Produkcja budowlano-montażowa w grudniu w ujęciu rocznym spadła o 8 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Natomiast w porównaniu do ubiegłego miesiąca wzrosła o 30,6 procent. "Lekkie pozytywne zaskoczenie" - napisali w komentarzu ekonomiści mBanku.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w 11,9 proc. i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o wzrostu o 25,2 proc.
W całym 2024 r. produkcja budowlano-montażowa spadła o 7,7 proc. rdr.
W grudniu 2024 roku zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej
"W grudniu 2024 r. zaobserwowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku we wszystkich działach budownictwa. Jednostki realizujące budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej zanotowały spadek wynoszący 0,7 proc., wykonujące roboty budowlane specjalistyczne - 9,2 proc. , a zajmujące się wznoszeniem budynków - 20,0 proc." - przekazał GUS w komunikacie.
Jednak "porównując grudzień 2024 r. do poprzedniego miesiąca, zauważono we wszystkich działach budownictwa zwiększenie produkcji budowlano-montażowej, które wyniosło 41,0 proc. dla jednostek budujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej, 26,2 proc. dla przedsiębiorstw realizujących roboty budowlane specjalistyczne oraz 15,5 proc. dla firm zajmujących się budową budynków".
Produkcja budowlana - komentarze ekspertów
"Dane z budownictwa pokazują, że ożywienie inwestycyjne związane z KPO i nowym budżetem UE nabiera tempa. Lepsze dane z budownictwa (-8 proc. zamiast -12 proc.) to głównie zasługa infrastruktury, przy wciąż pogłębiających się spadkach w mieszkaniówce. W 2025 roku beneficjenci mogą otrzymać z KPO i polityki spójności 95 mld zł wobec 40 mld zł w 2024. To będzie ważny impuls, bo zachodnia Europa i pozostanie w stagnacji podkopując polski eksport" - napisali analitycy ING.
"Lekkie pozytywne zaskoczenie nadeszło z produkcji budowlanej, która spadła o 8 proc r/r (konsensus oczekiwał spadku o blisko 12 proc. r/r). Straty w ostatnich miesiącach nadrabiane były w przypadku budowy obiektów inżynierii wodnej i lądowej" - ocenili ekonomiści mBanku.
Czytaj również: "Sprzedaż nie powaliła". Najnowsze dane ze sklepów >>>
Ekonomiści z PKO BP wskazują, że "poprawa dynamiki względem listopada to efekt m.in. wyższej liczby dni roboczych (+1 r/r), choć ze względu na sezon świąteczny oszacowanie tego efektu w grudniu bywa kłopotliwe".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock