Przelew na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy wpłatę poprzez eSkarbonkę można odliczyć od podstawy opodatkowania - wyjaśnia redakcji biznesowej portalu tvn24.pl Piotr Hanuszewski z KPMG. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku istotnych kwestiach.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
Darowiznę na WOŚP można odliczyć od podatku
Dzięki darowiźnie przekazanej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy możemy zapłacić niższy podatek.
Jak wyjaśnia redakcji biznesowej portalu tvn24.pl Piotr Hanuszewski, starszy menedżer w zespole do spraw PIT w KPMG w Polsce, "WOŚP jest podmiotem realizującym działalność pożytku publicznego, a więc zgodnie z art. 26. Ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych darowiznę przekazaną na WOŚP można odliczyć od podstawy opodatkowania". To znaczy, że podatek będzie obliczany od niżej kwoty.
Ekspert zastrzega jednak, że konieczne jest "zachowanie odpowiednich warunków". "Nie każdy rodzaj wsparcia WOŚP będzie przy tym pozwalał na pomniejszenie podstawy" - dodaje.
Na wypadek ewentualnych nieporozumień z fiskusem warto zachować jakąś formę dowodu przekazania darowizny. "Potwierdzeniem dokonania darowizny będzie bankowe potwierdzenie przelewu. Tytuł przelewu powinien uwzględniać określenie 'darowizna', aby nie było wątpliwości co do charakteru dokonanej płatności. Powinien również zawierać datę, dane darczyńcy, obdarowanego oraz kwotę darowizny" - tłumaczy Piotr Hanuszewski.
Co do zasady odliczeniu podlega pełna kwota dokonanej na WOŚP darowizny, ale jednocześnie łączna kwota odliczonych darowizn w zeznaniu podatkowym nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. "Co więcej, limit 6 proc. jest wspólny dla różnego rodzaju darowizn – darowizny na cele pożytku publicznego, cele kultu religijnego, cele krwiodawstwa itd." - wyjaśnia.
Odliczeniu podlega nie tylko zwykły przelew na konto WOŚP, ale także wpłaty dokonane przez eSkarbonkę (to cyfrowa wersja tradycyjnych puszek). Ekspert KPMG zaznacza jednak, że "darczyńca musi przy tym posiadać odpowiednie potwierdzenie, pozwalające na określenie kwoty darowizny, osoby darczyńcy oraz obdarowanego oraz celu darowizny".
Czytaj więcej: Konferencja bez Jurka Owsiaka. Napisał list >>>
Wpłata do puszki, aukcje
Nie wszystkie datki na WOŚP będzie można odliczyć. W deklaracji podatkowej nie możemy uwzględniać pieniędzy wrzuconych do puszki. "Darowizny pieniężne podlegają odliczeniu wyłącznie w przypadku formy bezgotówkowej. Ponadto takie wpłaty (do puszki - red.) są anonimowe, a darczyńca nie posiada dowodu wpłaty" - komentuje ekspert KPMG.
Bardziej skomplikowana jest kwestia wsparcia WOŚP za pomocą aukcji.
"Wynika to z faktu, że co do zasady wpłata przez licytującego jest de facto zapłatą za określony towar bądź usługę, a więc nie stanowi darowizny, którą możemy odliczyć" - tłumaczy Piotr Hanuszewski.
"Wyjątkiem są sytuacje, w których np. wylicytowany przedmiot dalej pozostaje własnością osoby, która wystawiła go na aukcje, więc licytujący nie uzyskuje żadnego przysporzenia w zamian za wpłaconą kwotę. Zatem w przypadku aukcji brak jest jednoznacznej odpowiedzi, każdy przypadek powinien podlegać odrębnej analizie" - dodaje.
Jak odliczyć darowiznę na WOŚP?
Kwotę darowizny, przekazaną w ramach tegorocznego Finału WOŚP, będzie można odliczyć dopiero w kolejnym zeznaniu podatkowym.
"Odliczenia dokonujemy w zeznaniu podatkowym za rok, w którym dokonano wpłaty. Darowizny na WOŚP dokonane w styczniu 2025 roku będą podlegały odliczeniu w rozliczeniu za 2025 rok, składanym do końca kwietnia 2026 roku" - wyjaśnia Hanuszewski.
Należy też wiedzieć, jak odpowiednio rozliczyć darowiznę na WOŚP. "Darowizny, podobnie jak szereg innych odliczeń od dochodu/podatku podlegają wykazaniu w załączniku PIT/O do formularza PIT-37/PIT-36/PIT-28. W PIT/O należy wskazać nazwę obdarowanego podmiotu oraz kwotę odliczenia. Łączną kwotę wykazanych odliczeń w załączniku PIT/O należy przenieść do odpowiedniego pola w zeznaniu podatkowym i uwzględnić przy obliczaniu podstawy opodatkowania" - tłumaczy.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.
33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Longfin Media / Shutterstock