Jest porozumienie gigantów. Rekordowe przejęcie na rynku mediów

Pieniądze


Jest porozumienie w sprawie przejęcia przez koncern telekomunikacyjny AT&T giganta medialnego Time Warner. Wartość transakcji wyniesie 85 mld dolarów, co oznacza, że będzie to jedna z największych tego typu akwizycji w historii. Oczywiście, jeżeli zgodę na to wyrazi amerykański urząd antymonopolowy.

Porozumienie zostało ogłoszone w sobotni wieczór.

Wartość transakcji

AT&T za drugi co do wielkości koncern mediowy świata Time Warner zapłaci 85 mld dolarów.

Połowa z tej sumy trafi do udziałowców Time Warner w gotówce, a połowa w akcjach AT&T. Ustalono, że cena za akcję wyniesie 107,50 dolarów. To jednak nie wszystko. Cała transakcja zamknie się w kwocie 109 mld dolarów, po wliczeniu zadłużenia Time Warner.

Na konferencji prasowej, prezes Time Warner Jeff Bewkes i prezes AT&T Randall Stephenson powiedzieli, że rozmowy trwały od sierpnia. - Mamy bardzo zbieżny pogląd na świat (...) Bardzo szybko zaczęliśmy negocjować warunki - przyznał Stephenson.

Trump ostrzega

Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2017 roku. Na razie nie jest jednak znany dokładny termin, bo nad przejęciem pochyli się teraz urząd antymonopolowy w Stanach Zjednoczonych. I jak wskazuje CNN Money, wydanie decyzji może potrwać dłużej niż rok.

Do przejęcia wcześniej w sobotę odniósł się również kandydat republikanów w wyścigu do Białego Domu Donald Trump, który powiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta zablokuje fuzję. Podobnie jak transakcję Comcast-NBC.

AT&T, którego początki sięgają 1876 roku, jest jednym z największych koncernów świadczącym usługi telefoniczne oraz internetowe w Stanach Zjednoczonych. Firma niedawno poszerzyła swoją działalność przez przejęcie telewizji satelitarnej DirecTV.

Autor: mb/gry / Źródło: CNN Money