Pieniądze

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Pieniądze

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/4

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podała RPP w komunikacie.

Decyzja w sprawie stóp procentowych jest zgodna z konsensusem rynkowym - wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na październikowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent, lombardowa - 2,50 procent, depozytowa - 0,50 procent, zaś redyskonta weksli - 1,75 procent.

Prognozy ekonomistów

Trzynastu z 20 ankietowanych przez PAP Biznes ekonomistów prognozuje stabilizację stóp procentowych w Polsce przez cały 2019 rok. Pozostali, za wyjątkiem jednego, spodziewają się pierwszej podwyżki w IV kwartale 2019 roku. 13 ekonomistów oczekuje, że stopa referencyjna będzie wynosić 1,50 procent na koniec 2019 roku (o 3 więcej niż we wrześniu), sześciu, że będzie to 1,75 procent (trzy głosy mniej), a jeden, że 2,00 procent (bez zmian).

Żaden ekonomista nie spodziewa się więcej niż dwóch podwyżek do końca 2019 roku. RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock