TVN24 Biznes | Pieniądze

To najdroższa fotografia sprzedana w Polsce. Cena zwala z nóg

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Najdroższa fotografia w Polsce
desa.plNajdroższa fotografia w Polsce

Fotografia "Deluge" o blisko 2,5 razy pobiła dotychczasowy rekord i jest najdrożej sprzedanym zdjęciem w Polsce w historii - poinformował dom aukcyjny Desa Unicum. Autorem pracy jest jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców David LaChapelle.

Fotografia LaChapella została sprzedana w czwartek za 700 tys. zł.

Dotychczasowy najwyższy wynik należał do zdjęcia "Afghan Girl" mistrza fotografii reporterskiej Steve'a McCurry'ego. Podczas aukcji przeprowadzonej w październiku ubiegłego roku za tę pracę zapłacono ponad 283 tys. zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Najdroższa fotografia w Polsce

Rekordowa praca "Deluge" pochodzi z serii prac powstałych w latach 2006-2009. LaChapelle inspirował się freskami Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej.

Według domu aukcyjnego Desa Unicum, "Deluge" okazało się punktem zwrotnym w twórczości artysty. "Była to jedna z pierwszych okazji do stworzenia zdjęć poza konwencją fotografii komercyjnej, do której był tak przywiązany przez dużą część zawodowej aktywności" - wskazano.

Jak dodano, "Deluge" to metafora upadku tradycyjnych wartości i krytyka konsumpcjonizmu. "Przedstawienie obrazuje uciekających przed katastrofą powodzi ludzi w różnym wieku. Klasyczna kompozycja została zestawiona z elementami znanymi nam z popkultury i jest współczesną odpowiedzią na uniwersalne problemy" - czytamy w komunikacie.

desa.pl

Kontrowersyjny twórca

W ocenie domu aukcyjnego Desa Unicum David LaChapelle to jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców. "To najsłynniejszy uczeń Andy'ego Warhola, fotograf sław, takich jak David Beckham czy Britney Spears, inspirujący się malarstwem Michała Anioła" - czytamy.

Jak wskazano, artysta czerpie garściami z pop-artu i kultury popularnej. Przez wiele lat działał jako fotograf komercyjny, pracujący przy słynnych kampaniach reklamowych. Portretował celebrytów znanych z pierwszych stron gazet w kontrowersyjnych pozach i sytuacjach.

Nakręcił także wiele teledysków do piosenek między innymi Jennifer Lopez czy Amy Winehouse. "Jego fotografie prezentowane były w takich magazynach jak "Vogue" czy "Vanity Fair", a jego dzieła wystawiano w największych instytucjach kultury w Paryżu, Nowym Jorku i Londynie" - dodano.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: desa.pl

Pozostałe wiadomości