Hałas, infradźwięki i zły wpływ na zwierzęta? Fakty i mity o wiatrakach

[object Object]
Prąd z wiatru. Fakty i mity o elektrowniach wiatrowychtvn24
wideo 2/5

Wiatraki to jedne z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Są uznawane za najtańsze i najbardziej wydajne, mimo to wywołują sporo kontrowersji. Fakty i mity o elektrowniach wiatrowych przedstawił Igor Sokołowski. Materiał z programu "Czarno na białym" w TVN24.

W Darłowie, wbrew pozorom, to nie latarnia morska jest najwyższym punktem krajobrazu. W tej nadmorskiej gminie w województwie zachodniopomorskim stoi prawie 120 wiatraków produkujących energię. Ten, na który weszła z kamerą ekipa "Czarno na białym", jest ponad pięciokrotnie wyższy od latarni. - Siła wiatru porusza wirnikiem, czyli tym elementem z łopatami. Poprzez wały i przekładnie energia jest przekazywana do generatora i generator produkuje prąd - wyjaśnia Krzysztof Świtajski, serwisant turbiny wiatrowej. I dalej przez linie wysokiego napięcia prąd trafia do odbiorców. Ten wiatrak ma moc 2,5 MW (megawat), co oznacza, że jest w stanie zasilić około 2,5 tysiąca mieszkań.

Wiatraki w Darłowie

Firmy, do których należą turbiny wiatrowe płacą gminie Darłowo podatek od nieruchomości. - Jest to dochód gminy w wysokości około 8,5 miliona złotych rocznie - informuje Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo. Jak dodał, stanowi to jedną czwartą gminnej kasy. - Jest to dochód, bez którego byłoby nam ciężko funkcjonować - mówi Głażewski. A wiatraki w Darłowie to nie tylko pieniądze, ale i przyszłość. - W mieście naszym jest liceum i jest klasa o profilu energia odnawialna, gdzie serwisanci uczą do tego zawodu - wskazuje wójt gminy. Klasa powstała we współpracy z jedną z firm, która postawiła wiatraki wokół Darłowa.

Farmy wiatrowe w Polsce

W Polsce znajduje się obecnie 1202 farm wiatrowych. Farma wiatrowa to inaczej zespół wiatraków podłączonych do sieci w jednym miejscu. Ich łączna maksymalna moc wynosi 6 tys. MW. - To odpowiada ilości mocy zainstalowanej w naszym największym bloku węglowym w Polsce, Europie, w Bełchatowie - zauważa Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Ile w takim razie, teoretycznie, potrzebnych byłoby wiatraków, żeby dostarczyć energię na przykład dla Radomia, który liczy około 200 tysięcy mieszkańców? - Wcale nie największej wielkości farma wiatrowa na lądzie, składająca się z 15 do 20 wiatraków, jest w stanie zaspokoić potrzeby gospodarstw domowych w takim mieście - stwierdza Gajowiecki. Teoretycznie. Bo jak podkreślają eksperci, w praktyce farmy wiatrowe nie są w stanie działać samodzielnie. - Nie jest łatwo zasilić 200-tysięczne miasto wyłącznie z siły wiatru. Wiatraki pracują wtedy, kiedy wieje wiatr, kiedy go nie ma potrzebujemy elektrowni rezerwowych - zwraca uwagę Robert Tomaszewski, analityk ds. gospodarczych i energetycznych, Polityka Insight. - Energetyka wiatrowa potrzebuje wsparcia i współpracy z innymi technologiami, które są w stanie w sposób ciągły dostarczyć energię - dodaje Janusz Gajowiecki. Zdaniem Tomasza Podgajniaka z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, "musielibyśmy zwiększyć co najmniej dziesięciokrotnie moce zainstalowane żeby pokryć całe zapotrzebowanie. A i tak byłby problem, bo zdarzają się te okresy flauty, kiedy produkcja jest zbyt mała żeby pokryć zapotrzebowanie sieciowe".

Najlepsze warunki

Nowoczesnym turbinom wystarczy lekka bryza do produkcji prądu, a z kolei zbyt silny wiatr może zaszkodzić.

- To się zdarza stosunkowo rzadko, ale się wyłączają, kiedy prędkość wiatru przekracza 25 metrów na sekundę. To byłoby niebezpieczne dla samej konstrukcji, gdybyśmy utrzymywali pracę wiatraka - wskazuje Podgajniak.

Najlepsze warunki do pracy wiatraków są nad morzem lub wręcz na morzu. Jednym z przykładów jest duńska farma wiatrowa, która powstała 10 lat temu na Morzu Północnym. - To są jednostki zdecydowanie większe, te najnowocześniejsze można porównać wysokością do Pałacu Kultury - wskazuje Robert Tomaszewski.

I co bardzo ważne, ze względu na to, że wiatraki na morzu są znacznie oddalone od miejsc zamieszkiwanych przez ludzi, to wywołują mniej kontrowersji. A tych nie brakuje.

Kontrowersje

Jak przyznaje Tomasz Podgajniak z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, "głównym ryzykiem związanym z eksploatacją wiatraków jest hałas". - Hałas powstaje w momencie kiedy obracają się śmigła i przecinają powietrze. Przy czym w odległości 350-400 metrów od wiatraka hałas jest mniejszy niż normalne uciążliwości związane z hałasem komunikacyjnym - wyjaśnia ekspert. Co oznacza że w domach wiatraki są praktycznie niesłyszalne. Według wprowadzonych 2 lata temu przepisów, turbiny można stawiać tylko, gdy odległość od najbliższego domu wynosi minimum dziesięć razy tyle, ile wysokości ma wiatrak. Licząc od ziemi do najwyższego punktu do którego sięgają skrzydła wiatraka. Czyli na przykład jeśli wiatrak ma mieć wysokość 150 metrów, to żaden dom nie może stać w promieniu 1,5 kilometra. Biorąc pod uwagę zaludnienie naszego kraju to poważne ograniczenie dla powstawania takich urządzeń. - Oznacza to, że te farmy wiatrowe można postawić na mniej więcej jednym procencie terytorium Polski - mówi Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Ale jak twierdzą przeciwnicy wiatraków, najgroźniejsze są nie te dźwięki, które słyszymy, a infradźwięki. Infradźwięki to ta część hałasu, która ma bardzo niskie częstotliwości. Eksperci nie zaprzeczają, że z pracą wiatraków są związane infradźwięki, ale informacje o ich szkodliwości to mit. - Różnego rodzaju urządzenia, które nas otaczają - wszystko to emituje infradźwięki. Wiatrak nie jest szczególnym źródłem, ani też nie jest specjalnie uciążliwy - zwraca uwagę Podgajniak.

Wpływ na zwierzęta

W wielu miejscowościach nie powstały farmy wiatrowe ze względu na protesty mieszkańców, którzy obawiali się ich wpływu na zwierzęta - np. że kury przestaną znosić jajka, a krowy przestaną dawać mleko. - Żadne z dostępnych dzisiaj badań w Europie czy na świecie nie potwierdzają tego rodzaju mitów - podkreśla Janusz Gajowiecki. Co nie oznacza, że wiatraki nie mają zupełnie żadnego wpływu na faunę.

- Największy wpływ mają na ptactwo, które wlatując w przestrzeń zajętą przez wiatrak, może zginąć uderzona łopatą takiego wiatraka - mówi Robert Tomaszewski. Mimo wielu mitów krążących wokół wiatraków nasi eksperci nie mają wątpliwości. - Wolałbym mieszkać przy wiatraku niż przy ruchliwej drodze albo torach kolejowych - mówi Gajowiecki.

Zdaniem Tomaszewskiego, "na pewno ten rodzaj energii jest o wiele zdrowszy niż nasze elektrownie na węgiel kamienny i brunatny razem wzięte".

ZOBACZ INNE MATERIAŁY Z PROGRAMU "CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24

Autor: mb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Czarno na białym

Pozostałe wiadomości

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmie Zrzutka.pl oraz wszczął postępowania wyjaśniające wobec operatorów dwóch innych serwisów crowdfundingowych: Pomagam.pl i Siepomaga.pl - poinformował w poniedziałek urząd.

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Źródło:
PAP

W rozpoczynającym się tygodniu notowania złotego pozostaną pod wpływem globalnych nastrojów i trendów, a te kształtować będzie wynik wyborów prezydenckich w USA, dane makroekonomiczne i wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści.

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 49,2 punktu - podał S&P Global. Wskazał, że oznacza to "ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym".

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Źródło:
PAP

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl

Mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane - stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "w tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek".

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

W tym tygodniu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zarys najnowszej projekcji i konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Poznamy wysokość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, a przeglądu ratingu Polski dokonają Fitch i S&P. Wyniki podadzą między innymi PKO BP, Pekao, BNP Paribas, Zabka Group i GPW.

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
PAP

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Niby mam dach nad głową w domu pomocy społecznej, ale jak rozglądam się wokół, to widzę, że jestem za zdrowa, aby tu być. Otrzymałam dużą pomoc od ludzi, od sąsiadów, od urzędu miasta, ale chciałabym wrócić do swoich 27 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl blisko 90-letnia Anna Wilkus, która straciła w pożarze budynku wielorodzinnego mieszkanie. - Byłem przekonany, że skoro opłacamy co roku ubezpieczenie, to w razie dramatu możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela - dodaje Paweł Jaskulski, jej sąsiad.

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

Źródło:
tvn24.pl

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

Przez Polskę w ciągu najbliższych pięciu lat przetoczy się rewolucja cyfrowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - uważa Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to szybka i intensywna zmiana, a to, ile osób straci pracę, zależy od sposobu jej przeprowadzenia - wskazała ekspertka.

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl