TVN24 Biznes | Pieniądze

Dochód pasywny – jak zarabiać pieniądze nie pracując

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Polacy chętnie inwestują
Polacy chętnie inwestująTVN24
wideo 2/4
TVN24Polacy chętnie inwestują

Dochód pasywny definiowany jest na wiele sposobów. Określić można go m.in. jako dochód, który uzyskujesz bez stałego zaangażowania w pracę. Nie oznacza to, że aby go czerpać, nie trzeba włożyć żadnego wysiłku lub nakładów pracy. Istotne jest jednak, aby znaleźć optymalne dla swojej sytuacji źródła dochodu pasywnego.

Dochód pasywny to dochód uzyskiwany bez stałego zaangażowania w pracę.Dochód pasywny uzyskiwany jest po upływie dłuższego czasu od wykonania pracy, w sposób powtarzalny.Dochód pasywny może osiągać każdy.Źródłami dochodu pasywnego może być działalność w internecie, nieruchomości, giełda i wiele innych.

Co to jest pasywny dochód?

Dochód pasywny definiowany jest jako dochód uzyskiwany za pracę po długim czasie od jej wykonania. Inni wskazują, że jest to dochód bez stałego zaangażowania w pracę. Niektórzy podkreślają zaś, że jest to zysk pasywny z inwestycji. We wszystkich tych definicjach odnaleźć można najważniejsze cechy dochodu pasywnego, tj.:

– uzyskiwany jest, nawet jeżeli nie wykonujesz pracy, – poprzedza go wykonanie pracy w przeszłości, nawet dalekiej, – raz wykonana praca przynosi powtarzalny dochód, – dochód pasywny pochodzi z inwestycji – kapitału, czasu, zaangażowania.

Dochody pasywne czerpane z kilku źródeł przeradzają się w biznes pasywny i pozwalają osiągnąć pożądaną przez wielu niezależność finansową. Niezależność finansowa to zaś taki stan majątku, który pozwala na funkcjonowanie niezależnie od podejmowania stałej pracy i jednocześnie niezależnie od innych członków rodziny. Nie musi jednak oznaczać dysponowania dużym majątkiem. 

Z dochodem pasywnym wiąże się pojęcie rentiera. Jest to osoba, która zarabia pasywnie, czyli uzyskuje dochody z posiadanego kapitału, nieruchomości czy innych inwestycji. 

Zarobek pasywny – dla kogo?

Dochód pasywny może osiągać każdy. W praktyce jednak zarabianie pasywne nie jest dla wszystkich. Przede wszystkim należy wyjść ze swojej strefy komfortu. Postawienie sobie celu i dążenie do niego to pierwszy krok, by osiągać dochód pasywny. 

Warto zauważyć, że wiele źródeł dochodu pasywnego wymaga posiadania określonej wiedzy, a zdobyte doświadczenie w jakiejś dziedzinie będzie z pewnością pomocne. Jeśli jesteś wybitnym specjalistą, to z pewnością zwiększa szanse twoich działań.

Zarabianie pasywne – czy warto?

Czy warto zarabiać pasywnie? Jeżeli dochód pasywny jest jednym ze sposobów na uzyskanie niezależności finansowej, to z pewnością – tak. Osiągnięcie dochodu pasywnego daje także szansę na „wcześniejszą emeryturę”. Zabezpieczenie finansowe potrzeb i zarabianie bez konieczności podejmowania stałej pracy daje bowiem taką możliwość, decyzja należy do zarabiającego.

Dochód pasywny – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy określić cel – musi być on konkretny i namacalny. Warto zastanowić się, czy istnieje dziedzina lub branża, w której masz dużą wiedzę. Znajomość rynku funduszy inwestycyjnych z pewnością ułatwi poruszanie się w tej dziedzinie, a tworzenie oprogramowania umożliwi samodzielne stworzenie aplikacji przynoszącej zyski. 

Kolejnym krokiem jest zaplanowanie działań. Ważne są także upór i konsekwencja, jak również cierpliwość. Aby uzyskiwać dochód pasywny, na ogół musi minąć nieco czasu. Ile? Zależy to od źródła dochodu pasywnego.

Dochód pasywny – pomysły

Sposobów na dochód pasywny jest wiele. Jednym z często spotykanych obecnie jest dochód pasywny przez internet, który nie wymaga dużego kapitału startowego. Zgromadzenia większych środków lub zdolności kredytowej wymaga dochód pasywny z nieruchomości. Jak zarabiać pasywnie? Oto kilka przykładów.

Dochód pasywny z książki, ebooka lub innego dzieła

Tantiemy z książek, filmów lub piosenek to jeden ze sposobów na dochód pasywny. Tworzysz dzieło jeden raz, wkładając w to określoną pracę, a zyski czerpiesz przez lata. 

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stało się m.in. pisanie ebooków. W internecie znaleźć można wiele narzędzi i gotowych programów do ich przygotowania. Ważne, aby znaleźć temat – to bowiem od popularności zależeć będzie wysokość dochodu pasywnego.

Dochód pasywny z bloga

To jeden ze sposobów na czerpanie dochodu pasywnego z internetu. Blog to rodzaj strony internetowej – dziennika, która zawiera uporządkowane subiektywne treści. Stworzenie bloga, który przyniesie dochód pasywny, wymaga wprawdzie odpowiedniej strategii i systematycznych działań, jednak zyski, które można czerpać z artykułów sponsorowanych czy linków partnerskich, mogą być duże. Można także liczyć na dodatkowe prezenty w postaci produktów marki, która chce nawiązać z blogerem współpracę.

Dochód z aplikacji lub gry online

Kolejnym pomysłem na dochód pasywny jest stworzenie gry lub aplikacji mobilnej. Dochód możesz uzyskiwać w tym przypadku na dwa sposoby – za pobranie aplikacji lub gry bądź z reklam, które będą w nich wyświetlane.

Dochód pasywny z nieruchomości

Uzyskiwanie dochodu z nieruchomości możliwe jest przez tzw. flipping mieszkań lub ich wynajem. Flipping polega na korzystnym zakupie mieszkania, jego wyremontowaniu lub wykończeniu i szybkiej sprzedaży. Zarabiać można także wyłącznie na przekazywaniu informacji o korzystnych inwestycjach.

Wynajem mieszkania, krótko- lub długoterminowy, pozwala zarabiać pasywnie na zakupionej wcześniej nieruchomości.

Inwestycje pasywne

Inwestowanie pasywne polega na zakupie certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa w funduszu charakteryzującym się pasywnym podejściem do zarządzania portfelem inwestycyjnym. Są to takie fundusze, które naśladują rynek, nie dążąc do jego przebicia. Do inwestycji pasywnych zalicza się fundusze indeksowe i ETF-y, czyli otwarte fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie.

Dochód pasywny a dochód aktywny

Od dochodu pasywnego należy odróżnić dochód aktywny. Jest to najbardziej popularny sposób zarabiania pieniędzy. Można go zdefiniować jako zamianę czasu na pieniądze. Są to zatem środki, które otrzymasz z aktualnie wykonywanej pracy. Zrezygnowanie z działań oznacza brak dochodów aktywnych. 

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości