Pieniądze

Nie opłaca się oszczędzać. Ale Polacy i tak to robią na potęgę

Pieniądze

[object Object]
Jak skutecznie oszczędzać? Ekspert wyjaśniłTVN24 BiS
wideo 2/4

Niecałe 1,2 procent w skali roku – tylko tyle faktycznie zarobi osoba, która zaniesie do banku pieniądze na przeciętny depozyt. Tak niskiego oprocentowania jeszcze nie było. Ale Polacy przekazują do banków coraz więcej pieniędzy – wynika z szacunków ekspertów.

Banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w obniżaniu oprocentowania lokat bankowych. Potwierdzają to twarde dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski.

Historyczny wynik

Przeciętna lokata założona w marcu br. oprocentowana była na skromne 1,47 proc. w skali roku. Gdyby tego było mało, tak rachitycznym oprocentowaniem trzeba się jeszcze podzielić z fiskusem. Po potrąceniu tzw. podatku Belki możemy liczyć jedynie na wynik na poziomie 1,19 proc. netto. Za każde 1000 zł zostawione w banku na rok, można więc liczyć jedynie na 11,9 zł odsetek po opodatkowaniu. To oznacza, że najpewniej w najbliższym czasie inflacja szybciej pochłaniać będzie siłę nabywczą pieniędzy, niż banki będą w stanie dopisywać do nich odsetki. Odkładając pieniądze na lokacie trzeba się więc liczyć z tym, że realnie na takim posunięciu stracimy. Po prostu za wyjęte z banku za rok pieniądze będziemy mogli kupić mniej niż dziś. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że okresy realnych strat i zysków na bankowych depozytach przeplatają się. Te pierwsze nie trwają przeważnie dłużej niż rok czy dwa.

Klient nie wymaga walki

Banki od miesięcy obniżają powoli odsetki płacone deponentom sprawdzając, gdzie leży granica oprocentowania, na którą klienci się godzą.

- Z punktu widzenia banków jest to działanie racjonalne, ponieważ tną w ten sposób koszty. Nie muszą też nadmiernie walczyć o pieniądze klientów. Pomimo wciąż malejącego poziomu oprocentowania, Polacy zanoszą bowiem do banków coraz więcej pieniędzy - wyjaśnia Bartosz Turek, analityk Open Finance. W ciągu roku bankowe depozyty osób prywatnych powiększyły się z kwoty prawie 623 mld zł do ponad 672 miliardów. Przyrost o ponad 49 miliardów oznacza, że malejące oprocentowanie jest Polakom niestraszne. Nie zmienia to faktu, że wiele osób widząc bankową ofertę szuka też bardziej intratnych alternatyw dla swoich oszczędności. Nawet nie wychodząc z kategorii lokat wciąż można znaleźć produkty, które pozwolą zarobić.

Nie opłaca się oszczędzać. Lokaty najniższej oprocentowane w historii Open Finance

Uwaga na haczyki

Korzystając z promocji dla nowych klientów, czy wpłacając na depozyt nowe środki można liczyć na oprocentowanie znacznie wyższe niż przeciętne. Dzięki takim zabiegom można zarobić 2-3 proc., a w skrajnych przypadkach nawet ponad 4 proc. w skali roku. Oferty takie są jednak limitowane. Na przykład można dzięki nim zainwestować nie więcej niż 10 tys. zł i tylko na 2-3 miesiące.

- Gdyby tego było mało, zawsze trzeba też dokładnie sprawdzić wszystkie dodatkowe warunki, na które się godzimy. Może się bowiem okazać, że korzystając z wyżej oprocentowanego depozytu musimy też kupić inny produkt bankowy, za który w przyszłości zapłacimy - mówi Bartosz Turek.

Zdaniem Bartosza Turka ciekawą ofertą mogą być też obligacje, szczególnie te o zmiennym oprocentowaniu, które w przypadku podwyżek stóp procentowych nie będą traciły na wartości.

- Wielu deponentów decyduje się też na zakup mieszkań na wynajem. Rozwiązanie takie wymaga sporego kapitału, ale szacunki Narodowego Banku Polskiego dowodzą, że nigdy wcześniej Polacy nie wydawali aż tak wiele gotówki na zakup nowych mieszkań - przypomina Turek.

Jak oszczędzają Polacy? Materiał wideo:

Jak oszczędzają Polacy?
Jak oszczędzają Polacy?TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości