Porozumienie rządu z górnikami

  8 stycznia 2015

  Związkowcy z Kompanii Węglowej (KW) nie przyjmą propozycji zawieszenia niektórych świadczeń w formie proponowanej w przygotowanym przez zarząd spółki projekcie porozumienia. W środę związki przedstawią własny projekt; chcą też, by sprawę omówił komitet protestacyjno-strajkowy.

  Zarząd Kompanii Węglowej przekazał w poniedziałek związkom projekt porozumienia m.in. ws. zasad wynagradzania w Polskiej Grupie Górniczej, która przejmie kopalnie KW. Według nieoficjalnych informacji, projekt zakłada zawieszenie na trzy lata wypłaty części należnych górnikom świadczeń.

  Firmy górnicze walczą o wielki kontrakt u naszych południowych sąsiadów. Nie podoba się to związkowcom z tamtejszych kopalń – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

  Jak poinformował dzisiaj minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński, spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń i utrzyma ich płynność finansową. Decyzja rządu o przejęciu kopalń to pierwszy krok do utworzenia Nowej Kompanii Węglowej, która ma powstać według nowego pomysłu.

  Towarzystwo Finansowe Silesia ma przejąć 11 kopalń i utrzymać ich płynność finansową - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister skarbu Andrzej Czerwiński. Oznacza to, że rząd postanowił ratować zakłady górnicze przez nową formułę. Minister podkreślił, że na bazie Silesii ma powstać "silny koncern paliwowo-energetyczny", w którym udział wezmą polskie spółki z sektora energetycznego. Dziś mija termin styczniowego porozumienia rządu ze związkowcami, które zakładało przeniesienie 11 kopalń do tzw. Nowej Kompanii Węglowej.