Pieniądze

Przyjaciele, samochody, kredyty. Siedem zasad, jak mądrze dbać o swoje pieniądze

Pieniądze

Poznaj najważniejsze zasady finansów osobistych

Jeżeli do tej pory twoim portfelem rządził chaos, to najwyższy czas wdrożyć kilka reguł, które uporządkują ten obszar. Dzięki temu więcej pieniędzy będzie zostawało na naszym koncie. Oto poradnik przygotowany przez amerykańskich ekonomistów, z którymi rozmawiali dziennikarze serwisu Market Watch: każdy, kto zdoła je wdrożyć w swoje życie ma szansę na osiągnięcie sukcesu finansowego i racjonalne zarządzanie budżetem domowym.

Najważniejsze zasady finansów osobistych

1. Oszczędności są ważniejsze niż inwestycje

To prosta zasada, ale niewiele osób jej przestrzega. Kiedy nasze dochody nie są zbyt wysokie, to regularne oszczędzanie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób, które chciałby posiadać większy kapitał.I nieważne, że zarabiasz bardzo mało. Chodzi o pewien nawyk, by przykładowo każdego miesiąca schować do "skarpety" 50 zł - dzięki temu już po roku będziemy posiadali 600 zł.

No i warto pamiętać, że lepiej jest co miesiąc odkładać kilkadziesiąt złotych niżeli te pieniądze zainwestować w ryzykowne instrumenty. 2. Unikaj karty kredytowej

Posiadanie karty kredytowej wydaje się bardzo wygodne, ale dla osób, które nie mają dobrych nawyków finansowych może być bardzo niebezpieczne. Łatwo bowiem popaść w spiralę długów.

To sytuacja, w której bierzemy kolejną kartę lub pożyczkę tylko po to, aby spłacić posiadane już zobowiązania. Bardzo wiele wysiłku wymaga potem wyjście "na prostą" i spłacenie wszystkich długów. 3. Zadbaj o dobry kredyt

Wielu z nas nie ma wyboru i aby kupić np. mieszkanie musi zaciągnąć wieloletni no i drogi kredyt hipoteczny. Warto jednak przygotować się odpowiednio do takiego kroku.

Jak to zrobić? Należy m.in. mieć pozytywną historię kredytową, czy duży wkład własny. Jeśli udowodnimy, że sumiennie spłacaliśmy wcześniejsze raty np. na lodówkę, czy odkurzacz, a dodatkowo zgromadzimy na koncie oszczędności, to otrzymamy atrakcyjniejsze warunki kredytu, co w efekcie może oznaczać, że na przestrzeni np. 30 lat w naszej kieszeni zostanie kilkadziesiąt tysięcy złotych. 4. Ustal finansowe priorytety

Na bankowe konto każdego z nas co miesiąc spływa określona kwota np. wynagrodzenie za pracę. Jeśli chcesz przejąć kontrolę nad swoimi finansami, to musisz ustalić priorytety, za które płacisz w pierwszej kolejności.

Wśród nich na pewno powinien znaleźć się czynsz, opłaty za prąd, czy gaz, wydatki na żywienie, czy bilet miesięczny. Dopiero w dalszej kolejności powinny znaleźć się wydatki na przyjemności np. wyjścia do kina, czy teatru, a jeszcze dalej drobiazgi, bez których - w chudszym miesiąc - można się obyć, czyli np. zakup kolejnej sukienki, czy koszuli. 5. Zmień auto na mniejsze

Kiedy twoje dochody nie są najwyższe, to powinieneś pomyśleć o zmianie sposobu transportu. Jeśli nie wyobrażasz sobie przesiadki do komunikacji miejskiej, to duży samochód warto wymienić na mniejszy.

Jeśli obecnie do pracy dojeżdżasz potężnym SUV-em, to prawdopodobnie tylko na paliwo wydajesz kilkaset złotych miesięcznie. Po przesiadce w mniejsze auto, które pali 6-7 a nie 15, czy 20 litrów paliwa na sto kilometrów w twojej kieszeni zostanie o połowę więcej pieniędzy. 6. Oszczędzaj nawet drobne kwoty

Wiele osób uważa, że oszczędzanie drobnych kwot nie ma sensu. Jednak nie ma nic bardziej mylnego. Jeśli pod koniec miesiąca w naszym portfelu zostanie np. 50 czy 100 zł, to lepiej odłożyć tę kwotę na oddzielnym rachunku niżeli w przypływie entuzjazmu wydać na "głupoty".

W przypadku, kiedy będziemy co miesiąc przez cały rok oszczędzać np. 100 zł, to po roku będziemy mogli np. wyjechać na wakacje i nasz budżet tego nie odczuje. 7. Mądrze wybieraj przyjaciół Wiele osób wśród znajomych ma osoby zamożne, którym niepotrzebne próbuje dorównać. Należy pamiętać, że nasi przyjaciele zadają się z nami, bo nas lubią, a nie dlatego, że dużo, czy mało zarabiamy. Jeśli nasze dochody nie są zbyt wysokie, to nie powinniśmy próbować dorównać osobom, których pensja jest wysoka.

Osoby, które tak postępują nic nie zyskują, bo np. wydawaniem połowy pensji w drogiej restauracji nie zaimponują przyjaciołom, których po prostu stać na jadanie w takich miejscach. Próbując dorównać bogatszym znajomym nie uzyskami akceptacji, a wręcz przeciwnie popadniemy w niekończący się pościg, który może skończyć się źle nie tylko dla naszych finansów, ale i relacji ze znajomymi, którzy w końcu zauważą, że im zazdrościmy.

Jak skutecznie oszczędzać? Zobacz materiał wideo:

Jak skutecznie oszczędzać? Ekspert wyjaśnił
Jak skutecznie oszczędzać? Ekspert wyjaśniłTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Market Watch

Pozostałe wiadomości