Podatkowe zmiany dla milionów pracowników. "Polski Ład to będzie kolejny impuls inflacyjny"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
"Polski Ład to będzie kolejny impuls inflacyjny"
"Polski Ład to będzie kolejny impuls inflacyjny"TVN24 BiS
wideo 2/10
TVN24 BiS"Polski Ład to będzie kolejny impuls inflacyjny"

Zmiany podatkowe Polskiego Ładu to między innymi wyższa kwota wolna od podatku, wyższy próg podatkowy i zmiany w składce zdrowotnej. - Wynagrodzenia, które otrzymamy 1 stycznia, będą już naliczane według nowych zasad, czyli z uwzględnieniem tych zmian, które wprowadza Polski Ład - powiedział na antenie TVN24 BiS Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan.

Zmiany w podatkach zapowiadane przez PiS w ramach Polskiego Ładu zostały ostatecznie uchwalone pod koniec października. Pod koniec listopada dokument opublikowano w Dzienniku Ustaw. Od 1 stycznia wchodzi w życie rewolucja podatkowa, która dotknie kilkunastu milionów pracowników w Polsce.

POLSKI ŁAD - NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY DLA PRACOWNIKÓW >>>

Wynagrodzenia od początku 2022 roku

- Wynagrodzenia, które otrzymamy 1 stycznia, będą już naliczane według nowych zasad, czyli z uwzględnieniem tych zmian, które wprowadza Polski Ład. Dla części podatników te zmiany będą oznaczały, że wynagrodzenie netto będzie wyższe - najczęściej będą to osoby z niższymi dochodami, czyli do 5700 złotych brutto (4100 złotych netto) - wyjaśnił Pruszyński.

Dodał, że zmiany będą neutralne dla osób, które zarabiają od 5700 do 11 tys. zł brutto. Z kolei zarabiający powyżej 11 tys. zł brutto muszą się liczyć z tym, że czeka ich podwyżka obciążeń podatkowych, co jest związane z brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

OGLĄDAJ TVN24 BiS W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład i ulga dla klasy średniej

Ekspert Konfederacji Lewiatan mówił również o uldze dla klasy średniej. - Postanowiono wprowadzić tę ulgę, która powoduje, że w przedziale od 4100 do 8000 złotych netto zmiany (Polskiego Ładu - red.) nie powodują podwyżki (podatków - red.) - wytłumaczył.

- Będzie to naliczane przez płatnika - naszego pracodawcę, który oblicza i wypłaca nam wynagrodzenie. Działy księgowe od nowego roku będą uwzględniały kwotę ulgi dla klasy średniej - dodał.

"Wynagrodzenia, które otrzymamy 1 stycznia, będą już naliczane według nowych zasad"
"Wynagrodzenia, które otrzymamy 1 stycznia, będą już naliczane według nowych zasad"TVN24 BiS

Wpływ proinflacyjny Polskiego Ładu

- Ostatnio mówimy, że mamy problem z bardzo wysoką inflacją. Polski Ład to będzie kolejny impuls inflacyjny i impuls do wzrostu cen. Jeżeli przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyższe podatki, wyższą składkę zdrowotną, nie będzie mógł jej pomniejszyć o podatek, to koniec końców podniesie ceny za towary i usługi, które sprzedaje - stwierdził Pruszyński.

Dodał też: - Kowalski, który miał 50 czy 100 złotych zyskać na Polskim Ładzie, idąc na zakupy, od razu zostawi więcej w sklepie albo zapłaci za usługę więcej niż 50 czy 100 złotych. Więc nie jestem fanem tego, by pokazywać, że te osoby najsłabiej zarabiające zyskają na Polskim Ładzie, bo tak dużo nie zyskają.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Polski Ład - co to jest

Polski Ład to program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości