Ponad ćwierć miliona za kultową fotografię. Nowy rekord w Polsce

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 BiS

Ponad 283 tysiące złotych - za taką kwotę sprzedano kultową fotografię "Afgańska dziewczyna" autorstwa Steve'a McCurry'ego. Według domu aukcyjnego Desa Unicum "to rekordowa cena i najdroższe zdjęcie zlicytowane na aukcji w Polsce".

- Coś takiego, kiedy pojawia się na aukcji, wywołuje ogromne emocje wśród kolekcjonerów i ciągnie też za sobą bardzo wysokie kwoty w licytacji - podkreślił gość "Faktów o Świecie" w TVN24 BiS Jan Koszutski, wiceprezes domu aukcyjnego Desa Unicum.

OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM W INTERNECIE

Jak wskazał, "kolekcjonerzy szukają wybitnych przedmiotów". - Szukają przedmiotów, które mają wartość światową. Takich przedmiotów, których jest mało, które są znane, które mogą być przedmiotem pożądania dla wielu. One osiągają znakomite ceny - wyjaśnił.

Koszutski był pytany, w jakim celu są kupowane takie przedmioty. - Myślę, że motywacje kolekcjonerów są bardzo różne. Na pewno myśli się o tej sferze inwestycyjnej, chociaż emocje, które grają rolę w trakcie licytacji, są tak wielkie, że czasem pewnie ta chłodna kalkulacja idzie na bok, bo po prostu bardzo chcemy mieć ten przedmiot - zwrócił uwagę.

Steve McCurry i fotografia "Afgańska dziewczyna"Shutterstock

Fotografia "Afgańska dziewczyna"

Zdjęcie właściwie już w dniu publikacji stało się ikoną. Prezentowana fotografia powstała w 1984 roku, w momencie gdy amerykański reporter Steve McCurry na zlecenie magazynu "National Geographic" przybył do obozu dla uchodźców znajdującego się na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

"Portret zielonookiej dziewczyny stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych okładek na świecie. Praca ta była nie tylko przełomem we współczesnej fotografii dokumentalnej. Dzięki niej cały świat na nowo zainteresował się sytuacją polityczną i ekonomiczną panującą w Afganistanie" - czytamy w komunikacie domu aukcyjnego.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock