Jak ratować polskie kopalnie? Rozmowy z górniczymi związkami będą kontynuowane

Rozmowy z górniczymi związkami będą kontynuowaneShutterstock

Toczące się w Katowicach rozmowy związkowców z zarządem Kompanii Węglowej o planie naprawczym dla tej spółki będą dziś kontynuowane. Natomiast we wtorek przedstawiciele rządu przedstawią informacje o działaniach naprawczych w górnictwie reprezentantom Komisji Europejskiej.

- W Brukseli będą dyskutowane dwa dokumenty: notyfikacja (programu naprawczego - PAP), czyli dokument przygotowany w kontekście powołania nowego bytu, jakim ma być Polska Grupa Górnicza (PGG), oraz kwestie transakcji przejęcia kopalni Brzeszcze przez grupę Tauron - powiedział w poniedziałek dziennikarzom wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, uczestniczący w rozmowach ze związkami w Kompanii Węglowej.

Co z Polską Grupą Górniczą?

Wiceszef resortu energii przypomniał, że będzie to już kolejne, po grudniowym, spotkanie z przedstawicielami KE na temat programu dla górnictwa. Polska delegacja - jak mówił - na prośbę Komisji ma wyjaśnić szczegóły dotyczące transakcji nabycia kopalni Brzeszcze przez Tauron (zakład trafił do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która sprzedała go Tauronowi - PAP) oraz przedłożyć informacje dotyczące budowania Polskiej Grupy Górniczej, która wiosną ma przejąć 11 kopalń Kompanii Węglowej.

Właśnie kwestie związane z przekazaniem kopalń do PGG oraz dalszym działaniem w nowej formule były omawiane podczas poniedziałkowego spotkania związkowców z zarządem Kompanii, przy udziale Tobiszowskiego. Związkowcy zażądali, by zarząd wycofał się z wypowiedzenia porozumienia, zgodnie z którym górnicy mieli zagwarantowane dotychczasowe warunki pracy i płacy przez rok po przekazaniu kopalń do PGG. Taka decyzja jednak w poniedziałek nie zapadła.

Po rozmowach

Związkowcy i wiceminister nie chcieli komentować przebiegu poniedziałkowych rozmów, uznając, że póki są one w toku komentarze byłyby niewskazane. Tobiszowski przyznał, że związki uznały ubiegłotygodniowe wypowiedzenie porozumienia za - jak mówił - "niedobry gest na rozpoczęcie głębszych rozmów i analiz", stąd m.in. włączenie się w rozmowy wiceministra, który zapowiedział swój udział także w środowym spotkaniu.

Tobiszowski tłumaczył przesłanki, które skłoniły zarząd KW do wypowiedzenia porozumienia. Jedną z nich jest zmiana warunków rynkowych (dalszy spadek cen węgla - red.), szczególnie widoczna w sytuacji, gdy kopalnie KW nie trafiły do nowej spółki - jak planowano - we wrześniu zeszłego roku, ale trafią tam dopiero wiosną.

- Porozumienie było zawierane w innych uwarunkowaniach, stąd, będąc po dwóch turach wstępnych rozmów ze stroną społeczną, zarząd przedłożył tę propozycję (wypowiedzenia porozumienia - red.) - wyjaśnił Tobiszowski; nie chciał jednak oceniać, czy było to właściwe posunięcie ze strony zarządu KW. Zaznaczył, że po stworzeniu PGG trzeba będzie uporządkować wiele "kwestii systemowych", do których zaliczył np. zmianę niektórych ustaw oraz zmiany dotyczące certyfikacji, narzędzi czy sprzętu, który generuje koszty. Istotne jest także ustalenie relacji między PGG a Katowickim Holdingiem Węglowym, który konkuruje dziś z Kompanią na rynku węgla.

Konkretne postulaty

Poniedziałkowe spotkanie ze związkami Tobiszowski ocenił jako merytoryczne, konkretne i - jak mówił - "bardzo szczere" oraz owocne, choć pełne również trudnych pytań. - To była szczera rozmowa, z której wychodzę zadowolony, ponieważ ona pokazuje, że widzimy problem jaki mamy przed sobą do rozwiązania, i że chcemy podjąć to trudne wyzywanie, w warunkach nieprzyjaznego nam rynku - powiedział wiceminister.

Podtrzymał deklarację, że działania w ramach planu naprawczego dla Kompanii Węglowej będą ustalane i wdrażane w dialogu ze stroną społeczną. Związkowcy, którzy również na razie nie komentowali przebiegu poniedziałkowego spotkania, deklarują chęć rozmów, ale nadal liczą, że zarząd wycofa się z wypowiedzenia porozumienia z lipca ubiegłego roku. Związkowcy chcą negocjować nowe porozumienie zbiorowe, uważają jednak, że w tym czasie powinny obowiązywać dotychczasowe regulacje.

Elastyczny system pracy

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele KW tłumaczyli, że po przeniesieniu kopalń do PGG należy uelastycznić system pracy i płac, wiążąc ich wysokość z wynikami spółki. To główny powód wypowiedzenia porozumienia. Oszczędności – tłumaczyła firma – są konieczne m.in. z powodu dalszego spadku cen węgla energetycznego na rynku europejskim; żadne prognozy nie przewidują odbicia w najbliższych latach.

Uelastycznienie wynagrodzeń górników mogłoby nastąpić np. w drodze likwidacji lub uzależnienia od wyników spółki niektórych świadczeń, jak 14. pensja. Za ubiegły rok to świadczenie ma być wypłacone w ratach, zamiast w całości w lutym. Nieoficjalnie związkowcy potwierdzili, że w poniedziałek zarząd KW zaproponował wypłatę "czternastki" w dwóch ratach (w lutym i czerwcu), zamiast - jak przewidywała pierwotna propozycja - trzech. Porozumienia jednak nie zawarto.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Energii, przeniesienie 11 kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej powinno nastąpić wiosną tego roku. Udziałowcami firmy, która może zacząć działać 1 maja, będą: katowicki Węglokoks, Towarzystwo Finansowe Silesia i być może inne podmioty, np. z sektora energetycznego czy finansowego – dotychczas nie podano czy i jakie podmioty byłyby tym zainteresowane.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Z powodu strajku francuskich kontrolerów lotów linie lotnicze zmniejszają liczbę rejsów między Warszawą a Paryżem - wynika z danych na stronie internetowej Lotniska Chopina. Protest przyczynia się do problemów także na innych francuskich lotniskach.

Linie odwołują loty do Paryża

Linie odwołują loty do Paryża

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP

To jest trochę moim zdaniem straszenie ze strony niektórych partii politycznych, że będziemy ograniczać dostęp do gotówki. Nie ma takich planów, nie ma takich intencji - powiedział minister finansów Andrzej Domański w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Szef resortu mówił również o tym, że na pewno będzie pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru w Ząbkach.

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Do jednego z graczy trafi milion złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 3 lipca 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP