Przegląd prasy. Rekordy na rynku pracy: niskiego bezrobocia, ofert dla Ukraińców

Pieniądze

pixabay (CC 0 1.0)Przy tak małej liczbie osób bez zajęcia pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem kandydatów do pracy

Od lat nie było tak dużej liczby zatrudnionych, tak niskiego bezrobocia, tak wielu ofert dla Ukraińców i takiego spadku liczby umów terminowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W IV kwartale zeszłego roku wśród osób pracujących w Polsce blisko 13 mln było zatrudnionych na umowy o pracę. To najwięcej w tym okresie od co najmniej 2000 r., od kiedy dostępne są takie dane - pisze "DGP", powołując się na badania aktywności ekonomicznej ludności prowadzone przez GUS.

Więcej zatrudnionych

W porównaniu z rokiem poprzednim liczba zatrudnionych wzrosła o 109 tys. Głównie dlatego, że gospodarka rozwija się w dość szybkim tempie, co zwiększa popyt na pracę - zauważa dziennik. Przy rosnącym zatrudnieniu spadło również bezrobocie. Uwzględniając szafą strefę gospodarki, liczba osób bez zajęcia skurczyła się w ciągu roku o 253 tys., do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 957 tys. Także stopa bezrobocia spadła do nienotowanego wcześniej poziomu - do 5,5 proc.

Umowy na stałe

Przy tak małej liczbie osób bez zajęcia pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem kandydatów do pracy. Dlatego część z nich przekształcała pracownikom umowy na czas określony na stałe umowy o pracę, aby ich nie stracić. W rezultacie liczba umów terminowych była w IV kwartale ub.r. o 3,2 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Jakie są najważniejsze zmiany na rynku pracy w 2017? Zobacz materiał wideo:

Zmiany na rynku pracy w 2017TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)