TVN24 Biznes | Nieruchomości

Duże zmiany na rynku najmu. "Potrzebna jest ogromna liczba nowych lokali"

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Zaczyna brakować mieszkań dla uchodźców
Zaczyna brakować mieszkań dla uchodźcówTVN24
wideo 2/8
TVN24Zaczyna brakować mieszkań dla uchodźców

Wpływ inwazji Rosji na Ukrainę jest widoczny na polskim rynku nieruchomości. Baza ofertowa mieszkań na wynajem zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent, a ceny wzrosły o około 10 procent - dowiadujemy się z analizy firmy Domiporta.

Jak wynika z analizy, w ciągu ok. czterech tygodni, czyli od początku agresji Rosji na Ukrainę, baza ofertowa mieszkań na wynajem skurczyła się w niektórych miastach o kilkadziesiąt procent - np. w Poznaniu o 23 proc., a w Krakowie nawet o 60 proc.

Liczba mieszkań na wynajemdomiporta.pl

Nieruchomości - wzrost cen wynajmu

Tak duże zainteresowanie najmem przełożyło się na wzrost cen. Z analizy wynika, że kwoty najmu mieszkań w niektórych miejscach w Polsce wzrosły o ok. 10 proc., czyli o tyle samo, co przez cały ubiegły rok.

Największy wzrost zanotowano we Wrocławiu (o 13 proc.) i Warszawie (o 10 proc.), które od dawna są uznawane za centra ukraińskiej emigracji. Zaznaczono jednak, że mogło być gorzej, z uwagi na nienotowaną od II wojny światowej liczbę emigrantów w Polsce, która przekroczyła już 1,8 mln.

"Na szczęście duża część właścicieli nie zdecydowała się grać na tragedii uchodźców z Ukrainy i nie podwyższa sztucznie cen. W takich miastach jak Kraków, Rzeszów czy Radom w badanym okresie średnie ceny nie wzrosły bądź wzrosły nieznacznie, a w Radomiu nawet spadły" - napisano w analizie.

Obecnie trudno określić, jak będą kształtowały się ceny najmu mieszkań w dłuższym okresie. Wiele zależy od tego, ilu uchodźców z Ukrainy trafi jeszcze do Polski, jak długo potrwa wojna, a także ile czasu zajmie odbudowa wyniszczonego konfliktem kraju - zaznaczono.

Średnia cena najmu mieszkaniadomiporta.pl

Potrzeba nowych lokali

Dodano, że hale sportowe przerobione na tymczasowe schronienia, czy mieszkania udostępniane przez darczyńców nie mogą służyć do tego celu przez długie miesiące. "Potrzebna jest ogromna liczba nowych lokali przeznaczonych na najem długoterminowy. Tak duży popyt sprawi, że ceny najmu będą nadal rosnąć. Zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc mieszkalnych, to obecnie największe wyzwanie stojące przed polskim rynkiem najmu" - czytamy.

Napisano, że liczba mieszkańców Ukrainy w naszym kraju rośnie systematycznie od 2014 roku - na początku była to głównie emigracja zarobkowa. Z biegiem lat osiadli w Polsce Ukraińcy mieszkali nie tylko w wynajmowanych lokalach, ale także zaczęli je dla siebie kupować. Wskazano, że w 2015 roku nasi wschodni sąsiedzi kupili w Polsce 627 lokali mieszkalnych, a rok później już 1028. Wskazano, że najwięcej mieszkań Ukraińcy nabyli w 2019 roku (3121) i od kilku lat utrzymują się na pierwszym miejscu wśród obcokrajowców kupujących nieruchomości w Polsce.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon / Shutterstock

Pozostałe wiadomości