane za najtańsze i najbardziej wydajne, mimo to wywołują sporo kontrowersji. Fakty i mity o elektrowniach wiatrowych przedstawił Igor Sokołowski. Materiał z programu "Czarno na białym" w TVN24.

W Darłowie, wbrew pozorom, to nie latarnia morska jest najwyższym punktem krajobrazu. W tej nadmorskiej gminie w województwie zachodniopomorskim stoi prawie 120 wiatraków produkujących energię. Ten, na który weszła z kamerą ekipa "Czarno na białym", jest ponad pięciokrotnie wyższy od latarni. - Siła wiatru porusza wirnikiem, czyli tym elementem z łopatami. Poprzez wały i przekładnie energia jest przekazywana do generatora i generator produkuje prąd - wyjaśnia Krzysztof Świtajski, serwisant turbiny wiatrowej. I dalej przez linie wysokiego napięcia prąd trafia do odbiorców. Ten wiatrak ma moc 2,5 MW (megawat), co oznacza, że jest w stanie zasilić około 2,5 tysiąca mieszkań.

Wiatraki w Darłowie

Firmy, do których należą turbiny wiatrowe płacą gminie Darłowo podatek od nieruchomości. - Jest to dochód gminy w wysokości około 8,5 miliona złotych rocznie - informuje Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo. Jak dodał, stanowi to jedną czwartą gminnej kasy. - Jest to dochód, bez którego byłoby nam ciężko funkcjonować - mówi Głażewski. A wiatraki w Darłowie to nie tylko pieniądze, ale i przyszłość. - W mieście naszym jest liceum i jest klasa o profilu energia odnawialna, gdzie serwisanci uczą do tego zawodu - wskazuje wójt gminy. Klasa powstała we współpracy z jedną z firm, która postawiła wiatraki wokół Darłowa.

Farmy wiatrowe w Polsce

W Polsce znajduje się obecnie 1202 farm wiatrowych. Farma wiatrowa to inaczej zespół wiatraków podłączonych do sieci w jednym miejscu. Ich łączna maksymalna moc wynosi 6 tys. MW. - To odpowiada ilości mocy zainstalowanej w naszym największym bloku węglowym w Polsce, Europie, w Bełchatowie - zauważa Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Ile w takim razie, teoretycznie, potrzebnych byłoby wiatraków, żeby dostarczyć energię na przykład dla Radomia, który liczy około 200 tysięcy mieszkańców? - Wcale nie największej wielkości farma wiatrowa na lądzie, składająca się z 15 do 20 wiatraków, jest w stanie zaspokoić potrzeby gospodarstw domowych w takim mieście - stwierdza Gajowiecki. Teoretycznie. Bo jak podkreślają eksperci, w praktyce farmy wiatrowe nie są w stanie działać samodzielnie. - Nie jest łatwo zasilić 200-tysięczne miasto wyłącznie z siły wiatru. Wiatraki pracują wtedy, kiedy wieje wiatr, kiedy go nie ma potrzebujemy elektrowni rezerwowych - zwraca uwagę Robert Tomaszewski, analityk ds. gospodarczych i energetycznych, Polityka Insight. - Energetyka wiatrowa potrzebuje wsparcia i współpracy z innymi technologiami, które są w stanie w sposób ciągły dostarczyć energię - dodaje Janusz Gajowiecki. Zdaniem Tomasza Podgajniaka z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, "musielibyśmy zwiększyć co najmniej dziesięciokrotnie moce zainstalowane żeby pokryć całe zapotrzebowanie. A i tak byłby problem, bo zdarzają się te okresy flauty, kiedy produkcja jest zbyt mała żeby pokryć zapotrzebowanie sieciowe".

Najlepsze warunki

Nowoczesnym turbinom wystarczy lekka bryza do produkcji prądu, a z kolei zbyt silny wiatr może zaszkodzić.

- To się zdarza stosunkowo rzadko, ale się wyłączają, kiedy prędkość wiatru przekracza 25 metrów na sekundę. To byłoby niebezpieczne dla samej konstrukcji, gdybyśmy utrzymywali pracę wiatraka - wskazuje Podgajniak.

Najlepsze warunki do pracy wiatraków są nad morzem lub wręcz na morzu. Jednym z przykładów jest duńska farma wiatrowa, która powstała 10 lat temu na Morzu Północnym. - To są jednostki zdecydowanie większe, te najnowocześniejsze można porównać wysokością do Pałacu Kultury - wskazuje Robert Tomaszewski.

I co bardzo ważne, ze względu na to, że wiatraki na morzu są znacznie oddalone od miejsc zamieszkiwanych przez ludzi, to wywołują mniej kontrowersji. A tych nie brakuje.

Kontrowersje

Jak przyznaje Tomasz Podgajniak z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, "głównym ryzykiem związanym z eksploatacją wiatraków jest hałas". - Hałas powstaje w momencie kiedy obracają się śmigła i przecinają powietrze. Przy czym w odległości 350-400 metrów od wiatraka hałas jest mniejszy niż normalne uciążliwości związane z hałasem komunikacyjnym - wyjaśnia ekspert. Co oznacza że w domach wiatraki są praktycznie niesłyszalne. Według wprowadzonych 2 lata temu przepisów, turbiny można stawiać tylko, gdy odległość od najbliższego domu wynosi minimum dziesięć razy tyle, ile wysokości ma wiatrak. Licząc od ziemi do najwyższego punktu do którego sięgają skrzydła wiatraka. Czyli na przykład jeśli wiatrak ma mieć wysokość 150 metrów, to żaden dom nie może stać w promieniu 1,5 kilometra. Biorąc pod uwagę zaludnienie naszego kraju to poważne ograniczenie dla powstawania takich urządzeń. - Oznacza to, że te farmy wiatrowe można postawić na mniej więcej jednym procencie terytorium Polski - mówi Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Ale jak twierdzą przeciwnicy wiatraków, najgroźniejsze są nie te dźwięki, które słyszymy, a infradźwięki. Infradźwięki to ta część hałasu, która ma bardzo niskie częstotliwości. Eksperci nie zaprzeczają, że z pracą wiatraków są związane infradźwięki, ale informacje o ich szkodliwości to mit. - Różnego rodzaju urządzenia, które nas otaczają - wszystko to emituje infradźwięki. Wiatrak nie jest szczególnym źródłem, ani też nie jest specjalnie uciążliwy - zwraca uwagę Podgajniak.

Wpływ na zwierzęta

W wielu miejscowościach nie powstały farmy wiatrowe ze względu na protesty mieszkańców, którzy obawiali się ich wpływu na zwierzęta - np. że kury przestaną znosić jajka, a krowy przestaną dawać mleko. - Żadne z dostępnych dzisiaj badań w Europie czy na świecie nie potwierdzają tego rodzaju mitów - podkreśla Janusz Gajowiecki. Co nie oznacza, że wiatraki nie mają zupełnie żadnego wpływu na faunę.

- Największy wpływ mają na ptactwo, które wlatując w przestrzeń zajętą przez wiatrak, może zginąć uderzona łopatą takiego wiatraka - mówi Robert Tomaszewski. Mimo wielu mitów krążących wokół wiatraków nasi eksperci nie mają wątpliwości. - Wolałbym mieszkać przy wiatraku niż przy ruchliwej drodze albo torach kolejowych - mówi Gajowiecki.

Zdaniem Tomaszewskiego, "na pewno ten rodzaj energii jest o wiele zdrowszy niż nasze elektrownie na węgiel kamienny i brunatny razem wzięte".

ZOBACZ INNE MATERIAŁY Z PROGRAMU "CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24

Autor: mb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Czarno na białym

Pozostałe wiadomości

ChatGPT pojawił się nagle i zawojował nie tylko internet, ale także naszą wyobraźnię. Temat sztucznej inteligencji, jeszcze do niedawna tak odległy, stał się codziennością. Jednak nie jesteśmy skazani na rozwiązania zza oceanu. W Polsce powstały już trzy alternatywy dla niego - Trurl, Qra i Bielik, a czwarty, który ma być największy, jest w drodze.

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Źródło:
tvn24.pl

Dziś wjazd do lasu pojazdem silnikowym, tam gdzie nie wolno, może zakończyć się karą w wysokości od 20 do 500 złotych. W skrajnych przypadkach, kiedy zniszczona zostanie przyroda, mandat od straży leśnej czy też policji może się zwiększyć do 1000 złotych. Pojawił się jednak pomysł zaostrzenia tych kar. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

Źródło:
TVN Turbo

100 złotych za wydanie prawa jazdy. Tyle płacimy w urzędach od przeszło dekady. W międzyczasie sporo się zmieniło. Ministerstwo Infrastruktury zauważa sprawę i nie wyklucza, że jeśli już podniesienie stawek by nastąpiło, to mogłoby ono objąć więcej dokumentów. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Ta opłata nie zmieniła się od ponad dekady. Czy za wydanie dokumentów zapłacimy więcej?

Ta opłata nie zmieniła się od ponad dekady. Czy za wydanie dokumentów zapłacimy więcej?

Źródło:
TVN Turbo

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie zakazał wprowadzenia na polski rynek ponad 20 ton malin importowanych z Ukrainy - podał w sobotę w mediach społecznościowych Inspektorat.

"Pleśń i nietypowa barwa". Mrożone maliny niedopuszczone do obrotu

"Pleśń i nietypowa barwa". Mrożone maliny niedopuszczone do obrotu

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia chipsów olejem termalnym. Inspektorat został poinformowany o prowadzonym przez producenta Intersnack Poland wycofaniu określonych partii chipsów.

Zanieczyszczone chipsy. Wycofano kilkadziesiąt partii

Zanieczyszczone chipsy. Wycofano kilkadziesiąt partii

Źródło:
PAP

Holenderski statek cargo osiadł na mieliźnie w kanale Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca w pobliżu Montrealu, blokując drogę innym statkom - podały w piątek kanadyjskie media. To ważna trasa handlowa między Atlantykiem a Wielkimi Jeziorami.

Statek cargo zablokował ważną trasę handlową

Statek cargo zablokował ważną trasę handlową

Źródło:
PAP

Opłaty za żłobki rosną w kolejnych miastach, i to skokowo, co powoduje zrozumiały niepokój wśród rodziców. Tymczasem założenie jest takie, że sfinansuje je nowy rządowy program "Aktywny rodzic". - Co do zasady jest bardzo dobry - mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. - Ma wspierać rodziców, ale też samorządy - wyjaśnia.

Burza w sprawie podwyżek. "Tak nie powinno być"

Burza w sprawie podwyżek. "Tak nie powinno być"

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty duże firmy energetyczne mają obowiązek oferować tak zwane dynamiczne taryfy. Jak wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl Magdalena Dąbrowska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki, w ich przypadku "cena energii będzie się zmieniać wraz z wahaniami cen na Towarowej Giełdzie Energii". Jest to zatem alternatywna dla obecnie dostępnych taryf ze stałą stawką za prąd.

Nowy obowiązek firm energetycznych

Nowy obowiązek firm energetycznych

Źródło:
tvn24.pl

Czternasta emerytura niebawem zasili portfele emerytów i rencistów. Część otrzyma świadczenie już w przyszłym tygodniu - na koniec sierpnia. Jednocześnie maleje liczba seniorów uprawnionych do świadczenia. - Ustalenie zamrożonego kryterium jest ogromnym i fundamentalnym błędem - ocenia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl dr Tomasz Lasocki z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Na dodatek jego zdaniem problemów z czternastą emeryturą jest więcej.

Pułapki czternastej emerytury. "Fundamentalny błąd"

Pułapki czternastej emerytury. "Fundamentalny błąd"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano natomiast wygraną drugiego stopnia w wysokości niemal trzech milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 23 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Zadłużona na ponad miliard dolarów firma kosmetyczna Avon Products Inc. (API) złożyła wniosek o upadłość - poinformował amerykański "Forbes", zwracając uwagę na setki pozwów, w których podnoszono, że talk zawarty w niektórych produktach był zanieczyszczony azbestem, czemu firma zaprzecza. "Zarówno temat upadłości, jak i pozwów sądowych w USA dotyczących talku, odnoszą się wyłącznie do spółki holdingowej Avon Products, Inc. (API), działającej w Ameryce Północnej" - wyjaśnia Avon Cosmetics Poland.

Wniosek o upadłość. Polska spółka komentuje

Wniosek o upadłość. Polska spółka komentuje

Źródło:
PAP

Nie może być tak, że przesyłają klientowi faktury na horrendalną kwotę po kilku latach bez informacji, bez wyjaśnień - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Izabela Bobrowska, mieszkanka Konina. Pod koniec kwietnia dostała od sprzedawcy prądu osiemnaście dodatkowych faktur za ubiegłe lata, bo - jak napisała spółka - "stwierdzone zostały błędy" w podłączeniu licznika. Firma za zamieszanie przeprasza, ale przypomina jednocześnie, że to korekta rozliczeń uwzględniająca faktyczne zużycie prądu przez klientkę.

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Azoty złożyła do prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzenia przestępstwa, polegającego na wyrządzeniu spółce szkody w wielkich rozmiarach. Zawiadomienie dotyczy między innymi nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej - poinformowała w piątek spółka. Jak wyjaśniono, "zobowiązano się bezwarunkowo przez okres 10 lat do łącznych wpłat na kwotę 45,5 mln zł i nie zagwarantowano możliwości wycofania się z finansowania fundacji".

Zmuszeni do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację. Jest zawiadomienie

Zmuszeni do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację. Jest zawiadomienie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińska platforma sprzedażowa Shein poinformowała, że w zakładach jej dostawców wykryto dwa przypadki zatrudniania dzieci - podaje BBC. Po licznych kontrowersjach i krytyce, Shein zaostrzył w ostatnim czasie kontrole nad swoimi partnerami biznesowymi.

Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia

Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia

Źródło:
BBC

Średnio 6,2 procent droższe niż przed rokiem są szkolne wyprawki. O 15 procent więcej zapłacić trzeba za artykuły papiernicze, jak bloki czy zeszyty. Ale jednocześnie o 18 procent wzrosła liczba promocji - zauważa w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Wyprawka dla dziecka wydrenuje kieszenie

Wyprawka dla dziecka wydrenuje kieszenie

Źródło:
PAP

Jest drogo i to bardzo. Portal Rynekpierwotny.pl przygotował zestawienie, które pokazuje, ile metrów kwadratowych nowego mieszkania można kupić za miesięczną średnią pensję w 17 miastach. I to nie napawa optymizmem. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i świat".

W Warszawie niewiele ponad pół metra, w Zielonej Górze prawie metr. Na ile mieszkania nas stać?

W Warszawie niewiele ponad pół metra, w Zielonej Górze prawie metr. Na ile mieszkania nas stać?

Źródło:
PAP

W niedzielę 25 sierpnia sklepy będą otwarte. Kolejne dwie niedziele handlowe będą 15 i 22 grudnia. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów, dopuszczającym dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Źródło:
PAP

Około 3,2 miliona numerów telefonów i identyfikatorów użytkowników WhatsApp w Belgii zostało wystawionych na sprzedaż na forum w dark webie. Stwarza to niebezpieczeństwo różnych cyberataków, w tym oszustw finansowych - podał w czwartek portal Brussels Times.

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Źródło:
PAP