Szykują się duże zmiany w bankomatach. Część z nich może zniknąć

Źródło:
TVN24 Biznes
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczym
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczymTVN24
wideo 2/5
Polska na tle Unii Europejskiej. Ekonomistka o wzroście gospodarczymTVN24

Już za niewiele ponad miesiąc wejdzie w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wprowadza obowiązek wyposażenia 40 procent bankomatów w Polsce w systemy barwienia banknotów. Problem w tym, że dostosowanie urządzeń do nowych przepisów jest bardzo kosztowne.

23 września 2023 roku w życie wejdzie w życie rozporządzenie MSWiA z 15 września 2021 roku w sprawie wprowadzenia obowiązku zabezpieczenia banknotów w bankomatach systemami neutralizacji znaków pieniężnych IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation Systems). System będzie barwił banknoty w przypadku wykrycia próby obrabowania bankomatu.

Poniżej można zobaczyć jak wyglądają polskie banknoty po przeprowadzeniu testów przez jedną z firm (Ferrica SmartStain), zajmujących się wprowadzaniem takich zabezpieczeń we współpracy z NBP.

Polskie banknoty barwione roztworem Feerica IBNS podczas testów w PolsceFerrica

Ten środek barwiący jest bezpieczny, a przy tym nieusuwalny. To oznacza, że przestępcy nie będą mogli się swobodnie posługiwać takimi banknotami. Ferrica podaje, że ich system reaguje na wszelkiego rodzaju ataki: cięcie, szlifowanie, taranowanie, a także z użyciem gazu i materiałów wybuchowych.

Dodatkowe zabezpieczenie bankomatów będzie musiał zainstalować "dostawca usług płatniczych lub inny podmiot świadczący usługi na rzecz wydawcy instrumentu płatniczego". Czyli bank lub operator sieci bankomatów, jak np. Euronet czy Planet Cash.

Nie wszystkie urządzenia będą musiały być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie, ale nie mniej niż 40 proc. "wszystkich posiadanych bankomatów, z wyłączeniem bankomatów znajdujących się wewnątrz obiektów i pomieszczeń objętych stałą, bezpośrednią ochroną fizyczną". Jak wskazują eksperci stałą bezpośrednią ochronę fizyczną mają co najwyżej te urządzenia, które umieszczone są w centrach handlowych.

Za brak dostosowania się do przepisów ustawy grożą poważne konsekwencje - kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Takiej karze ma podlegać kierownik danej jednostki banku. 

Po co wprowadza się dodatkowe zabezpieczenia?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadzając rozporządzenie powołało się na "zjawisko nasilającej się przestępczości" w postaci włamywania się do bankomatów. W uzasadnieniu do projektu przepisów, które przyjmowano w 2021 r., przytoczono dane za 2018 - 108 takich przestępstw - i 2019 r. - 130.

"Na skutek popełnienia tego rodzaju czynów zabronionych w 2019 r. zostały poniesione straty w wysokości 6 484 539 zł (skradziona gotówka) oraz co najmniej 2 581 241 zł (zniszczone mienie). Nadmienić należy, że szkody w wyniku przestępstw kradzieży z włamaniem do bankomatów ponoszą nie tylko operatorzy bankomatów, ale także właściciele nieruchomości, w których umiejscowione są te urządzenia (np. w skutek wysadzenia bankomatu uszkodzeniu ulega ściana budynku, w której był on zamontowany)" - wskazano w dokumencie.

MSWiA w uzasadnieniu przepisów zauważyło, że chociaż coraz więcej jest transakcji bezgotówkowych, to "jednak bankomaty wciąż pozostają kluczowym elementem infrastruktury polskiego systemu płatniczego". Zwrócono uwagę na fakt, że modele biznesowe banków zakładają udostępnienie klientom całodobowego dostępu do gotówki. Dlatego bankomaty pojawiały się w miejscach niestrzeżonych, co daje przestępcom nowe możliwości ataków.

"W związku z powyższym należy stwierdzić, że zasadne jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa banknotów przechowywanych w bankomatach, a także podczas ich transportu" - wskazano w uzasadnieniu.

W ocenie MSWiA efekt prewencyjny powinien zmniejszyć przestępczość tego typu. Przestępcy wiedząc, że skradzione pieniądze zostaną od razu uszkodzone i nie będą mogli się nimi posługiwać, odpuszczą sobie próby kradzieży.

Kosztowne rozwiązanie, które może wpłynąć na dostępność do bankomatów

Jak zauważa Krzysztof Kołodziejczyk, Wiceprezes Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki, proces modernizacji bankomatu i zainstalowania takiego dodatkowego zabezpieczenia jest bardzo kosztowny.

- Koszt może być bardzo różny, jest zależny od typu bankomatu, liczby zabezpieczanych kaset, konfiguracji itd. Można powiedzieć, że na ogół będzie się wahał w granicach od kilkunastu do dwudziestu kilku tysięcy złotych netto za urządzenie - tłumaczy Kołodziejczyk, odpowiadając na nasze pytania.

Operatorzy bankomatów mieli nadzieje, że koszt ten częściowo zrekompensują wyższe stawki interchange, ale Visa ich nie podniosła, a Mastercard dodał "niewielką część zmienną, zależną od wielkości wypłaty".

"Rodzi to obawy, że koszty wdrożenia dodatkowych zabezpieczeń znacznie obniżą rentowność bankomatów, a to spowoduje, że część z nich zostanie wycofana z użycia. Taka sytuacja byłaby bardzo niekorzystna dla zapewnienia dostępu do gotówki klientom banków" - zauważa Kołodziejczak we wpisie na swojej stronie automatykabankowa.pl.

Ekspert dodaje, że brak spełnienia obowiązku wprowadzenia dodatkowej instalacji IBNS będzie miał wpływ na ewentualne odszkodowanie w przypadku napadu.

"Firmy ubezpieczeniowe przeważnie nie są skłonne do udzielania upustów za wykonaną instalację IBNS. Z drugiej strony jasno komunikują, że jeśli właściciele bankomatów nie będą zgodni z wymaganiami ustawy i dojdzie do ataku na bankomat lub bankowóz, to nie wypłacą odszkodowania. A wtedy straty organizacji mogą być bardzo poważne" - komentuje.

O komentarz do wprowadzenia nowych zabezpieczeń bankomatów poprosiliśmy sieci Euronet i Planet Cash. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Na koniec 2022 r. w Polsce było 21,3 tys. bankomatów. W ciągu ostatnich pięciu lat ubyło prawie 2,5 tys. maszyn. 

Autorka/Autor:Jakub Wołosowski/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP