Coraz więcej banków umożliwia zawieszenie spłaty rat

[object Object]
Prezes ZBP o "wakacjach kredytowych"ZBP
wideo 2/6

Zgodnie z zapowiedzią Związku Banku Polskich, coraz więcej banków zapewnia swoim klientom możliwość odroczenia spłat rat kredytów.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Związek Banków Polskich poinformował, że banki - w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa - mogą odroczyć (zawiesić) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do trzech miesięcy na wniosek kredytobiorcy. Automatycznie zostanie wydłużony o ten okres łączny czas spłaty kredytu.

Wnioski przez internet

Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców. Dodatkowo banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych.

Jak zapewniono, banki umożliwią składanie tych wniosków w sposób odformalizowany, tj. bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających w sposób szczegółowy aktualną sytuację finansowo-gospodarczą danego kredytobiorcy.

"Banki zapewnią możliwość składania ww. wniosków również w formie zdalnej, tj. za pośrednictwem poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej lub telefonicznie stosownie do form komunikacji przewidzianych w danej umowie z bankiem" - czytamy.

Banki z wakacjami kredytowymi

mBank poinformował w komunikacie, że od poniedziałku od godziny 16.00 umożliwia każdemu klientowi indywidualnemu oraz małym i średnim firmom odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu aż do pół roku. Jak wskazano, dotyczy to wszystkich kredytów spłacanych w ratach, między innymi gotówkowych, hipotecznych czy firmowych.

Dodano, że "klienci z segmentu MSP obsługiwani przez bankowość korporacyjną będą mogli w najbliższych dniach złożyć wniosek przez serwis mBank CompanyNet".

Bank Pekao wdrożył "pakiet działań pomocowych dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców".

Jak czytamy w komunikacie, oferuje "m.in. odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych przez okres do 3 miesięcy". "Automatycznie o ten sam czas zostanie wydłużony łączny okres spłaty zobowiązania. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno umów kredytowych, jak i leasingowych oraz faktoringowych" - napisano.

Klienci Pekao posiadający kończące się w najbliższych miesiącach linie kredytowe mogą liczyć na ich odnowienie na okres do 6 miesięcy w sposób uproszczony.

Dodano, że bank nie będzie pobierał dodatkowych opłat czy prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat, a składanie stosownych próśb może odbywać się zdalnie.

Bank Millennium proponuje klientom znajdującym się w trudnej sytuacji możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu na trzy miesiące, bez wychodzenia z domu.

"Dokonanie odroczenia spłaty trzech rat dostępne jest telefonicznie w TeleMillennium. W przypadku decyzji pozytywnej, zawieszana jest cała rata kapitałowo-odsetkowa, a okres kredytowania ulega wydłużeniu o czas zawieszenia" - czytamy w komunikacie.

Podkreślono, że "propozycja ta dostępna jest dla klientów, którzy podpisali umowę o kredyt przed 18 marca 2020 r., na dzień wnioskowania nie mają znaczących zaległości w spłacie zobowiązania i złożą oświadczenie o braku możliwości spłaty w związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną koronawirusem".

Bank BNP Paribas informuje, że "umożliwia klientom indywidualnym oraz mikro przedsiębiorcom, w tym klientom z sektora Agro (również rolnikom), odłożenie o 3 miesiące spłaty pełnych rat kapitałowo-odsetkowych kredytu". "Dotyczy to kredytów spłacanych w ratach, m.in. gotówkowych, samochodowych, hipotecznych i firmowych" - czytamy w komunikacie.

"Klienci, którzy chcieliby skorzystać z odroczenia spłaty na 3 miesiące powinni złożyć wniosek za pośrednictwem formularza internetowego, dostępnego na stronie Banku BNP Paribas (bnpparibas.pl/odroczenierat) od 19 marca br." - napisano.

Wyjaśniono, że do wypełnienia formularza potrzebny będzie numer umowy kredytowej. "Po otrzymaniu wniosku Bank skontaktuje się z klientem telefonicznie i zdalnie przeprowadzi cały proces, łącznie z akceptacją warunków odroczenia i zawarciem porozumienia. Klient nie musi dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów, nie ponosi też żadnych dodatkowych opłat" - podkreślono.

Alior Bank proponuje "zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na 3 miesiące lub zawieszenie spłaty rat kapitałowych na 6 miesięcy". Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać "zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy, którzy odczuwają pogorszenie sytuacji materialnej w związku z kryzysem epidemicznym".

Bank zaznacza, że "przyznanie wakacji kredytowych jest równoznaczne z wydłużeniem okresu kredytowania na ten sam okres".

"Nie będziemy za to pobierać żadnych opłat. Wnioski klientów będziemy rozpatrywali w możliwie szybkim i zdalnym procesie"- napisano w komunikacie.

Każdy klient z kredytem w Idea Banku może od poniedziałku ubiegać się o wakacje kredytowe trwające do 6 miesięcy - informuje bank w komunikacie. Dodaje, ze "proces ubiegania się o ulgi związane z epidemią koronawirusa będzie maksymalnie uproszczony".

W banku Citi Handlowy "klienci indywidualni banku mogą złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytowych, mikroprzedsiębiorstwa oraz klienci instytucjonalni mogą ubiegać się o zmianę harmonogramu spłat lub warunków kredytowania".

W komunikacie wyjaśniono, że "klienci indywidualni mogą wnioskować o przesunięcie spłaty raty kapitałowo-odsetkowej w przypadku pożyczki gotówkowej oraz kredytów zabezpieczonych na okres do trzech miesięcy", a "w odniesieniu do karty kredytowej, będą mieli możliwość zawieszenia spłaty kwoty minimalnej.

"Pomoc będzie udzielana klientom po wypełnieniu przez nich prostego wniosku, zawierającego deklarację o pogorszeniu sytuacji finansowej w związku z panującą epidemią" - napisano.

Santander Bank Polska od 19 marca wprowadził dla małych i średnich firm możliwość wnioskowania o karencję w spłacie kapitału kredytów ratalnych na 3 lub 6 miesięcy - do wyboru przez klienta.

"Zawieszony kapitał zostanie rozłożony proporcjonalnie na pozostały okres kredytowania, przy czym ostateczny termin spłaty kredytu nie zmieni się. W okresie karencji klient płaci tylko raty odsetkowe. Wnioski można składać przez telefon, wkrótce będzie to też możliwe w bankowości internetowej" - czytamy przesłanym nam komunikacie. Bank przyjmuje również klientów indywidualnych o odroczenie spłaty raty kapitałowej kredytów gotówkowych i hipotecznych. Jak dodano, wnioski będą realizowane w najbliższym czasie. W najbliższych dniach bank udostępni klientom "pełne rozwiązanie umożliwiające odroczenie spłaty raty kapitałowej na okres 3 lub 6 miesięcy". Klienci będą mogli składać wnioski: przez telefon, w Santander Internet oraz w oddziale naszego banku lub w placówce partnerskiej.

Spotkanie z prezydentem

W czwartek 12 marca w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta z przedstawicielami sektora bankowego oraz prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim, przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Jackiem Jastrzębskim i ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim.

Spotkanie - jak relacjonował prezydent Andrzej Duda - dotyczyło tego, w jaki sposób sektor bankowy może pomóc klientom w czasie epidemii koronawirusa.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości