12 tysięcy złotych na dziecko. Od kiedy nowe świadczenie zacznie obowiązywać?

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka
wideo 2/5
Radiowa JedynkaMaląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny

12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dzieci, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – to jeden z elementów ogłoszonego przez rząd Polskiego Ładu. Wyjaśniamy, co to za świadczenie, kto może je otrzymać i kiedy będą pierwsze wypłaty.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy dodatek dla rodzin z dziećmi, zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Ma wynosić 12 tys. zł na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Będzie go można wykorzystać pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

12 tysięcy na dziecko – w jakiej formie

Rodzice mają sami wybierać sposób, w jaki chcą otrzymywać nowe świadczenie. Może to być wypłata 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Najprawdopodobniej rodzice będą również mogli dowolnie decydować o tym, na co przeznaczą dodatkowe środki – na żłobek, nianię czy coś niezwiązanego bezpośrednio z opieką nad dzieckiem.

Pieniądze te według rządu mają zachęcać Polaków do posiadania potomstwa i będą dodatkowymi środkami obok obowiązujących już programów 500 plus, 300 plus (Dobry start), becikowego (jednorazowe tysiąc złotych) i kosiniakowego (tysiąc złotych miesięcznie dla kobiet, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński).

12 tys. zł na dziecko – od kiedy i dla kogo

O kwestię Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli 12 tys. zł na dziecko, była pytana w niedawno w Radiu Wrocław szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. W trakcie rozmowy zapowiedziała, że ustawa dotycząca kapitału rodzicielskiego jest w pakiecie pierwszych ustaw, które będą wprowadzane w ramach Polskiego Ładu.

- Jesteśmy w trakcie przygotowań tej ustawy. Założenia są takie, że ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 roku będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie, będzie w roku 2022 – powiedziała Maląg.

12 tys. na dziecko bez progu dochodowego

Zgodnie z zapowiedziami rządu na przyznanie nowego świadczenia nie będzie miał wpływu żaden próg dochodowy – pieniądze trafią do wszystkich kwalifikujących się rodzin. Świadczenie ma być również wypłacane w sytuacjach, gdy dzieckiem zajmuje się samotnie tylko jeden z rodziców.

12 tys. na dziecko – będą konsultacje

Nie wszystkie szczegóły dotyczące kształtu nowego świadczenia są już znane. Zasady funkcjonowania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego podlegać mają bowiem jeszcze konsultacjom społecznym, mogą więc się zmienić.

Nie ma także jeszcze informacji na temat sposobu składania wniosków o przyznanie nowego świadczenia. Niezbędne w tym zakresie ustawy są w trakcie przygotowania.

red.

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości