Na lokacie zarobisz grosze. A będzie jeszcze gorzej

TVN24 Biznes

Sadowki: mamy rekordowo niskie oprocentowanie lokatTVN24 BiS
wideo 2/2

Zaledwie 1,4 procent bez uwzględnienia podatku - tyle w maju wyniosło oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej. To najniższy poziom w historii. - Mamy rekordowo niskie oprocentowanie lokat, a za chwile ta średnia spadnie nam jeszcze bardziej, bo największy bank w Polsce wprowadził kolejną już w tym roku obniżkę - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Z początkiem lipca PKO BP obniżył oprocentowanie wybranych lokat terminowych. - To niby nie jest duża obniżka, ale to oprocentowanie w przypadku sześciomiesięcznej lokaty to będzie 0,4-0,6 procent. Jak odejmiemy podatek to będzie 0,3 procent w skali roku - mówił Sadowski.

Przez podatek bankowy

Jak mówił, banki od momentu wprowadzenia podatku bankowego obniżają średnie oprocentowanie prawie co miesiąc.

- Mamy spadek do rekordowo niskiego poziomu. Ale to pewnie jeszcze nie jest koniec, bo podejrzewam, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze niżej - powiedział analityk Expandera.

Teraz oprocentowanie wynosi średnio 1,4 procent, a przed wprowadzeniem podatku bankowego było to około 1,7 - 1,8 procent. Spadek może nie jest bardzo istotny, ale to oprocentowanie jest na tyle niskie, że wiele osób jest już zniechęconych. Trzymając pieniądze na lokacie realnie tracimy, a z drugiej strony na giełdzie nie jest najgorzej, więc wiele osób wyciąga pieniądze z lokat - podkreślił gość "Biznesu dla Ludzi".

Jak poinformował Narodowy Bank Polski w maju, podobnie jak w kwietniu, z lokat wypłacono 4 miliardy złotych.

Autor: ToL//bgr / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock