Rynki

Rynki

Co Polska pokaże na Expo? "Energię przyszłości"

Czyste technologie węglowe, zalesianie oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych to główne wątki polskiej ekspozycji na rozpoczynającej się 10 czerwca wystawie Expo w Astanie - powiedział komisarz generalny sekcji polskiej Andrzej Stefański.

Prąd i ciepło z metanu. Kopalnie wykorzystują coraz więcej tego gazu

Kopalnie na własne potrzeby energetyczne w ubiegłym roku wykorzystały ponad 147,6 milionów metrów sześciennych pozyskanego ze złóż węgla metanu. To ponad 8 procent więcej niż rok wcześniej, ale nadal mniej niż połowa gazu ujętego w instalacje odmetanowania i szósta część całości wydzielanego rocznie metanu.

Wyraźne spadki indeksów na giełdzie, kurs Lotosu zniżkował

Warszawskie indeksy zakończyły wtorkowe notowania na wyraźnych minusach. Wśród blue chipów aż 5,7 proc. na wartości straciły akcje Lotosu, a ponad 4-proc. stratę zanotowały akcje JSW. Jedynie PKN Orlen, PZU, Tauron i LPP oparły się niekorzystnej tendencji.

Ceny ropy zaskakują. Rynek czeka na ważne dane

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują o 0,3 procenta po wzroście w czasie pięciu poprzednich sesji. Analitycy oceniają, że w Stanach Zjednoczonych zapasy tego surowca spadły o 1,5 miliona baryłek - podają maklerzy.

Na Wall Street bez większych zmian

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła znaczących zmian indeksów, mimo niepewności związanej z przeprowadzonym przez USA atakiem rakietowym w Syrii i niższego od oczekiwań wzrostu liczby miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce.

Reakcja na atak USA w Syrii. Ropa i złoto w górę

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku wzrosły o blisko 2 procent w reakcji na atak przeprowadzony przez USA w nocy z czwartku na piątek na bazę syryjskich sił rządowych w prowincji Hims - podają maklerzy.

Era węgla mija, ale nie w Polsce. Dorzucamy więcej do pieca

Chiny i Indie, czyli dwóch największych emitentów dwutlenku na świecie obok Stanów Zjednoczonych, wstrzymują inwestycje w elektrownie węglowe. W pierwszym z tych krajów obserwujemy aż 85-procentowy spadek liczby pozwoleń na budowę nowych elektrowni. Z trendu zapoczątkowanego przez Azjatów wyłamują się Polacy, ale nie tylko.

Lekkie spadki na Wall Street

Amerykańskie giełdy zanotowały w poniedziałek jedynie lekkie spadki, po tym jak w końcowej części sesji indeksy odrobiły większą część strat. Negatywnie zaskoczyły marcowe wyniki sprzedaży samochodów przez Forda i General Motors, za to oczekiwania przebił producent aut elektrycznych Tesla.

Kursy walutowe w trzech dużych bankach pod lupą. "Niejasne zasady"

Klienci nie mogli ocenić, jak wyliczany jest kurs ich kredytów walutowych - ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął postępowanie w sprawie "niejasnych zasad ustalania kursów walut" w trzech bankach. "Jesteśmy przekonani o słuszności naszego postępowania w informowaniu klientów o obowiązujących zasadach" - odpowiedział tvn24bis.pl bank BZ WBK, który ma nadzieję, że jego argumentacja zostanie uwzględniona przez urząd.

Korzystasz z gazu, zapłacisz więcej. Nowe taryfy już obowiązują

Od soboty 1 kwietnia rosną opłaty za gaz ziemny. W największym stopniu podwyżka dotknie odbiorców przemysłowych, którzy zapłacą o 8 proc. więcej, w mniejszym stopniu - odbiorców indywidualnych. Dla gospodarstw domowych gaz podrożeje o 1,6 proc., co oznacza maksymalnie wyższe rachunki o około 3 zł miesięcznie - podał Urząd Regulacji Energetyki.

Krupiński idzie do restrukturyzacji. Po 33 latach fedrowania

Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała w piątek kopalnię węgla kamiennego Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie po ponad 33 latach działalności zakład zostanie zlikwidowany. Wraz z kopalnią do SRK przeszło 1148 pracowników JSW.

Część kopalni Wieczorek przekazana do spółki restrukturyzacyjnej

Dwa szyby katowickiej kopalni Wieczorek, wraz z gruntami i częścią podziemnej infrastruktury, przekazano w piątek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wraz z majątkiem, SRK przejęła 597 pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego, którzy skorzystają z osłon socjalnych.

Ropa tanieje. Ale jest jeden "motor do możliwych wzrostów cen"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, ale ten tydzień surowiec zakończy wzrostem notowań o 4,5 procent. Na rynkach oczekuje się, że OPEC przedłuży obowiązywanie swojego porozumienia o mniejszych dostawach również na drugą połowę 2017 roku - podają maklerzy.

Miedź mocno tanieje. Przez Peru i Chile

Miedź na giełdzie metali w Londynie mocno tanieje, o 1,4 proc., bo znikają zakłócenia w dostawach metalu na giełdy. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 5.871,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Wzrosty na Wall Street

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. W centrum uwagi pozostają banki centralne w USA i Europie oraz polityka prezydenta Donalda Trumpa.