Wydatki konsumpcyjne – czym są? Od czego zależy ich wysokość?

Źródło:
TVN24 Biznes
Horała: rząd robi wszystko, żeby zmniejszyć skalę wzrostu cen
Horała: rząd robi wszystko, żeby zmniejszyć skalę wzrostu cen
wideo 2/3
Horała: rząd robi wszystko, żeby zmniejszyć skalę wzrostu cen

Wydatki konsumpcyjne dokonywane są przez wszystkich i niemal każdego dnia. Konsumpcją będzie jednak zarówno kupno żywności, jak też mebla lub zabiegu medycyny estetycznej. Czym dokładnie są jednak wydatki konsumpcyjne i od czego one zależą? Jakie są inne rodzaje wydatków?

Wydatki konsumpcyjne to wydatki gospodarstw domowych na zakup dóbr i usług.Część wydatków konsumpcyjnych to tzw. konsumpcja autonomiczna, służąca zapewnianiu minimum egzystencji.Większość wydatków konsumpcyjnych jest zależna od wysokości osiąganych dochodów.Od wydatków konsumpcyjnych należy odróżnić wydatki inwestycyjne.

Konsumpcją w najbardziej ogólnym ujęciu nazywamy zużywanie posiadanych dóbr w celu bezpośredniego zaspokajania swoich potrzeb. 

Definicja makroekonomiczna, którą znaleźć można m.in. w słowniku PWN, nazywa konsumpcją „wydatki ponoszone przez gospodarstwa domowe na zakup dóbr i usług”. W tej definicji rozróżnić można dodatkowo:

konsumpcję autonomiczną, czyli wydatki na najbardziej niezbędne dobra zapewniające minimum egzystencji, ponoszone niezależnie od osiąganych dochodów, – konsumpcję dodatkową, czyli wydatki na pozostałe dobra, nie niezbędne do życia.

Część zasobów posiadanych przez gospodarstwa domowe, która nie jest przeznaczana na konsumpcję, przeznaczana jest na oszczędności – czyli gromadzenie środków na konsumpcję w przyszłości.

Wydatki konsumpcyjne

Do finansowania konsumpcji służą wydatki konsumpcyjne. Podzielić je można na dobra konsumpcyjne: nietrwałe, np. żywność, napoje, leki, środki czystości, – półtrwałe, np. ubrania, książki, zabawki, – trwałe, np. samochody, meble, urządzenia RTV i AGD, – usługi konsumpcyjne, np. usługi medyczne, usługi kosmetyczne.

Wydatki konsumpcyjne mogą być nabywane na różne sposoby – nie tylko za gotówkę, ale też przy użyciu karty kredytowej, albo za środki pochodzące z kredytu lub pożyczki. Poziom wydatków konsumpcyjnych jest przy tym zależny od poziomu dochodów – im wyższe dochody, tym wyższe wydatki konsumpcyjne. 

Wydatki konsumpcyjne stanowią jeden z głównych składników popytu zagregowanego (łącznego) – kluczowej kategorii makroekonomicznej. Popyt zagregowany to suma wszystkich wydatków na dobra i usługi w danej gospodarce w określonym czasie. Na popyt zagregowany składają się:

– wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, – wydatki rządowe, – nakłady inwestycyjne, – eksport netto.

Krzywa konsumpcji

Kluczowe znaczenie dla wysokości wydatków konsumpcyjnych mają dochody gospodarstw domowych. Część wydatków służy zapewnianiu minimum egzystencji i jako taka pozostaje niezależna od wysokości rozporządzalnych dochodów. Wszystkie pozostałe wydatki rosną jednak wraz ze wzrostem osiąganych dochodów.

Zależność pomiędzy wysokością wydatków konsumpcyjnych a wysokością rozporządzalnych dochodów nazywana jest krzywą konsumpcji. To, jak szybko będzie rosła konsumpcja wraz ze wzrostem dochodów, zależne jest natomiast od tzw. krańcowej skłonności do konsumpcji, czyli tego, jaką część dochodu rozporządzalnego gospodarstwa domowe decydują się przeznaczać na konsumpcję, a nie na oszczędności. Skłonność do konsumpcji zależna jest od wielu czynników takich jak m.in. stabilność gospodarcza, przewidywania co do przyszłego poziomu dochodów, kwestie kulturowe, społeczne i demograficzne. 

Wydatki konsumpcyjne i inwestycyjne

Od wydatków konsumpcyjnych należy odróżnić wydatki inwestycyjne. Wydatki inwestycyjne to wydatki ponoszone na czynniki produkcji i zakup zapasów. Inaczej mówiąc to wydatki ponoszone na wszystko, co nie będzie służyło konsumpcji, ale powiększaniu zdolności wytwórczych, np. budowa fabryki, zakup maszyn i urządzeń, zakup surowców i półproduktów.

W dłuższym okresie wydatki inwestycyjne powodują wzrost gospodarczy. Wzrost ten z kolei powoduje zwiększanie się zamożności i siły nabywczej społeczeństwa, a w rezultacie także zwiększanie się wydatków konsumpcyjnych.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP