Czy wynagrodzenia faktycznie rosną szybciej niż inflacja? Ekonomiści wyjaśniają

Źródło:
PAP
Inflacja a wynagrodzenia w Polsce. Ekonomistka wyjaśnia
Inflacja a wynagrodzenia w Polsce. Ekonomistka wyjaśniaTVN24
wideo 2/10
Inflacja a wynagrodzenia w Polsce. Ekonomistka wyjaśniaTVN24

Znaczna część Polaków nie odczuwa wzrostu wynagrodzeń, a wręcz czuje frustrację ze względu na to, co władza im w mediach ciągle powtarza - oceniła na antenie TVN24 ekonomistka, autorka projektu ciekaweliczby.pl Alicja Defratyka. Z kolei ekonomista Rafał Mundry zauważył, że pensje w kraju są bardzo zróżnicowane. Eksperci przewidywali też, jaki poziom osiągnie inflacja w kolejnych miesiącach.

Inflacja w Polsce w październiku wzrosła rok do roku o 6,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,1 procent. To poziom niewidziany od maja 2001 roku, kiedy inflacja wyniosła 6,9 procent rok do roku.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2021 roku wyniosło natomiast 5917,15 złotego. Oznacza to wzrost o 8,4 procent rok do roku.

Wynagrodzenia w Polsce wyższe niż inflacja? Ekonomiści wyjaśniają

- Myślę, że znaczna część Polaków tego nie czuje, a wręcz czuje frustrację ze względu na to, co władza im w mediach ciągle powtarza. Rząd powołuje się na najnowsze dane GUS, które pokazują, że pensje faktycznie rosną. Są to jednak wynagrodzenia w przedsiębiorstwach prywatnych, które zatrudniają powyżej 9 pracowników. W takich przedsiębiorstwach pracuje trochę ponad 6 milionów Polaków. Natomiast w Polsce osób pracujących mamy ponad 16 milionów. Dane nie obejmują 10 milionów osób. To są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, osoby pracujące w mikroprzedsiębiorstwach i osoby zatrudnione w budżetówce - wyjaśniła Alicja Defratyka.

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwachPAP/Adam Ziemienowicz

- Niedawno realizowałam badanie w ramach swojego projektu i w grupie pracujących Polaków dwie trzecie powiedziało, że podwyżki w ciągu ostatniego roku nie otrzymało - zauważyła.

Z kolei Rafał Mundry zauważył, że wynagrodzenia w kraju są bardzo zróżnicowane. - Te około sześciu tysięcy średniej pensji, o której informuje GUS, to tak naprawdę tylko średnia. Polacy zarabiają bardzo różnie, w zależności nie tylko od województwa, w którym mieszkają, ale także tego, czy to jest miasto, czy wieś - mówił. - GUS publikuje też dane dotyczące mediany, jeżeli chodzi o medianę, to te zarobki są znacznie mniejsze niż GUS podaje oficjalnie w średniej. Jest to raczej w okolicach 4-4,5 tys. złotych brutto - wyjaśniał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Inflacja w Polsce. Prognozy

Rafał Mundry przewidywał też, jaki poziom osiągnie inflacja w kolejnych miesiącach.

- W tym roku wydaje się się, że obostrzeń nie będzie, więc ta konsumpcja prawdopodobnie w tych miesiącach wzrośnie (pod koniec roku – red.), gdyż łatwiejszy będzie po prostu dostęp do sklepów i dóbr niż w roku poprzednim - mówił. 

Zdaniem ekonomisty większa konsumpcja spowoduje, że "przedsiębiorcy będą chcieli sobie odbić rosnące koszty i podniosą ceny".

- To spowoduje, że ta inflacja może zbliżyć się do 8 proc., ja bym nawet szacował, że osiągnie poziom nieco powyżej ośmiu. Natomiast tu jest dobra informacja, że czynniki, które wpływają na inflację zaczynają powoli słabnąć albo wygasać. To jest tak naprawdę kwestia najbliższych miesięcy. W najbliższych tygodniach inflacja będzie potęgować, iść niestety do góry - prognozował.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Bardziej pesymistyczne prognozy przedstawiła Alicja Defratyka. - Ja uważam, że ta inflacja w pierwszych miesiącach przyszłego roku będzie inflacją nawet dwucyfrową. Zgadza się, że te czynniki zewnętrzne mogą zacząć wyhamowywać, natomiast mamy wiele czynników wewnętrznych, które są bardzo niekorzystne - mówiła.

- Ja tutaj powiem o słabnącej walucie. Polski złoty jest w stosunku do euro najsłabszy od 12 lat. My jeżeli importujemy towary z zagranicy, to wiadomo, że przy słabej walucie musimy więcej zapłacić. Czyli towary importowane, które będziemy chcieli kupować, będą drożeć. My importujemy przecież paliwo. Nawet jeżeli na rynkach zagranicznych paliwo zaczyna nieznacznie tanieć, to przy słabej walucie i tak ponosimy większe koszty zakupy paliwa - dodała.

Polski Ład a inflacja

Zwróciła także uwagę na wejście w życie Polskiego Ładu. - To także czynnik mocno proinflacyjny. Przedsiębiorcy, którzy będą ponosili wyższe obciążenia podatkowo-składkowe, raz że jest wyższy popyt przed świętami, a dwa od przyszłego roku ponoszą wyższe koszty, więc będą chcieli sobie to zrekompensować. Będą chcieli rosnące koszty przerzucić na klientów. Jeżeli będą oni przerzucali te koszty na klientów, to tym bardziej te koszty będą rosły - powiedziała.

Zwróciła uwagę także na działania Rady Polityki Pieniężnej i kontrowersyjne wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego. - Destabilizują one rynek, wysyłają sprzeczne sygnały. Niestety też sprawiają, że zaufanie inwestorów zagranicznych do Polski słabnie, niestety nie zakładam, żeby ta inflacja w najbliższych miesiącach spadała - przewidywała.

Czy inflacja dojdzie do 10 proc? - Mam nadzieję, że nie. Może to rzeczywiście negatywnie zacząć odbijać się na naszej gospodarce i prognozy wzrostu gospodarczego PKB mogą zacząć spadać z 5 proc. obecnie nawet do 3 proc.. Na pewno dobije się to na naszych portfelach i naszym dobrobycie w przyszłym roku - ocenił Mundry.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

- Osoby poszkodowane w wyniku pożaru Marywilskiej 44 otrzymają doraźną pomoc finansową - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. O wsparcie mogą zgłaszać się od najbliższego czwartku, 23 maja.

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości.

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Źródło:
PAP

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów - podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie.

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cyberprzestępcy mają na celowniku klientów Biedronki i wysyłają fałszywe wiadomości, że dyskont rozdaje szczoteczki. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

Źródło:
tvn24.pl

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Źródło:
PAP

Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. 

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Źródło:
Reuters

Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem - donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych.

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Źródło:
PAP

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Jeden z najważniejszych dla obywateli systemów informatycznych, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, od 10 lat pozostaje w budowie. Z kilkuletniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że system wymaga modernizacji, bo wciąż korzystanie z niego jest czasochłonne, a informacje w nim zawarte są nie zawsze aktualne. Do tego, jak podaje NIK w raporcie, środki z Funduszu CEPiK były wydawane na różnego rodzaju zadania, ale nie te dotyczące jego samego.

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Źródło:
PAP, nik.gov.pl

Linie lotnicze Ryanair odnotowały silny wzrost rocznych zysków po podniesieniu cen biletów o ponad jedną piątą - podał portal stacji BBC. Dodał, że przewoźnik zasugerował, iż wzrost cen będzie się zmniejszał, a ceny w szczycie tego lata będą tylko "nieznacznie wyższe" niż w 2023 roku.

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Źródło:
BBC

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu nowymi przepisami, mającymi ułatwić wytaczanie pozwów zbiorowych firmom, które dopuszczają się nieuczciwych praktyk względem konsumentów. Rozwiązanie to ma funkcjonować równolegle z tym obecnie działającym. Postępowania będą mogły wszczynać, poza prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, również upoważnione do tego podmioty.

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Źródło:
PAP

Zagęszczony sok jabłkowy z Ukrainy został zatrzymany na granicy i zakazano wprowadzenia go do obrotu na terenie Polski - taką decyzję podjął Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie. Jako powód wskazano "zawyżone parametry".

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Źródło:
tvn24.pl