Ma prawie 80 lat, podpisał się na niej Tolkien. Rekordowa cena za "Hobbita"

Pieniądze

sothebys.com Książka, którą wystawiono na aukcję, została podarowana przez autora jednej z jego studentek na uniwersytecie w Leeds w latach 20.

Egzemplarz pierwszego wydania "Hobbita" J.R.R. Tolkiena w 1937 roku, z dedykacją autora, został sprzedany w czwartek na aukcji w Londynie za 137 tys. funtów. To cena niemal dwukrotnie wyższa niż oczekiwano.

Książka, którą wystawiono na aukcję, została podarowana przez autora jednej z jego studentek na uniwersytecie w Leeds w latach 20., Katherine ("Kitty") Killbride.

Tolkien opatrzył książkę odręczną dedykacją i czterema wersami w języku elfickim, który sam stworzył.

Przebił oczekiwania

Jak przypomniał w czwartek portal BBC News, w 2008 roku inny egzemplarz "Hobbita" z pierwszego wydania uzyskał cenę około 60 tys. funtów, wówczas rekordową.

Przed czwartkową aukcją jej organizatorzy spodziewali się, że książka uzyska cenę 70 tys. funtów. "Hobbit" to opowieść o tym, jak poczciwy, lubiący spokój Bilbo Baggins wyruszył ze swej zacisznej norki na wielką wyprawę i w towarzystwie trzynastu krasnoludów oraz czarodzieja Gandalfa dotarł do Samotnej Góry, gdzie wspólnie stawili czoło smokowi Smaugowi i zdobyli pilnowany przez niego skarb.

Początki "Hobbita" to opowieści, które Tolkien opowiadał swoim dzieciom na dobranoc. W pewnym momencie zaczął je spisywać, a ich fragmenty odczytywał na zebraniach oxfordzkich klubów literackich. Słuchacze wysoko ocenili opowieść i zasugerowali autorowi ich wydanie.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sothebys.com