Nowa taryfa za gaz. Jest decyzja urzędu

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier o niższych stawkach za gaz dla piekarni i cukierni
Premier o niższych stawkach za gaz dla piekarni i cukierniTVN24
wideo 2/8
TVN24Premier o niższych stawkach za gaz dla piekarni i cukierni

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zatwierdził w piątek nową taryfę za gaz spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Choć cena spadnie o 20,5 procent, to obniżka w praktyce nie przełoży się na cenę dla odbiorców taryfowych - zastrzegł urząd. Zmienią się jednak rekompensaty wypłacane firmom. Wcześniej szef URE wezwał przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach.

Jak poinformował URE, regulator zatwierdził zmianę cen w taryfie PGNiG OD z 649,92 zł za megawatogodzinę (MWh) netto do 516,73 zł za MWh netto. Nowa taryfa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2023 roku.

Prezes URE wzywał do obniżek

Wcześniej szef tego urzędu wezwał szereg podmiotów, w tym PGNiG OD, do obniżenia cen paliw gazowych i przedłożenia wniosków o zmianę taryf w związku ze znacznymi spadkami cen gazu na rynkach hurtowych w stosunku do cen obowiązujących do grudnia 2022 roku. Na Towarowej Giełdzie Energii cena gazu jest poniżej 300 zł za MWh.

Zmiany taryfy nie odczują odbiorcy w gospodarstwach domowych i inni odbiorcy wrażliwi, uprawnieni do korzystania z taryf, zatwierdzanych przez prezesa URE.

Zgodnie z ustawą sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona została też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Przy czym od początku 2023 roku stawka VAT na gaz powróciła do 23 proc., czasowo wynosiła 0 proc.

Co się zmieni?

Piątkową decyzję prezesa URE skomentowali na Twitterze ekonomiści mBanku. "URE zatwierdził zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny. Spadek o 20,5 proc.! Obniżki tej nie zobaczymy jednak na rachunkach. Dlaczego? Cena gazu spada z 649,92 zł/MWh do poziomu 516,73 zł/MWh. Stawka dla odbiorców indywidualnych jest jednak zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh" - zwrócili uwagę.

Zaznaczyli jednak, że nie oznacza to, że nic się nie zmienia. "Zmienia. Rekompensaty wypłacane firmom obrotu będą niższe, bo zmalała różnica między taryfą a zamrożoną ceną" - wyjaśnili ekonomiści mBanku.

Urząd Regulacji Energetyki zapewnił w komunikacie, że "na bieżąco monitoruje poziom cen na rynku i podejmuje niezbędne i adekwatne do sytuacji działania".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości